GP Wielkiej Brytanii 2014 - zapowiedź
Zobacz także: Typuj wyniki i wygraj wyjazd na Grand Prix Formuły 1! »
Za to lżej mają tutaj hamulce. Bolid F1 hamuje na Silverstone tylko przez około 8% okrążenia. To jednak oznacza mało doładowania energią odzyskiwaną z tej czynności.
Przejdźmy do sportowej rywalizacji. W klasyfikacji konstruktorów Mercedes uciekł reszcie, ale broniący barw dominującego zespołu Nico Rosberg i Lewis Hamilton toczą ciekawy pojedynek o prym w tabeli kierowców. Rosberg ma już 29-punktowe prowadzenie, jednak biorąc pod uwagę, że zostało jeszcze 11 wyścigów, Hamilton bynajmniej nie jest na straconej pozycji. Brytyjczyk wygrał cztery z ośmiu dotąd rozegranych zawodów - o jedne więcej niż Niemiec - a został się za zespołowym partnerem wskutek awarii bolidu. Przed domowym Grand Prix jest wyjątkowo zmotywowany wrócić do zwyciężania i zacząć odrabiać swoją stratę.
Zobacz także: Oglądaj weekend z Formułą 1 na żywo w Internecie! »
GP Wielkiej Brytanii - Szereg Szybkich Faktów
1. GP Wielkiej Brytanii jest jednym z zaledwie dwóch wyścigów rozgrywanych nieprzerwanie od samego początku istnienia Formuły 1, czyli 1950 roku. Drugi to GP Włoch.
2. Zawody F1 o GP Wielkiej Brytanii zorganizowano już na trzech różnych torach. Początkowo Silverstone wymieniało się rolą gospodarza wyścigu z obiektem Aintree, gdzie najlepsi kierowcy rywalizowali w latach 1955, 1957, 1959, 1961 i 1962. Następnie za Aintree weszło Brands Hatch, które przyjmowało królową sportów motorowych w parzystych latach pomiędzy sezonami 1964-1986. Później GP Wielkiej Brytanii było już tylko na Silverstone.
3. Na Silverstone rozegrano dodatkowo dwie edycje GP Wielkiej Brytanii zanim powstała Formuła 1 - w latach 1948 i 1949. Obie wygrał samochód Maserati. Najpierw triumfował nim włoski kierowca Luigi Villoresi, później szwajcarski zawodnik Baron Emmanuel 'Toulo' de Graffenried.
GP Wielkiej Brytanii przeprowadzono jeszcze w latach 1926-1927 na obiekcie Brooklands.
Pierwszą edycję tego wyścigu stanowiącą eliminację F1 wygrał Giuseppe 'Nino' Farina.
4. Silverstone leży na obszarze znanym jako "dolina motorsportu". Osiem z obecnych jedenastu zespołów F1 ma swoje bazy niedaleko toru. Fabryka McLarena znajduje się 125 kilometrów stąd, siedziba Williamsa jest oddalona o 65 kilometrów, Lotusa o 40 kilometrów, Red Bulla o 33 kilometry, Marussi o 24 kilometry, Mercedesa o 13 kilometrów, a Force India o zaledwie kilkaset metrów. Niedaleko Silverstone ulokowano dodatkowo fabrykę silników F1 Mercedesa i tunel aerodynamiczny Toro Rosso.
5. Nico Rosberg oraz Lewis Hamilton dzięki znakomitemu bolidowi Mercedesa wygrali wspólnie po siedem z ośmiu dotychczas rozegranych kwalifikacji i wyścigów tegorocznego sezonu Formuły 1, ale na Silverstone żaden z nich dotąd nie dominował. Rosberg wystąpił tutaj osiem razy i pięciokrotnie zakwalifikował się niżej niż zespołowy partner. Hamilton uległ w Wielkiej Brytanii teamowemu koledze trzy razy na siedem czasówek.
Ubiegłego roku, kiedy pierwszy raz bronili barw tej samej stajni, Niemiec i Brytyjczyk wywalczyli Srebrnymi Strzałami pierwszy rząd startowy. Pole position zdobył Hamilton, lecz zawody wygrał Rosberg. Lewisowi strzeliła opona.
6. Najwięcej triumfów w GP Wielkiej Brytanii odnieśli Jim Clark oraz Alain Prost - po pięć. Czterokrotnie wygrywał ten wyścig Nigel Mansell, który będzie sędzią tegorocznej edycji zawodów.
Mansell jednak w rzeczywistości zwyciężał wyścig F1 w ojczyźnie też pięciokrotnie. Wygrał dodatkowo GP Europy 1985 na Brands Hatch.
Mansell jest jednym z zaledwie dwóch kierowców, którzy zwyciężyli na tym samym torze dwa wyścigi F1 przeprowadzane pod innym tytułem. Drugi taki zawodnik to Nelson Piquet. Brazylijczyk w sezonie 1980 wygrał na obiekcie Imola wyścig o GP Włoch, a rok później zwyciężył tam GP San Marino.
7. Podczas ostatniego GP Austrii zespół Mercedesa wywalczył już szósty dublet w sezonie. Rekord należy do McLarena, któremu w 1988 roku Ayrton Senna i Alain Prost dali 10 podwójnych zwycięstw.
Informacje o torze Silverstone oraz GP Wielkiej Brytanii:
- Długość okrążenia: 5.891 kilometra
- Rekord okrążenia: 1:29.607 (Sebastian Vettel, Red Bull, 2013)
- Różnica w odległości punktów startu oraz mety: 134 metry
- Liczba zakrętów: 18
- Liczba okrążeń do pokonania w wyścigu: 52
- Całkowity dystans wyścigu: 306.198 kilometra
- Ograniczenia prędkości w alei serwisowej: 80 km/h podczas treningów, kwalifikacji i wyścigu
- Zmiany dokonane na obiekcie od momentu poprzedniej organizacji Grand Prix:
- usunięto sztuczną trawę z poboczy na końcach zakrętów nr 5, 8 i 9
- wydłużono ścianę po lewej stronie przed łukiem nr 6
- poprawiono system drenażowy w kilku miejscach na torze
- Sędziowie:
Gerd Ennser - Niemiec, członek komitetu wykonawczego rodzimego klubu automobilowego DMSB, sędziujący także w serii DTM
Tim Mayer - 48-letni Amerykanin, zastępca delegata FIA na USA. Jest synem Teddy'ego Mayera, byłego szefa zespołu McLaren
Nigel Mansell - 60-letni Brytyjczyk, kierowca F1 w latach 1980-1992 i 1994-1995. Mistrz świata z sezonu 1992. W 1993 roku wygrał amerykańską serię CART
- Wybór mieszanek opon Pirelli: pośrednie (białe oznaczenie), twarde (pomarańczowe oznaczenie)
- Strefy DRS:
Na prostych Wellington (między zakrętami 5 i 6) oraz Hangar (między zakrętami 14 i 15). Mają oddzielne punkty pomiaru odległości między bolidami
- Pogoda: Piątek - pochmurno
Sobota - deszczowo
Niedziela - pochmurno
- 1. trening - piątek 11:00 (na żywo w Polsat Sport Extra)
- 2. trening - piątek 15:00 (na żywo w Polsat Sport Extra, powtórki w Polsat Sport News o godzinie 21:07 i w sobotę o godzinie 09:07)
- 3. trening - sobota 11:00 (na żywo w Polsat Sport Extra)
- Kwalifikacje - sobota 14:00 (na żywo w Polsat Sport Extra, powtórka w Polsat Sport News o godzinie 17:07)
- Wyścig - niedziela 14:00 (na żywo w Polsat Sport Extra, powtórki w Polsat Sport News w poniedziałek o godzinie 19:07 i we wtorek o godzinie 11:07)
Dodaj komentarz
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
Komentarze do:
GP Wielkiej Brytanii 2014 - zapowiedź








