Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Pierre Gasly
Pierre Gasly

2017-12-10 - G. Filiks     Tagi: Formuła 1, Kierowca F1, Gasly, Red Bull
Francuz, kierowca jednego z najlepszych zespołów Formuły 1 - Red Bulla. Należy do młodszych zawodników w stawce. Startuje z numerem 10.

Droga do Formuły 1

Gasly pochodzi z rodziny wyścigowej. Jego dziadek startował w kartingu, a ojciec w kartingu, rajdach, jak i wyścigach długodystansowych.
Pierre GaslyPierre Gasly
Pierre odbył pierwsze testy na gokarcie w wieku 6 lat, ale zaczął się ścigać dopiero trzy lata później. Jako kartingowiec wywalczył między innymi wicemistrzostwo Europy, czy 3. miejsce w Pucharze Świata i Kartingowym Pucharze Monako (w kategorii KF3).

W 2011 roku przeszedł do wyścigów jednomiejscowych bolidów. Jako debiutant od razu uplasował się na 3. pozycji we Francuskiej Formule 4.

W roku 2012 wystąpił w Formule Renault 2.0 Eurocup. Tam było już trudniej. Zajął 10. lokatę w punktacji.

Ale rok później zdobył mistrzostwo tego cyklu - zostawiając w pokonanym polu m. in. Estebana Ocona. Był to przełomowy moment jego kariery. Właśnie wtedy trafił pod skrzydła Red Bulla.
W 2014 roku już jako podopieczny producenta popularnego napoju energetycznego przeszedł do Formuły Renault 3.5 i z miejsca sięgnął po wicemistrzostwo. Ustąpił jedynie innemu młodzikowi Red Bulla, Carlosowi Sainzowi Juniorowi. Jednocześnie zdobył pierwsze doświadczenia w GP2, biorąc udział w sześciu wyścigach tej serii.

W roku 2015 startował w GP2 już regularnie. Ale nie był to łatwy sezon. Po wielu przygodach zakończył go na 8. miejscu.

W roku 2016 zrehabilitował się w wielkim stylu. Sięgnął po tytuł cyklu nazywanego przedsionkiem Formuły Jeden. Pokonał o 8 punktów Antonio Giovinazziego. Innym ważnym osiągnięciem był powrót do wygrywania wyścigów po blisko trzyletniej przerwie.

Kolejnym krokiem powinien być awans do F1, lecz Red Bull zamiast tego posłał go do Super Formuły. Gasly nie zniechęcił się i został wicemistrzem japońskiej serii. Mało brakowało, a miałby mistrzostwo. Poleciał na finałową, podwójną rundę sezonu ze stratą zaledwie pół oczka do przewodzącego klasyfikacji generalnej Hiroakiego Ishiury, jednak nie mógł powalczyć z reprezentantem gospodarzy. Odwołano rywalizację, ze względu na nadciągający tajfun.

Nieco wcześniej Francuz dodatkowo zadebiutował w elektrycznej Formule E, biorąc udział w podwójnej rundzie w Nowym Jorku - za broniącego mistrzostwa Sebastiena Buemiego, zajątego startem w Długodystansowych Mistrzostwach Świata.

Gasly w swoich pierwszych zawodach FE finiszował jako siódmy. W drugich dojechał jako czwarty. Walczył o podium, ale pojedynkując się na ostatnich metrach z Nickiem Heidfeldem uderzył w barierę. Miał szczęście, że w ogóle osiągnął metę.

Formuła 1

Gasly w 2015 roku został kierowcą rezerwowym Red Bulla w Formule 1 - i odbył pierwsze testy za sterami bolidu najważniejszej serii wyścigowej świata.

Na debiut w zawodach czekał do października 2017 roku. Rozpoczął starty od piętnastej rundy sezonu (GP Malezji), wchodząc do postawowego składu juniorskiej stajni Toro Rosso za rozczarowującego Daniiła Kwiata.

W swoim pierwszym występie zajął 14. miejsce. Do końca sezonu uczestniczył jeszcze w czterech innych zawodach, ale nie zapunktował ani razu. W międzyczasie ominął GP USA - po to, by udać się na finałowe wyścigi Super Formuły, które jak wcześniej wspomnieliśmy ostatecznie nie doszły do skutku.

W 2018 roku zaliczył pierwszy pełny sezon w królowej sportów motorowych - i pokazał się z dobrej strony. Co prawda zajął tylko 15. pozycję w klasyfikacji generalnej, ale po drodze zaliczył kilka bardzo udanych wyścigów i zdominował zespołowego partnera Brendona Hartleya.

Jego największym popisem był występ w GP Bahrajnu. Uplasował się wówczas na doskonałej 4. lokacie.

Zgromadził w sumie 29 punktów, podczas gdy Hartley uzbierał ledwie 4.

Niespodziewanie okazało się, że na następny rok awansuje do seniorskiego zespołu Red Bulla. Zrobił mu miejsce Daniel Ricciardo, podejmując sensacyjną decyzję o odejściu do Renault.