Formuła 1  »  Zespoły F1  »  Haas
Haas

Haas

2015-12-27 - G. Filiks     Tagi: Magnussen, Grosjean, Formuła 1, Zespoły F1, Haas
Nowy zespół Formuły 1 ze Stanów Zjednoczonych, startujący od 2016 roku. Wystawia bolidy zbudowane u Dallary i wyposażone w wiele części od Ferrari. Kierowcami stajni są Romain Grosjean oraz Kevin Magnussen.

Historia

Team został założony przez Gene Haasa, prowadzącego przedsiębiorstwo w branży obrabiarek CNC i współprowadzącego czołowy zespół Stewart-Haas Racing w NASCAR Sprint Cup.
HaasHaas
Amerykanin zapewnił swojej ekipie F1 kompleksowe wsparcie techniczne Ferrari, zakładające otrzymywanie od włoskiej marki nie tylko silników, ale też wielu innych elementów bolidu.

Haas F1 Team ma fabrykę za Oceanem, w Kannapolis w Karolinie Północnej. Jednak zaopatrzył się też w europejską bazę - zakupioną na licytacji byłą siedzibę Marussii w brytyjskim Banbury.

Pierwszy bolid Haasa powstał w siedzibie Dallary, ale ludzie zespołu nadzorowali prace nad nim.

Kierowcami stajni zostali Romain Grosjean oraz wzięty z posady zawodnika rezerwowego Ferrari Esteban Gutierrez.

Debiutancki sezon 2016 był bardzo udany dla teamu. Już w pierwszym wyścigu Grosjean sensacyjnie zajął 6. miejsce, a w kolejnym nawet jeszcze się poprawił, finiszując jako 5. Ekipa wówczas plasowała się na rewelacyjnej piątej pozycji w klasyfikacji generalnej konstruktorów.
Nie zachowała jej, ponieważ nie zdołała utrzymać znakomitej konkurencyjności w następnych rundach. Zaczęła mieć problemy z punktowaniem i spadła o trzy miejsca w tabeli łącznej, aczkolwiek 8. lokata to też jak najbardziej dobry rezultat. Pokonała trzy zespoły, w tym fabryczną ekipę Renault.

Stajnia zgromadziła 29 oczek. Wszystkie były zasługą Grosjeana. Zawodzący Gutierrez został zastąpiony na kolejny sezon Kevinem Magnussenem.

W 2017 roku zespół zrobił spory krok naprzód pod względem zdobyczy punktowych. To zasługa Magnussena. Duńczyk jednocześnie wyrobił sobie opinię "złego chłopca" F1. Postawą wobec rywali na torze, jak i poza nim.

Chociaż uzbierała o ponad 60% więcej oczek w porównaniu z poprzednim sezonem, ekipa pozostała na 8. miejscu w klasyfikacji konstruktorów. Zabrakło jej pięć punktów do siódmego Toro Rosso i dziesięć do szóstego Renault.

Grosjean oraz Magnussen uplasowali się w klasyfikacji kierowców na pozycjach 13-14.

W sezonie 2018 stajnia dość niespodziewanie podjęła walkę o prowadzenie w środku stawki. Ostatecznie przegrała z Renault, ale wciąż osiągnęła wielki sukces. Zajęła 5. miejsce w tabeli konstruktorów, a więc zanotowała awans aż o trzy pozycje. No i zdobyła niemal równo dwukrotnie więcej punktów niż rok wcześniej.

Zespół mógł być czwarty, gdyby nie dwie rzeczy: utrata potencjalnie świetnego wyniku w GP Australii na skutek złego przymocowania koła w pit-stopie obu kierowcom, a także kryzys formy Grosjeana. Początkowo Francuz jeździł od wypadku do wypadku - i dopiero w dziewiątym wyścigu zdobył pierwsze punkty.

Zdecydowanie lepiej radził sobie Magnussen. W efekcie przejął rolę lidera ekipy. Pokazuje to tabela kierowców, w której Duńczyk wspiął się na 9. lokatę i pokonał o pięć miejsc kolegę z teamu.

Grosjean nie dość że miał fatalną pierwszą połowę sezonu, to dodatkowo stracił szóstą pozycję we wrześniowym GP Włoch za nielegalną podłogę w bolidzie (nie dostosowano jej do najnowszych wytycznych FIA). Został wykluczony z wyników zawodów po interwencji Renault.
Haas - podstawowe dane
Pełna nazwa zespołuRich Energy Haas F1 Team
Dostawca silników
Ferrari
Główny sponsorRich Energy
LokalizacjaKannapolis, Stany Zjednoczone
Pozycja w sezonie 20185. miejsce
Szef zespołu
Gunther Steiner
Dyrektor techniczny
Rob Taylor (główny projektant)
Ben Agathangelou (główny aerodynamik)
Haas - kierowcy
Numer 8Romain Grosjean
Numer 20Kevin Magnussen
Haas - statystyki
Debiut
GP Australii 2016
Mistrzostwa konstruktorów0
Mistrzostwa kierowców0
Najwyższa pozycja w klasyfikacji końcowej konstruktorów
5. miejsce
Punkty169
Wyścigi62
Zwycięstwa0
Pierwsze pola startowe
0
Najwyższa pozycja na mecie
4. miejsceDodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Haas