Formuła 1  »  Tory F1  »  Soczi - Rosja
Sochi Autodrom

Soczi - Rosja

2013-12-10 - G. Filiks     Tagi: Rosja, Soczi, Tor F1, Sochi
Tor w Soczi - mieście położonym nad brzegiem Morza Czarnego i otoczonym górami Kaukaz. Jego oficjalna nazwa to Sochi Autodrom. Gości wyścig Formuły 1 o Grand Prix Rosji.
 
Sochi Autodrom, bo tak brzmi oficjalna nazwa trasy, zostało wkomponowane w park olimpijski, który gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014. Zaprojektowana przez "nadwornego architekta" torów Formuły Jeden, Hermanna Tilke, rosyjska pętla została usytuowana na równym terenie i liczy aż 5,872 kilometra. Tym samym jest jedną z najdłuższych w kalendarzu mistrzostw. Jej część (około 1,7 kilometra) to publiczne drogi.
Sochi AutodromSochi Autodrom - mapka
Określony przez Tilke jako „bardzo szybki i techniczny", tor posiada 18 zakrętów. Kilka z nich tworzy literę alfabetu greckiego Omega (Ω) - od nazwy firmy odpowiedzialnej za całe przedsięwzięcie. Bolidy Formuły Jeden osiągają tutaj maksymalną prędkość około 320 km/h, przed dohamowaniem do łuku nr 2.

Szerokość trasy wynosi 13-15 metrów. Jest także krótka wersja toru o długości 2,313 kilometra. Projekt miał kosztować 142 miliony euro, ale ostatecznie wydano na niego 260 milionów.

Wyścig królowej sportów motorowych u naszego wschodniego sąsiada planowano już w 1983 roku, pod nazwą Grand Prix Związku Radzieckiego. Inicjatywa upadła z powodów "biurokratycznych".
Tor w Soczi jest pierwszym gospodarzem GP Rosji i organizuje zawody od 2014 roku. Inauguracyjna edycja wyścigu padła łupem Lewisa Hamiltona, który dodatkowo wraz z drugim na mecie Nico Rosbergiem zapewnił wtedy Mercedesowi pierwsze w historii tej marki mistrzostwo świata konstruktorów Formuły 1.

Poza F1, na Sochi Autodrom już gościły serie GP2, GP3, TCR, czy Rosyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych.
Sohi Autodrom - Rosja
Rok budowy
2012-2014
Lokalizacja
Soczi, Kraj Krasnodarski
Powierzchnia toru
brak informacji
Długość toru
5,872 km
Zakręty18
Okrążenia w wyścigu
53
Kierunek jazdy
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Pojemność trybun
55 tysięcy widzów
Różnica wysokości
1,9 metra
Projektant
Hermann Tilke
Koszt budowy
260 milionów euro
Rekord okrążenia
1:31,387 (Valtteri Bottas, Mercedes, sezon 2018)
Prędkość maksymalna
około 320 km/h
Liczba wyścigów F1
4
Data pierwszego GP
12-10-2014
Data ostatniego GP
30-09-2018Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
4

Komentarze do:

Soczi - Rosja

Soczi - Rosja
Wsciekły kibic 2014-10-02 18:56
Wstrzymać zawody w Soczi .Bandytom i przestępcom te zawody się nie należą. Olimpiada w Pekinie też nic nie dała. Sportowcy to nie święte krowy i też mają obowiązek w tej sytuacji protestować.
Soczi - Rosja
mateomufc 2014-10-06 12:45
daj spokoj i nie mieszaj w to beznadziejnej polityki , ja chetnie obejrze inauguracyjne gp rosji
Soczi - Rosja
meamea 2014-10-06 13:23
tor wydaje się być fajny, a i rosja w f1 zaczyna się sporo udzielać, kierowcy sponsorzy, czemu im bronić, tak tak jakby nam zabronić udziału w olimpiadze bo mamy kaczynskiego czy tuska, i tak politycznie, to rosjanie są podzieleni tak samo jak polacy jeżeli chodzi o partie i premiera, w zasadzie połowa kraju tam putina popiera, tylko europa i zwłaszcza polska jest przeciw bo wkoncu to rosja, wiec z natury trzeba być przeciw, z punktu widzenia przecietnego rosjanina putin nie jest taki zły, ja osobiscie tez chciałbym miec w polsce u władzy kogoś kto nie wali pod siebie jak inny pirezydent się wypowiada i tylko mysli o tym jak nie podpaść, chciałbym mieć kogoś kto świdom swojej władzy kożysta z tego i rozwija kraj, równowaga musi być więc skoro rosja się rozwija to europa traci, i tylko dlatego tak na nich psioczymy, z zazdrości
Soczi - Rosja
ed 2016-04-30 12:05
niezapominajcie Hitler też organizował olimpiade dużo go wtenczas sławiło pod niebiosy i do czego to doprowadziło ale ludzie muszą się przekonać na własnej skórz a niekiedy to już zapóżno