Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Jules Bianchi
Jules Bianchi

2012-11-25 - G. Filiks     Tagi: Bianchi, Kierowca F1
Francuz, ścigał się w Formule 1 w latach 2013-2014 jako zawodnik zespołu Marussia. Był członkiem Akademii Kierowców Ferrari i jednym z obiecujących talentów. Jego karierę brutalnie przerwał dramatyczny wypadek podczas GP Japonii. 18 lipca 2015 roku zmarł na skutek odniesionych w zdarzeniu obrażeń mózgu.
Jules BianchiJules Bianchi
Droga do Formuły 1

W 2007 roku Bianchi rozpoczął przygodę z jednomiejscowymi bolidami, wchodząc do Francuskiej Formuły Renault 2.0 jako kartingowy mistrz swojego kraju. Wygrał tę serię za pierwszym podejściem, nie stając na podium tylko 2 z 13 wyścigów. Uzbierał łącznie 172 punkty, 49 więcej niż drugi zawodnik. W pokonanym polu zostawił m. in. Charlesa Pika. Tego roku próbował też sił w Formule Renault 2.0 Eurocup, ale nie ukończył 4 z 6 zawodów, do których przystąpił.

Na sezon 2008 przeniósł się do Formuły 3 Euro Series, zatrudniony przez rodzimą stajnię ART Grand Prix, którą współprowadził jego menedżer Nicolas Todt, syna Jeana Todta. Bianchi odniósł 2 zwycięstwa i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ulegając tylko zespołowemu partnerowi Nico Hulkenbergowi oraz Edoardo Mortarze. Dodatkowo zwrócił na siebie uwagę wygraniem prestiżowych zawodów F3 Masters na torze Zolder. W Grand Prix Makau był dziewiąty.
Na 2009 rok pozostał w ART Grand Prix i Formule 3 Euro Series. Tym razem już pewnie sięgnął po tytuł, odnosząc 9 triumfów. Zdobył 114 punktów, o 39 pokonując drugiego Christiana Vietorisa i o 52 trzeciego Valtteriego Bottasa, swojego zespołowego partnera. Poza tym zaliczył cztery bardzo udane występy gościnne w Brytyjskiej Formule 3 i jeden nieudany w Formule Renault 3.5. Drugie podejście do GP Makau przyniosło dziesiątą lokatę. Pod koniec roku na torze Jerez poprowadził bolid Formuły 1 ekipy Ferrari. Zaimponował tak bardzo, że został juniorem Scuderii.

W 2010 roku ART przeniosło go do nazywanej przedsionkiem F1 serii GP2. Nie wygrał ani razu, ale czterokrotnie stawał na podium i zdobył wysokie 3. miejsce tabeli łącznej, ulegając tylko Pastorowi Maldonado oraz Sergio Perezowi. Nie wystartował do drugich zawodów na torze Hungaroring z powodu kontuzji odniesionej w wypadku podczas pierwszych. Bianchi obrócił bolid na pierwszym zakręcie wyścigu i czołowo wjechał w niego Ho-Pin Tung. Francuz doznał urazu kręgosłupa, szczęśliwie znacznie mniej groźnego niż początkowo się obawiano. Pod koniec roku wystąpił samochodem Ferrari na testach F1 dla młodych kierowców w Abu Zabi.

Na sezon 2011 pozostał w GP2 z ART Grand Prix, które zyskało wsparcie Lotusa. W rozegranej zimą azjatyckiej edycji GP2 zwyciężył jeden z czterech wyścigów i zdobył tytuł wicemistrza, przegrywając tylko z rodakiem Romainem Grosjeanem. W głównej serii zaliczył trudny początek - na pierwszych osiem zawodów, wywiózł punkty tylko z dwóch. Przebudził się lipcowym triumfem na torze Silverstone, po którym już nie przestał punktować. Ostatecznie tak jak rok temu zajął 3. lokatę generalki. Tym razem lepsi okazali się Grosjean i Luca Filippi. Zespołowy partner Esteban Gutierrez, wtedy aktualny czempion GP3, był dopiero trzynasty.

O ile w GP2 rok 2011 nie okazał się dla Bianchiego krokiem naprzód, o tyle w Formule 1 już tak. Został zawodnikiem testowym i rezerwowym stajni Ferrari, a także członkiem jej Akademii Kierowców. We wrześniu jeździł czerwonym bolidem po torze Fiorano i okazał się szybszy o prawie pół sekundy od innego członka Akademii Kierowców włoskiego zespołu Sergio Pereza, wtedy już kierowcy wyścigowego F1 - ekipy Sauber. Dodatkowo pod koniec roku Bianchi znów wystąpił na testach Formuły Jeden dla młodych kierowców w Abu Zabi.

Na sezon 2012 Ferrari umieściło Bianchiego w Force India. Jako zawodnik rezerwowy hinduskiego teamu, przystąpił do dziewięciu piątkowych treningów weekendów Grand Prix. Raz jeszcze pojawił się też na testach F1 dla młodych kierowców. Obowiązki w Formule Jeden łączył z rywalizacją w Formule Renault 3.5, gdzie jako zawodnik rodzimego zespołu Tech 1 Racing trzy razy wygrał i zdobył 2. miejsce tabeli łącznej. W ostatnim wyścigu sezonu, decydującym o losach mistrzostwa, Bianchi został wypchnięty z toru przez rywala do tytułu Robina Frijnsa, przez co nie osiągnął mety. Złożył protest, ale sędziowie wykluczyli Frijnsa tylko z wyników tamtych zawodów, nie klasyfikacji generalnej. Bianchi musiał zadowolić się wicemistrzostwem.

Formuła 1

Bianchi walczył o posadę kierowcy wyścigowego Force India na sezon 2013, ale hinduski zespół po długich namysłach wybrał Adriana Sutila. W ostatniej chwili, tuż przed końcem zimowych testów, Jules nieoczekiwanie przejął kokpit Marussi od Luiza Razii, którego sponsorzy nie wywiązali się ze zobowiązań wobec rosyjskiego teamu. Będzie dzielił garaż z innym debiutantem Maxem Chiltonem.

Debiutancki sezon 2013 choć nie przyniósł Bianchiemu żadnych punktów, był bardzo udany. W pierwszych wyścigach wręcz miażdżył rywali w pozostałych bolidach końca stawki, czym zwrócił uwagę całej Formuły 1. Jego 13. miejsce na mecie GP Malezji pozwoliło Marussi po raz pierwszy pokonać Caterhama w walce o 10. pozycję klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Dodatkowo został uznany "Debiutantem Roku" w sportach samochodowych na prestiżowej gali Autosportu.

Podczas sezonu 2014 wywalczył pierwsze punkty w historii Marussi, kończąc na 9. miejscu prestiżowe GP Monako.

Niestety, dziewięć wyścigów później miał dramatyczny wypadek, który brutalnie przerwał jego rozpędzającą się karierę.

Podczas GP Japonii wypadł z mokrego toru Suzuka, następnie uderzył w dźwig zabierający z pobocza bolid Adriana Sutila - tak niefortunnie, że znalazł się w krytycznym stanie z bardzo poważnym urazem mózgu.

Bianchi zmarł dziewięć miesięcy później, 18 lipca 2015 roku. Miał 25 lat.