
GP Brazylii 2014 - zapowiedź
Zobacz także: Typuj wyniki i wygraj wyjazd na Grand Prix Formuły 1! »
Innym ważnym aspektem Interlagos jest to, że znajduje się aż 800 metrów nad poziomem morza, jak żadny inny obiekt F1. Rzadkie powietrze w przeszłości zabierało tutaj silnikom około 7-8 % mocy. Ciekawe więc, jak poradzą sobie w Brazylii nowe jednostki napędowe V6 turbo. Oryginalne położenie trasy wpływa też na aerodynamikę bolidów, co zespoły starają się rekompensować stosując swoim pojazdom duży docisk. Gorsza przyczepność aerodynamiczna dodatkowo zwiększa rolę przyczepności mechanicznej.
Ostatnia wizytówka GP Brazylii to zmienna pogoda. Na Interlagos o tej porze roku lubi padać i nadchodzącego weekendu deszcz może znów mieć swoje słowo w rywalizacji.
Zobacz także: Oglądaj weekend z Formułą 1 na żywo w Internecie! »
Grand Prix Brazylii - Szereg Szybkich Faktów
1. Przed nami 42. edycja GP Brazylii i 32. na torze Interlagos. Pierwsze zawody Formuły 1 na tym obiekcie rozegrano w 1973 roku, gdy liczył on jeszcze 7.96 kilometra. Tamten wyścig wygrał reprezentant gospodarzy Emerson Fittipaldi.
Na 1978 rok GP Brazylii przeniesiono na tor Jacarepagua w Rio de Janeiro, ale w dwóch kolejnych latach jego gospodarzem z powrotem było Interlagos.
Jacarepagua znów przejęło GP Brazylii na sezony 1981-1989. W roku 1990 zawody ponownie wróciły na Interlagos, przebudowane i skrócone do długości 4.3 kilometra.
Obecna wersja toru Interlagos licząca 4.309 kilometra i różniąca się nieznacznie od tej z sezonu 1990, jest używana od 2000 roku.
2. Najwięcej razy GP Brazylii wygrał Alain Prost. Słynny Francuz zwyciężył ten wyścig aż 6-krotnie. Jednak tylko raz na Interlagos - w 1990 roku bolidem Ferrari. Wszystkie pięć pozostałych triumfów Prost świętował na pętli Jacarepagua, w latach '84, '85, '87 i '88. Pierwszą ze swoich wygranych w Rio odniósł za sterami Renault, resztę samochodami McLarena.
3. Po Proście, kolejnymi najlepszymi kierowcami w historii GP Brazylii są Carlos Reutemann i Michael Schumacher, którzy wygrywali te zawody po 4 razy.
Reutemann dwa razy zwyciężył w Rio i dwa w Sao Paulo, zaś Schumacher wszystkie cztery triumfy odniósł na Interlagos.
4. Spośród zespołów, najwięcej zwycięstw w GP Brazylii ma McLaren - 12. Na Interlagos wywalczył osiem z nich, pozostałe cztery na obiekcie Jacarepagua.
Ferrari też ma osiem triumfów w Sao Paulo, ale w Rio wygrało już tylko dwukrotnie.
5. Z kierowców jeżdżących obecnie, czterech ma w dorobku zwycięstwo w GP Brazylii - Kimi Raikkonen, Felipe Massa, Sebastian Vettel oraz Jenson Button.
Massa i Vettel wygrali te zawody już dwukrotnie.
6. Massa jest piątym brazylijskim zawodnikiem F1, który wygrał domowe Grand Prix. Przed nim dokonali tego Ayrton Senna (w latach 1991 i 1993), Nelson Piquet (w sezonach 1983 i 1986), Carlos Pace (w 1975 roku) oraz Fittipaldi (w latach 1973-74).
Piquet jako jedyny z nich zwyciężył na Jacarepagua.
7. W całej historii F1 ścigało się łącznie 30 brazylijskich kierowców. Najdłużej jeżdżący z nich Rubens Barrichello jest rekordzistą wszech czasów jeśli chodzi o liczbę startów - na przestrzeni 19 lat uczestniczył w 322 wyścigach. Na Interlagos wystąpił 19 razy, a jego najlepszy wynik to 3. miejsce.
8. Patrząc na statystyki, na Interlagos pole position nie jest zbyt ważne. Odkąd GP Brazylii odbywa się na obecnej wersji toru, czyli od 2000 roku, zwycięzca wyścigu tutaj startował z pierwszego pola zaledwie w trzech przypadkach. Z pole position oba swoje triumfy odniósł Massa, a także Vettel ubiegłego roku.
9. Z kolei Giancarlo Fisichella jest zawodnikiem, który wygrał GP Brazylii z pola startowego dalszego niż ktokolwiek inny. Włoch zwyciężył deszczowe zawody na Interlagos w 2003 roku po starcie z 8. pozycji.
Gdy przerwano tamten chaotyczny wyścig, triumfatorem najpierw ogłoszono Raikkonena, ale po przewertowaniu przepisów okazało się, że był nim jednak "Fisico", który dostał puchar za wygraną dopiero dwa tygodnie później, przy okazji kolejnych zawodów.
10. W 2009 roku na podium GP Brazylii stanął Robert Kubica. Polak finiszował drugi, za Markiem Webberem.
Dane o torze Interlagos oraz GP Brazylii:
- Długość okrążenia: 4.309 kilometra
- Rekord okrążenia: 1:09.822 (Rubens Barrichello, Ferrari, 2004)
- Różnica w odległości punktów startu oraz mety: 30 metrów
- Liczba zakrętów: 15
- Liczba okrążeń do pokonania w wyścigu: 71
- Całkowity dystans wyścigu: 305.909 kilometra
- Ograniczenia prędkości w alei serwisowej: 80 km/h podczas treningów, kwalifikacji i wyścigu
- Zmiany dokonane na obiekcie od momentu poprzedniej organizacji Grand Prix:
- wymieniono asfalt na całym torze, łącznie z aleją serwisową
- przemieszczono wyjazd z alej serwisowej jeszcze bardziej w lewą stronę, aby zrobić pobocze na zewnętrznej zakrętu nr 2
- wjazd do alei serwisowej także przemieszczono w lewą stronę, aby można było odsunąć od toru ścianę odgradzającą go od boksów (pitlane)
- umieszczono niski krawężnik na zakręcie nr 15, aby kierowcy nie ścinali tego łuku
- Sędziowie:
Garry Connelly - Australijczyk, wiceprezydent Instytutu FIA ds. Bezpieczeństwa i Równowagi w Sportach Motorowych, dyrektor Australijskiego Instytutu ds. Bezpieczeństwa w Sportach Motorowych, sędzia na wyścigach F1 oraz WTCC, członek Światowej Rady Sportów Motorowych
Andrew Mallalieu - obywatel Barbadosu, prezes tamtejszego związku motorowego, członek komisji rajdowej FIA
Emanuele Pirro - 52-letni Włoch, kierowca F1 w latach 1989-1991. Reprezentował zespoły Benneton oraz Scuderia Italia. Nie odniósł żadnych istotnych sukcesów, za to pięć razy wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans
- Wybór mieszanek opon Pirelli: pośrednia (białe oznaczenie), miękka (żółte oznaczenie)
- Strefy DRS:
Na prostej startowej oraz długim prostym odcinku między zakrętami nr 3 i 4. Mają oddzielne punkty pomiaru odległości między bolidami, zlokalizowane odpowiednio po zakręcie nr 13 oraz przed zakrętem nr 2.
- Prognozowana pogoda: Piątek - burzowo
Sobota - burzowo
Niedziela - deszczowo
- 1. trening - piątek 13:00 (na żywo w Polsat Sport)
- 2. trening - piątek 17:00 (na żywo w Polsat Sport)
- 3. trening - sobota 14:00 (na żywo w Polsat Sport)
- Kwalifikacje - sobota 17:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórki w Polsat Sport News o 23:00 i w niedzielę o 07:07)
- Wyścig - niedziela 17:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórka w Polsat Sport News w poniedziałek o 17:07)
Dodaj komentarz
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
Komentarze do:
GP Brazylii 2014 - zapowiedź









