Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  George Russell
George Russell

2018-12-08 - G. Filiks     Tagi: Williams, Formuła 1, Kierowca F1, Russell
Brytyjczyk, mistrz Formuły 2 i tegoroczny debiutant w Formule 1. Partner Roberta Kubicy w zespole Williams. Należy do juniorskiego programu Mercedesa. Jeździ z numerem startowym 63.

Droga do Formuły 1

George Russell zaczynał tak jak inni od kartingu. Debiutował w 2006 roku, mając osiem lat. Jego kariera na gokartach trwała do 2013 roku. Odniósł przez ten czas kilka istotnych sukcesów. Między innymi dwa razy z rzędu świętował mistrzostwo Europy juniorów.
George RussellGeorge Russell
W 2014 roku przeniósł się do juniorskich wyścigów samochodowych. Tam rozwinął skrzydła na całego.

Szesnastoletni wówczas kierowca zaliczył wejście smoka w zawodach jednomiejscowych bolidów - od razu został mistrzem. Z pięcioma triumfami na koncie minimalnie zwyciężył Brytyjską Formułę 4, pokonując w emocjonującym pojedynku o tytuł zespołowego partnera Arjuna Mainiego, Raoula Hymana oraz Sennana Fieldinga. Do ostatniego wyścigu szanse na najwyższy laur miało czterech kierowców. Russell wygrał finałowe zawody i cały sezon o 3 punkty. Nagrodą był test w samochodzie serii GP3.

Jednocześnie ścigał się w Formule Renault 2.0 ALPS. Tam zajął 4. miejsce (po drodze omijając dwa wyścigi). Ustąpił Nyckowi de Vriesowi, Charlesowi Leclerkowi oraz Matewosowi Isaakianowi. Wśród rywali, których pokonał, był jeden Polak - Aleksander Bosak (sklasyfikowany na 11. pozycji).
Nie można nie wspomnieć także o błysku Russella w Formule Renault 2.0 Eurocup. Wystąpił gościnnie w czterech wyścigach tego cyklu i wygrał ostatni.

Na koniec roku otrzymał wielkie, cenne wyróżnienie w brytyjskim motorsporcie - nagrodę McLaren Autosport BRDC Award. Oznaczało to, że zainkasuje 100 tysięcy funtów i poprowadzi na testach bolid McLarena z Formuły 1.

W 2015 roku zdecydował się przejść do Europejskiej Formuły 3. Poprzeczka została postawiona więc sporo wyżej, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach.

Russell zaczął starty szybszym bolidem świetnie, odnosząc zwycięstwo w jednym z trzech wyścigów inauguracyjnej rundy sezonu. Ale potem nie wygrał już ani razu. W klasyfikacji generalnej zajął 6. miejsce. Przegrał m. in. z Antonio Giovinazzim, Leclerkiem oraz Lance'em Strollem.

Poza tym we wrześniu wziął udział w zawodach F3 Masters na torze Zandvoort. Wypadł w nich bardzo dobrze, mijając metę na 2. pozycji, za Giovinazzim.

Miesiąc później zaliczył na torze Silverstone zapowiedzianą wcześniej przejażdżkę samochodem Formuły 1.

W grudniu z kolei uczestniczył w testach dla młodych kierowców w niemieckiej serii wyścigowej samochodów turystycznych DTM. Spisał się tak świetnie, że BMW zaproponowało mu kontrakt i starty od sezonu 2017. Russell był bliski przyjęcia tej propozycji, lecz ostatecznie odmówił. Gdyby przesiadł się do auta z dachem, najpewniej nigdy nie trafiłby do F1.

Postanawiając pozostać w "single seaterach", w 2016 roku kontynuował rywalizację w Europejskiej F3. Zrobił postęp, lecz nie został mistrzem. Zajął 3. pozycję w punktacji. Lepsi okazali się Stroll i Maximilian Gunther.

Jesienią dodatkowo zadebiutował w prestiżowych zawodach Formuły 3 na ulicach Makau. Popisał się najlepszym czasem w kwalifikacjach, ale ostatecznie zakończył rywalizację na 7. lokacie.

Przełomowe były dwa następne lata.

W sezonie 2017 został podopiecznym Mercedesa - i zaczął z powrotem wygrywać. W imponującym stylu zwyciężył za pierwszym podejściem serię GP3, zostawiając konkurentów daleko w tyle. Zapewnił sobie tytuł na dwa wyścigi przed końcem sezonu.

W tym samym roku pojeździł w F1: na grupowych testach z Mercedesem oraz dwóch piątkowych treningach z Force India.

W sezonie 2018 wystartował już w Formule 2. Efekt? Kolejne mistrzostwo. Z siedmioma triumfami na koncie wywalczył tytuł znowu pewnie. Wygrał m. in. z Lando Norrisem i Alexandrem Albonem.

Jednocześnie pełnił funkcję kierowcy rezerwowego Mercedesa w Formule 1 - i zaimponował na testach po GP Węgier. Nie tylko był najszybszy ze wszystkich, ale też ustanowił nowy rekord toru Hungaroring.

Wreszcie, w październiku ogłoszono, że w 2019 roku wystartuje w F1. Podpisał kontrakt z Williamsem... a jego zespołowym partnerem został zaczynający "drugą karierę" Robert Kubica.