Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1
Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1

Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1

2016-03-03 - G. Filiks     Tagi: Formuła 1, Kokpit F1, Bolid F1, Red Bull, Osłona
Red Bull planuje wypróbować w przyszłym miesiącu alternatywną osłonę na kokpit bolidu Formuły 1 od tej wypróbowanej dzisiaj przez Ferrari.

Przedostatniego dnia testów F1 przed sezonem 2016 fani mogli zobaczyć pierwszy raz na żywo szykowane na przyszły rok nowe zabezpieczenie mające chronić głowę kierowcy. Zaprojektowana przez Mercedesa półobręcz ze wspornikiem umieszczonym wprost przed oczami zawodnika pojawiła się na chwilę na bolidzie Ferrari prowadzonym przez Kimiego Raikkonena.
Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1Red Bull przetestuje kabinę na bolid F1
Osłona nie spodobała się wielu, w tym szefowi Red Bulla - Christianowi Hornerowi, który zdradził, że Red Bull pracuje nad własną w postaci przezroczystej kabiny z akrylu, otwartej od góry. Ma lepiej chronić kierowcę, korzystniej wyglądać i mniej ograniczać widoczność, ze względu na brak słupka pośrodku. Zamiast niego posiada dwa mniejsze po bokach.

„Chcemy zamontować ją w bolidzie do jazd pokazowych. Nie podczas Grand Prix, ale w warunkach testowych". - mówił Horner portalowi Motorsport.com, który porównuje osłonę Red Bulla do szyby Batmobilu.

„Nasze rozwiązanie to bardziej kabina - otwarta od góry. Więc tak naprawdę jest bardziej powiększoną przednią szybą. „Osłona wygląda bardziej elegancko i miejmy nadzieję zapewnia lepszą widoczność. Zobaczymy, co powie na jej temat FIA".


Spytany o problem zanieczyszczania się szyby w trakcie jazdy, Brytyjczyk odparł: „W innych seriach jak wyścigi samochodów sportowych zdają się z tym radzić, więc to nie powinien być duży kłopot".
Komentując zaś osłonę wypróbowaną przez Ferrari, Horner powiedział: „Osobiście nie podoba mi się".

„Rozumiem, że bezpieczeństwo kierowcy jest absolutnie najważniejsze, ale jestem bardziej purystą. Przez 60 lat ścigano się z otwartymi kokpitami".

„Oczywiście towarzyszy temu ryzyko i musimy zrobić wszystko, aby je zmniejszyć. Jednak przetestowana osłona nie pomogłaby Felipe Massie, ani niestety Julesowi Bianchiemu".
Red Bull przetestuje kabinę na bolid F1Red Bull przetestuje kabinę na bolid F1
„(...) Jest jeszcze problem widoczności - ile będziesz widział przejeżdżając przez wzniesienie w Monako albo podjeżdżając pod zakręt numer 1 w Austin?"

„My proponujemy coś bardziej w rodzaju kabiny, nieco ładniejszą osłonę. Ale i w tym przypadku odchodzisz od otwartego kokpitu".

„Jako kierowca wyścigowy musisz akceptować ryzyko, kiedy wsiadasz do bolidu. Gdy jeździłem w Formule 3000, zdawałem sobie z niego sprawę. Było to jedno z wyzwań".



źródło: motorsport.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1

Red Bull przetestuje własną osłonę na kokpit bolidu F1
ekwador15 2016-03-04 08:46
To jest mądry człowiek: "Jako kierowca wyścigowy musisz akceptować ryzyko, kiedy wsiadasz do bolidu. Gdy jeździłem w Formule 3000, zdawałem sobie z niego sprawę. Było to jedno z wyzwań". Jak najbardziej się zgadzam.