Formuła 1  »  Tory F1  »  Barcelona - Hiszpania
Circuit de Barcelona-Catalunya

Barcelona - Hiszpania

2007-01-13 - G. Filiks     Tagi: Hiszpania, Catalunya, Barcelona, Tor F1
Tor położony około 30 kilometrów na północ od Barcelony. Jest gospodarzem wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Hiszpanii.
 
 
Trasę wybudowano na 1991 rok dzięki działaniom rządu Katalonii oraz hiszpańskiemu autoklubowi RACC. Jej aktualna wersja do wyścigów F1 liczy 4,655 kilometra i zawiera 16 zakrętów. Obiekt ma łuki każdego typu - od bardzo szybkich po bardzo wolne, a także długą prostą. Dzięki temu stanowi idealne miejsce do testów, które F1 przeprowadza na nim każdego roku. Jeśli bolid jest szybki na Circuit de Barcelona-Catalunya, musi posiadać świetną aerodynamikę i powinien być konkurencyjny na większości torów.
Circuit de Barcelona-CatalunyaCircuit de Barcelona-Catalunya - mapka
Zróżnicowanie zakrętów połączone z szorstką i raczej nierówną nawierzchnią obiektu powoduje, że GP Hiszpanii to dosyć ciężka przeprawa dla kierowców pod względem fizycznym oraz bolidów pod względem mechanicznym. Opony zużywają się tutaj bardzo szybko, a stale towarzyszący wiatr, wiejący z różnych kierunków, czyni wyjątkowo trudnym zadaniem właściwe ustawienie pojazdu tutaj.

Zawody o GP Hiszpanii zwykle niestety nie ekscytują i wygrywa je najczęściej ten, który startuje z pole position. Najlepszym i niemal jedynym miejscem do wyprzedzania jest dohamowanie po długiej prostej startowej do zakrętu nr 1. Jednak i tam widujemy mało manewrów. Nie pomaga fakt, że kierowcy oraz zespoły z racji częstego testowania na tym torze znają go doskonale. Aby poprawić sytuację, na sezon 2007 pierwszy z dwóch ostatnich, bardzo dynamicznych łuków, zastąpiono wolną szykaną. Jednak nie zrobiło to większej różnicy - podjąć walkę koło w koło wciąż jest bardzo trudno.
Pierwszy wyścig na Circuit de Barcelona-Catalunya miał się odbyć w 1992 roku i towarzyszyć Igrzyskom Olimpijskim w Barcelonie, ale wybudowanie obiektu wcześniej spowodowało, że F1 zaczęła go odwiedzać już od sezonu 1991. Chociaż zawody na tej trasie uchodzą za "procesje", ich kilka edycji zapisało się w historii królowej sportów motorowych.

Pierwsza została zapamiętana z zaciętego pojedynku Ayrtona Senny i Nigela Mansella na prostej startowej, który wygrał Brytyjczyk, zwyciężając również sam wyścig. W roku 1996 Michael Schumacher przy gwałtownej ulewie odniósł tutaj swój pierwszy triumf jako kierowca Ferrari. Trzy lata później na hiszpańskim torze odnotowano tylko jeden manewr wyprzedzania. W sezonie 2006 GP Hiszpanii padło łupem Fernando Alonso, który jako pierwszy kierowca z tego kraju zwyciężył rundę Formuły Jeden na domowym torze. W roku 2012 swój pierwszy triumf zanotował tutaj Pastor Maldonado, a cztery lata później Max Verstappen. Holender wygrał jako 18-latek i został nowym najmłodszym zwycięzcą wyścigu w historii F1.

Najwięcej - bo aż 6 razy - na Circuit de Barcelona-Catalunya wygrywał Michael Schumacher.

Poza wyścigami F1, na torze rozgrywane są też zawody MotoGP, czy mistrzostw świata w rallycrossie.
Circuit de Barcelona-Catalunya - Hiszpania
Rok budowy
1989-1991
Lokalizacja
Montmelo, Katalonia
Powierzchnia toru
115 ha
Długość toru
4,655 km
Zakręty16
Okrążenia w wyścigu
66
Kierunek jazdy
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Pojemność trybun
140 700 widzów
Różnica wysokości
29,6 metra
Projektant
brak informacji
Koszt budowy
brak informacji
Rekord okrążenia
1:16,173 (Lewis Hamilton, Mercedes, sezon 2018)
Prędkość maksymalna
około 330 km/h
Liczba wyścigów F1
28
Data pierwszego GP
29-09-1991
Data ostatniego GP
13-05-2018Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
3

Komentarze do:

Barcelona - Hiszpania

KorekPL
Barcelona - Hiszpania
KorekPL 2009-02-15 15:11
Fajnie ze jest to akyoalne wszystko!
KorekPL
Barcelona - Hiszpania
KorekPL 2009-04-27 22:08
*aktualne xD Mineły 2,5 miesiąca i znowy tu trwfiłem ale jednak fajnie by było to odświeżyc.
Barcelona - Hiszpania
Steve5318 2013-07-18 00:09
Bardzo lubie oglądać tu wyścigi