Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Robert Kubica
Robert Kubica

2012-03-02 - W. Nogalski     Tagi: Kubica

Robert Kubica rozpoczął karierę od wyścigów gokartów w 1995 roku i ścigał się w różnych seriach aż do 2001, gdy awansował do włoskiej Formuły Renault 2000. Po dwóch udanych sezonach Robert zaczął się ścigać w europejskiej Formule 3, gdzie bez większych sukcesów jeździł przez dwa sezony.

Prawdziwy przełom nastąpił po przesiadce do bolidu serii World Series by Renault. Dzięki zwycięstwom w Zolder, Bilbao i Oschersleben (dwukrotnie) Robert został mistrzem. Jesienią Robert wziął udział w wyścigu Formuły 3 w Macau, uważanym za nieoficjalne Mistrzostwa Świata tej serii. W klasyfikacji końcowej Kubica był drugi.

Nagrodą za wygranie World Series by Renault były testy bolidu Formuły 1 zespołu Renault. Szybkość i ogromna wiedza techniczna młodego Polaka wywarły największe wrażenie na inżynierach mistrzowskiej stajni.

BMW Sauber nie tracił czasu i zaproponował Robertowi posadę kierowcy testowego. Kubica od pierwszego testu zrobił ogromne pozytywne wrażenie na wszystkich członkach zespołu. Również w piątkowych treningach zawsze był w czołówce sprawiając, że regularni kierowcy zespołu zaczęli bać się o swoje posady. Na początku sierpnia okazało się, że Jacques Villeneuve opuścił zespół, a jego miejsce zajmie Robert! Radość wszystkich Polaków była tym większa, ponieważ mogli zobaczyć Roberta podczas debiutu w Budapeszcie na żywo - w końcu tor Hungaroring leży najbliżej naszego kraju.

W pierwszym wyścigu
Robert spisał się znakomicie - w bardzo ciężkich warunkach, po wielu przygodach, ale również wielu pięknych manewrach wyprzedzania nasz rodak dojechał na ósmym punktowanym miejscu! Radość z pierwszego punktu nie trwała jednak długo - wóz Polaka okazał się zbyt lekki z powodu zbyt dużego zużycia opon i Robert został zdyskwalifikowany.
Już w trzecim wyścigu w karierze Robert stanął na podium - w świątyni prędkości - torze Monza! Robert po niesamowitym starcie, który przez znawców został określony mianem startu sezonu, przez cały wyścig jechał bardzo dojrzale i szybko, odpierając ataki Felipe Massy i Fernando Alonso. Zwyciężył odchodzący na emeryturę Michael Schumacher, który na podium gratulował młodemu Polakowi. Dla nas był to gest szczególny - niemal jak namaszczenie następcy.

Ostatnie trzy wyścigi były dla Roberta bardzo trudne. W żadnym nie zdobył punktów, jednak we wszystkich prezentował równą, bardzo wysoką formę.

Początek sezonu 2007 nie był dla Polaka zbyt udany. Pierwsze punkty zdobył w GP Bahrajnu. W kolejnych trzech wyścigach Robert trzykrotnie punktował, aż nadeszło feralne GP Kanady podczas, którego Robert Kubica miał potężny i groźnie wyglądający wypadek, po którym nie mógł później wystartować w GP USA.

Reszta sezonu była dla Roberta bardzo udana. Punktował w każdym wyścigu prócz GP Belgii oraz Chin i ostatecznie z 39 punktami zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców.

Sezon 2008 był najlepszym w dotychczasowej karierze Polaka. Konstrukcja BMW Sauber była na tyle udana, iż umożliwiła Polakowi nawiązanie walki z Ferrari i McLarenem. Szczytowym momentem sezonu było pierwsze zwycięstwo Roberta Kubicy w F1. Miało to miejsce na tym samym torze, na którym rok wcześniej Polak otarł się o śmierć.

Po tym wyścigu Robert Kubica prowadził w klasyfikacji generalnej kierowców. Jednak niezrozumiała decyzja BMW by od tego momentu skupić się na konstruowaniu bolidy na przyszły sezon uniemożliwiła Robertowi walkę o mistrzostwo. Ostatecznie po bardzo udanym sezonie Robert Kubica zajął 4 miejsce.

Sezon 2009, dla którego BMW Sauber poświęciło walkę o mistrzostwo w roku 2008, okazał się totalną klapą. Bolid, którego główną siłą miał być system KERS zawodził od samego początku. Robert nie był w stanie walczyć nawet o punkty. Dopiero GP przyniosło upragnione dwa oczka. W drugiej połowie sezony forma bolidu Polaka powoli rosła czego skutkiem było m.in. 4 miejsce w Belgii. Mimo dysponowania bardzo słabym autem Robertowi Kubicy udało się wskoczyć na podium w GP Brazylii. Nie zmieniło to jednak faktu, że ogólnie sezon był ten bardzo nie udany. Tak bardzo, że BMW postanowiło wycofać się z F1, a Robert zmienił pracodawcę.

Od sezonu 2010
Robert Kubica jeździł dla zespołu Renault. Rok ten był udany dla Polaka, który trzykrotnie finiszował na podium, kończąc sezon na ósmej pozycji w klasyfikacji kierowców. Polak zdeklasował swojego kolegę z teamu - Rosjanina Witalija Pietrowa.

Sezon 2011 - drugi w barwach stajni z Enstone, przemianowanej na Lotus Renault GP - zapowiadał się obiecująco, niestety po niezwykle udanej pierwszej turze zimowych testów, Kubica miał bardzo poważny wypadek podczas rajdu, który wykluczył go z motorsportu na czas nieokreślony.