Formuła 1  »  Zespoły F1  »  Haas
Haas

Haas

2015-12-27 - G. Filiks     Tagi: Magnussen, Grosjean, Formuła 1, Zespoły F1, Haas
Nowy zespół Formuły 1 ze Stanów Zjednoczonych, startujący od 2016 roku. Wystawia bolidy zbudowane u Dallary i wyposażone w wiele części od Ferrari. Kierowcami stajni są Romain Grosjean oraz Kevin Magnussen.

Historia

Team został założony przez Gene Haasa, prowadzącego przedsiębiorstwo w branży obrabiarek CNC i współprowadzącego czołowy zespół Stewart-Haas Racing w NASCAR Sprint Cup.
HaasHaas
Amerykanin zapewnił swojej ekipie F1 kompleksowe wsparcie techniczne Ferrari, zakładające otrzymywanie od włoskiej marki nie tylko silników, ale też wielu innych elementów bolidu.

Haas F1 Team ma fabrykę za Oceanem, w Kannapolis w Karolinie Północnej. Jednak zaopatrzył się też w europejską bazę - zakupioną na licytacji byłą siedzibę Marussii w brytyjskim Banbury.

Pierwszy bolid Haasa powstał w siedzibie Dallary, ale ludzie zespołu nadzorowali prace nad nim.

Kierowcami stajni zostali Romain Grosjean oraz wzięty z posady zawodnika rezerwowego Ferrari Esteban Gutierrez.

Debiutancki sezon 2016 był bardzo udany dla teamu. Już w pierwszym wyścigu Grosjean sensacyjnie zajął 6. miejsce, a w kolejnym nawet jeszcze się poprawił, finiszując jako 5. Ekipa wówczas plasowała się na rewelacyjnej piątej pozycji w klasyfikacji generalnej konstruktorów.
Nie zachowała jej, ponieważ nie zdołała utrzymać znakomitej konkurencyjności w następnych rundach. Zaczęła mieć problemy z punktowaniem i spadła o trzy miejsca w tabeli łącznej, aczkolwiek 8. lokata to też jak najbardziej dobry rezultat. Pokonała trzy zespoły, w tym fabryczną ekipę Renault.

Stajnia zgromadziła 29 oczek. Wszystkie były zasługą Grosjeana. Zawodzący Gutierrez został zastąpiony na kolejny sezon Kevinem Magnussenem.

W 2017 roku zespół zrobił krok naprzód pod względem zdobyczy punktowych. To zasługa Magnussena, który zgromadził 19 oczek. Duńczyk jednocześnie wyrobił sobie opinię "złego chłopca" F1. Postawą wobec rywali na torze, jak i poza nim.

Chociaż uzbierała o ponad 60 procent więcej punktów, ekipa pozostała na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Zabrakło jej pięć oczek do siódmego Toro Rosso i dziesięć do szóstego Renault.

Grosjean oraz Magnussen uplasowali się w klasyfikacji indywidualnej na pozycjach 13-14. Pierwszy był lepszy od drugiego o dziewięć punktów.
Haas - podstawowe dane
Pełna nazwa zespołuHaas F1 Team
Dostawca silników
Ferrari
Główny sponsorHaas Automation
LokalizacjaKannapolis, Stany Zjednoczone
Pozycja w sezonie 20178. miejsce
Szef zespołu
Guenther Steiner
Dyrektor techniczny
Rob Taylor (główny projektant)
Ben Agathangelou (główny aerodynamik)
Haas - kierowcy
Numer 8Romain Grosjean
Numer 20Kevin Magnussen
Haas - statystyki
Debiut
GP Australii 2016
Mistrzostwa konstruktorów0
Mistrzostwa kierowców0
Najwyższa pozycja w klasyfikacji końcowej konstruktorów
8. miejsce
Punkty76
Wyścigi41
Zwycięstwa0
Pierwsze pola startowe
0
Najwyższa pozycja na mecie
5. miejsce

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
BMW 7 2020 w oficjalnym klipie


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Haas