Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Valtteri Bottas
Valtteri Bottas

2012-11-25 - G. Filiks     Tagi: Formuła 1, Bottas, Mercedes, Kierowca F1
Fin, kierowca najlepszego zespołu Formuły 1 w pięciu ostatnich sezonach - Mercedesa. Jego numer startowy to 77.

Droga do Formuły 1

Karierę kartingowca Valtteri Bottas rozpoczął w wieku sześciu lat. Przez następną dekadę wygrał mnóstwo wyścigów i wiele mistrzowskich tytułów krajowych zmagań. Spędził też siedem sezonów w narodowej reprezentacji kartingowej Fin. Przygodę z gokartem zwieńczył w 2006 roku sięgnięciem po trzy prestiżowe mistrzostwa naraz.
Valtteri BottasValtteri Bottas
Na sezon 2007 przesiadł się do bolidu. Wywalczył trzecie miejsce klasyfikacji generalnej Formuły Renault 2.0 NEC i zdobyłby tytuł zimowej edycji brytyjskiej Formuły Renault 2.0, ale startował gościnnie, wobec czego nie przyznawano mu punktów. Łącznie odniósł 5 zwycięstw.

W 2008 roku zatrudniony przez ekipę Motopark Academy, zgarnął mistrzostwa Formuły Renault 2.0 Eurocup oraz Formuły Renault 2.0 NEC. Na 28 startów odniósł 17 triumfów.
Na sezon 2009 przeszedł do Formuły 3 Euro Series, zasilając szeregi mistrzowskiej stajni ART Grand Prix. Nie wygrał ani razu, ale zdobył dwa pole position i zajął 3. miejsce tabeli łącznej. Najbardziej zaimponował jednak w prestiżowych zawodach Masters F3 na torze Zandvoort. Wywalczył pierwsze pole startowe, zwyciężył wyścig oraz uzyskał w nim najlepszy czas okrążenia.

Na sezon 2010
pozostał reprezentantem ART w Formule 3 Euro Series. Znów wywalczył trzecią lokatę klasyfikacji generalnej, ale tym razem zdołał odnieść dwa triumfy. Ponadto jako pierwszy kierowca w historii drugi raz zwyciężył Masters F3. Pokazał się także z dobrej strony w GP Makau, przecinając metę trzeci. Wydarzeniem roku było dla niego bądź co bądź otrzymanie posady zawodnika testowego zespołu Williams z Formuły 1.
W 2011 roku wciąż będąc reprezentantem ART za pierwszym podejściem zdobył tytuł serii GP3. Rozpoczął sezon nie najlepiej, ale w jego drugiej połowie wygrał cztery zawody i pokonał w walce o mistrzostwo zespołowego partnera Jamesa Calado. Dodatkowo nadal pełnił rolę testera Williamsa.

Formuła 1

Na sezon 2012 nie przystąpił do żadnej juniorskiej serii wyścigowej, aby móc całkowicie poświęcić się przygotowaniom do startów w Formule 1. Wziął udział w 15 piątkowych treningach weekendów grand prix, jeżdżąc bolidem Williamsa za Bruno Sennę. Zaimponował brytyjskiej ekipie tak bardzo, że został promowany do roli kierowcy wyścigowego na kolejny rok.

Debiutancki sezon 2013 był trudną lekcją. Bottas zupełnie niekonkurencyjnym bolidem Williamsa zdobył pierwsze punkty dopiero w przedostatniej rundzie, mijając metę wyścigu o GP USA jako ósmy. Jednak mimo słabego samochodu zdołał się pokazać. Wygrał wewnątrzzespołowy pojedynek z bardziej doświadczonym Pastorem Maldonado i zachwycił sensacyjnym trzecim miejscem w mokrych kwalifikacjach do GP Kanady.

W 2014 roku dostał od Williamsa zdecydowanie lepszy samochód, który dodatkowo wyposażony w bezkonkurencyjny nowy silnik V6 turbo od Mercedesa, był 2-3 siłą stawki.

Bottas wykorzystał to znakomicie, zdobywając sześć podiów i wygrywając pojedynek o 4. miejsce w klasyfikacji generalnej z dwoma wielkimi mistrzami świata - Sebastianem Vettelem oraz Fernando Alonso.

Uplasował się jednocześnie trzy pozycje przed nowym zespołowym partnerem, doświadczonym Felipe Massą.

Sezon 2015
był podobny, ale trochę słabszy. Stanął na podium już tylko dwa razy, zdobył 50 punktów mniej i zajął 5. pozycję w generalce. Przegrał o 14 oczek z rodakiem Kimim Raikkonenem, z którym miał dwie poważne kolizje.

Jednocześnie zgromadził tylko 15 punktów więcej od Massy. Mogło być nieco lepiej, gdyby nie ominął inauguracyjnego GP Australii przez kontuzję pleców.

Spekulowano, iż jest głównym kandydatem do zastąpienia Raikkonena w Ferrari na sezon 2016, lecz ostatecznie żaden z Finów nie zmienił zespołu.

W 2016 roku dostał jeszcze mniej konkurencyjny bolid i wywalczył tylko jedno podium, finiszując jako trzeci w GP Kanady. W klasyfikacji łącznej uplasował się już tylko na 8. miejscu. Zgromadził 32 punkty więcej od Massy.

Na sezon 2017 niespodziewanie awansował do Mercedesa, wybrany na następcę mistrza świata Nico Rosberga, który po zdobyciu tytułu zszokował wszystkich i zakończył karierę.

Jeżdżąc dla najlepszego zespołu, Bottas wygrał cztery sesje kwalifikacyjne i trzy wyścigi, ale też miał zadyszkę formy (spowodowaną problemami z dopasowaniem się do "kapryśnego" bolidu) i nie walczył o mistrzostwo. Zakończył rywalizację na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej, gromadząc o 58 punktów mniej niż partner Lewis Hamilton, który odzyskał koronę.

Rok 2018 był dużym rozczarowaniem. Choć Mercedes pozostał na czele stawki, Bottas nieoczekiwanie nie wygrał żadnego wyścigu i zajął tylko 5. pozycję w generalce, przegrywając aż o 161 oczek wewnątrzzespołowy pojedynek z Hamiltonem, który znów został mistrzem.

Aczkolwiek Valtteri pewnie zwyciężyłby GP Azerbejdżanu oraz GP Rosji, gdyby w pierwszych z wymienionych zawodów nie przebiła mu się opona mniej niż dwa okrążenia przed metą, a w drugich nie usłyszał polecenia zespołowego nakazującego przepuścić Hamiltona, by pomóc mu obronić tytuł.

Ciekawostki:

- Jeżdżąc podczas sezonu 2008 w Formule Renault 2.0 NEC, był zespołowym partnerem Kuby Giermaziaka. Z 365 punktami wywalczył tytuł, Giermaziak zgromadził 206 oczek i zajął 6. miejsce klasyfikacji generalnej.

- Jego żoną jest fińska pływaczka Emilia Pikkarainen.

- Zanim przyszedł do Mercedesa, w zarządzanie jego karierą był zaangażowany kierujący fabrycznym zespołem niemieckiej marki "Toto" Wolff.