Formuła 1  »  Zespoły F1  »  Toyota F1 Racing Team
Toyota TF109

Toyota F1 Racing Team

2007-01-21 - W. Nogalski     Tagi: Toyota, Trulli, Glock
Informacja o przystąpieniu Toyoty do wyścigów Formuły 1 została podana już w 1999 roku - na trzy lata przed planowanym debiutem.

Toyota w przeciwieństwie do wielu nowych zespołów zdecydowała się zbudować zarówno nadwozie jak i silnik. Pierwszy bolid Toyoty został zaprezentowany 23. marca 2001 roku na torze Paul Ricard. Po uroczystości rozpoczęły się testy, które trwały przez cały sezon 2001 i odbywały się na jedenastu różnych torach dookoła globu.

Pierwszy sezon był ciężki - Alan McNish i Mika Salo zdołali zdobyć jedynie dwa punkty. Rok później weteran Olivier Panis i gwiazda Champ Car Christiano da Matta zdobyli już 16 punktów, co dało zespołowi ósme miejsce w klasyfikacji.

W 2004 Toyota poczyniła ogromne postępy po tym jak zwerbowała Mike'a Gascoyne'a z Renault. Rozwój bolidu nie znalazł jednak potwierdzenia w osiąganych wynikach i zespół zakończył sezon z marnymi dziewięcioma punktami na koncie.

W 2005 roku Olivier Panis został kierowcą testowym po tym jak zespół podpisał długoterminowy kontrakt z Ralfem Schumacherem. Nowy bolid TF105 był ogromnym krokiem w odpowiednim kierunku i kierowcom udało się zdobyć aż osiemdziesiąt osiem punktów, co dało czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów.
Po przesiadce na opony Bridgestone zespół miał problemy przez pierwszą część sezonu 2006. Później jednak połączenie opon Bridgestone i bolidu Toyoty zaczęło poprawnie funkcjonować, dzięki czemu kierowcom udało się uzbierać trzydzieści pięć punktów - aż o pięćdziesiąt trzy mniej niż rok wcześniej!

Sezon 2007 pomimo szumnych zapowiedzi okazał się jednak jeszcze gorszy. Jarno Trulli i Ralf Schumacher mieli problemy z optymalnych wykorzystaniem Toyoty TF107 i ostatecznie zdołali zdobyć zaledwie trzynaście punktów

Przed sezonem 2008 zdecydowano się poczynić pewne zmiany. Doświadczonego Ralfa Schumachera zastąpił inny Niemiec - Timo Glock. Toyota zaprezentowała się lepiej zdobywając w sumie 56 punktów.

Przełomowym sezonem miałbyć rok 2009. Rozpoczął się on bardzo dobrze, a Jarno Trulli i Timo Glock dojechali nawet kilka razy na podium. Ostatecznie Toyota zajęła piąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów, co niezadowoliło japońskich właścicieli i ekipa wycofała się z Formuły 1.
Dane podstawowe - Toyota
Nazwa zespołu Toyota F1
Główny sponsor Panasonic
Lokalizacja Koln-Marsdorf, Niemcy
Miejsce w 2009 5
Kierowcy - Toyota
Numer 9 Jarno Trulli
Numer 10 Timo Glock
Struktura organizacyjna - Toyota
Szef zespołu Tsutomu Tomita
Dyrektor Techniczny Pascal Vasselon
Główny Projektant Pascal Vasselon
Dyrektor ds. Aerodynamiki Mark Gillan
Dyrektor ds. Silników Luca Marmorini
Statystyki - Toyota
Pierwszy wyścig 2002
Mistrzostwa konstruktorów 0
Mistrzostwa kierowców 0
Zdobyte punkty 278,5
Ilość wyścigów 140
Ilość zwycięstw 0
Ilość Pole Position 3Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Toyota F1 Racing Team