Formuła 1  »  FAQ F1  »  Start wyścigu F1

Start wyścigu F1

2007-03-11 - W. Nogalski     Tagi: Wyścig F1, Przepisy F1, Start wyścigu F1
W każdym Grand Prix zarówno zespoły jak i kierowcy muszą przestrzegać bardzo szczegółowej procedury startowej.

Wszystko rozpoczyna się na 30 minut przed okrążeniem formującym - boksy zostają otwarte i kierowcy mają piętnaście minut na wyjechanie z garażów i ustawienie się na pozycjach startowych. Kierowca może pokonać dowolną liczbę okrążeń, ale za każdym razem musi przejechać przez boksy - obecnie jednak jest to rzadkością w związku z przepisami dotyczącymi paliwa.

Boksy zostają zamknięte na 15 minut przed startem i kierowca, który nie zdołał ich opuścić, będzie zmuszony wystartować z alei serwisowej.

Na 10 minut przed okrążeniem formującym na polach startowych oprócz bolidów i kierowców mogą pozostać jedynie członkowie zespołów oraz oficjele. Trzy minuty przed okrążeniem formującym wszystkie bolidy muszą mieć założone koła - w przypadku niedotrzymania procedury, kierowca dostaje 10-sekundową karę czasową.

Na 1 minutę przed okrążeniem formującym muszą zostać uruchomione silniki, a 15 sekund przed zapaleniem zielonego światła wszyscy członkowie zespołów muszą przebywać już poza torem - w przypadku niedotrzymania tej procedury, kierowca wciąż mający przy sobie mechaników, albo ich sprzęt, będzie musiał ruszać z alei serwisowej. Po zmianie świateł na zielone kierowcy rozpoczynają okrążenie rozgrzewkowe.
Czasem się zdarza, że kierowca ma problem z wystartowaniem do okrążenia formującego. Po opuszczeniu pól startowych przez pozostałych zawodników, unieruchomiony bolid zostaje przepchnięty do boksów, gdzie mechanicy mogą spróbować usunąć problem.

Jeśli podczas pchania kierowca będzie w stanie ruszyć, może jeszcze dołączyć do okrążenia rozgrzewkowego - będzie jednak zmuszony startować z samego końca stawki.

Podczas okrążenia rozgrzewkowego zabronione jest ćwiczenie startów i wyprzedzanie, chyba że wyprzedzany bolid zwolnił z powodu awarii. Wyprzedzone bolidy mogą odzyskać pozycję i powrócić na swoje miejsce.

Gdy wszyscy kierowcy zakończą okrążenie rozgrzewkowe, ustawiają się na swoich polach startowych i rozpoczyna się procedura startu. Zapala się pięć czerwonych świateł w odstępnie jednej sekundy. Po zgaśnięciu wszystkich jednocześnie, wyścig zostaje rozpoczęty.

W przypadku, gdy jakiś kierowca ma problem w trakcie ostatnich sekund przed startem, procedura zostaje przerwana. Jeśli będzie w stanie wziąć udział w restarcie, ruszy z alei serwisowej. Kolejne okrążenie rozgrzewkowe zostanie zaliczone do dystansu wyścigu.

Jeżeli na mniej niż trzy minuty przed startem zacznie padać deszcz, procedura startowa zostaje zawrócona do momentu na 10 minut przed rozpoczęciem wyścigu, by zespoły miały czas na zmianę opon oraz dostosowanie bolidów.

Bardzo złe warunki atmosferyczne mogą sprawić, że dyrektor wyścigu opóźni start aż do momentu, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca. Alternatywą w tym przypadku jest rozpoczęcie wyścigu za samochodem bezpieczeństwa. W takiej sytuacji po zakończeniu neutralizacji następuje wyjątkowo restart z pól startowych, nie lotny.



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
6

Komentarze do:

Start wyścigu F1

Start wyścigu F1
akel 2008-08-25 16:35
a co się stanie gdy kierowca za wcześnie ruszy?
Start wyścigu F1
lukaxc 2008-10-01 10:52
w przypadku falstartu kierowca ma kare przejazdu przez boksy
slawex1983
Start wyścigu F1
slawex1983 2008-10-25 17:34
To niech rusza 30-40 sekund wcześniej. Przejazd przez boksy to max 30 sekund. Zawsze będzie do przodu :-)
Nogal
Start wyścigu F1
Nogal 2008-10-25 18:22
Ty to masz łeb ;-)
Start wyścigu F1
BMW16 2008-11-14 19:31
Ato jest nie fair, prawdziwi kierowcy tak nie robią
Start wyścigu F1
Tomek 2008-11-15 21:07
Tak tak, i nie wyprzedzają będąc zdublowanym, nie wypychają z toru...