Formuła 1 » Aktualności F1 » Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium

Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Po fali niepowodzeń i awarii w tym sezonie, na dwóch pierwszych miejscach stanęli w Monako kierowcy Red Bulla.
Pierwszy Mark Webber od początku wyścigu narzucił tempo. Trzykrotnie musiał wypracowywać sobie przewagę, ze względu na samochód bezpieczeństwa, ale nie przeszkodziło mu to w wygraniu drugiego wyścigu z rzędu.
Czwarty na mecie zameldował się Felipe Massa, a za nim Lewis Hamilton.
Fernando Alonso powtórzył wyczyn Schumachera z 2006 roku, startując z ostatniego miejsca i kończąc wyścig na 7. pozycji. Michael Schumacher wykorzystując moment nieuwagi Alonso podczas wznowienia wyścigu wskoczył na 6. pozycję. Rosberg dojechał 2 miejsca za nim.
Ostatnie punktowane miejsca padły łupem zawodników ze stajni Force India Adriana Sutila i Vitantonio Liuzziego.
Start do GP Monako
Kubica już wielokrotnie pokazywał, że trasa w księstwie Monako jest jedną z jego ulubionych, czego dowodem było podium w sezonie 2008.
Wypadek Nico Hulkenberga w tunelu przed szykaną
Takie warunki pogodowe sprzyjały lepszej przyczepności aut, dzięki czemu pozwoliły by kierowcom na sprawny start. Czy Mark Webber będzie w stanie wytrzymać presję ze strony Polaka i dobrze wystartować?
Niestety Polak nie był w stanie wytrzymać ataku Sebastiana Vettela, pomimo ustawienia bolidu pod kątem, aby lepiej się bronic przed Niemcem.
Jenson Button wycofuje się z wyścigu z powodu awarii
Samochód bezpieczeństwa pozwala startującemu z alei serwisowej Fernando Alonso na spokojne dołączenie do stawki.
Jenson Button startujący z 8 miejsca. stracił na starcie 3 pozycje. 2 okrążenia później przegrzany silnik wyeliminował go z zawodów.
Alonso był bardzo sfrustrowany niemożnością wyprzedzenia di Grassiego
Dwa okrążenia później wyścig zostaje wznowiony, ale brak przetasowań w stawce. Fernando Alonso przebija się na 20. pozycję. Lucas di Grassi agresywnie broni się przed zakusami Hiszpana.
Mark Webber odjechał Sebastianowi Vettelowi o 1,5 sekundy. Dwójce Alonso-di Grassi brakowało do niego prawie 20 sekund. Kierowca Ferrari połyka w końcu di Grassiego, a chwilę później Trullego. Następny w kolejce jest Timo Glock.
Alonso szybko wyprzedził Kovalainena
Alonso łyka Glocka i Kovalainena. Z kolejnymi kierowcami już tak łatwo mi nie pójdzie. Przed Hiszpanem jedzie jego rodak Alguersuari, który dzielnie bronił się przed Schumacherem.
Pierwszy na pit-stop zjechał Lewis Hamilton, potem Massa, Barrichello, Schumacher i Liuzzi. Na 22 kółku do alei serwisowej wjeżdża Robert Kubica. Czas postoju - 4,9 sekundy.
Także Glock nie przeciwstawił się zbyt mocno Hiszpanowi
Chwilę później widać, jak po torze toczy się Timo Glock - następny zawodnik odpada z wyścigu.
Hamilton pomiędzy Massą i Alonso: naciska Massę, ale nie odpuszcza też Hiszpanowi. Na swój pit-stop zjeżdża Webber i powraca na prowadzenie. Alonso zrealizował cel na GP Monako - jedzie na punktowanym 8. miejscu.
Trulli był ostatnim z kierowców nowych zespołów wyprzedzonym przez Alonso w Monako
Z wyścigu wycofuje się także Kamui Kobayashi - drugi kierowca Saubera. Na 31 okrążeniu swój bolid rozbija Rubens Barrichello. Na tor wyjeżdża samochód bezpieczeństwa, a Williams dołącza do zespołów bez aut na torze.
Samochód bezpieczeństwa niweczy 15 sekundową przewagę Marka Webbera.
Samochód Glocka jeździł bokiem niczym niektóre auta w Polsce sprowadzane z Niemiec<, ten jednak naprawdę był bezwypadkowy
Fernando Alonso przestał naciskać Hamiltona, widać chce zachować opony do końca wyścigu.
Zdążyliście się stęsknić za samochodem bezpieczeństwa? Na 44 okrążeniu wyjeżdża po raz 3. na tor.
Wypadek Rubensa Barrichello
Restart nic nie zmienia w układzie stawki. Kubica nie był w stanie odskoczyć Massie, natomiast Red Bulle zdołały uciec Kubicy.
Parę chwil później Massa przestrzeliwuje szykanę, ale szybko opanowuje sytuację. Przed zwycięzca GP Monako Jarno Trulli jadą kierowcy HRT. Trulli zajmuje ostatnią pozycję.
Wypadek Barrichello z perspektywy Adriana Sutila
Na 50 okrążeniu Mark Webber ustanawia nowy czas okrążenia - 1:16.505. Australijczyk ma 3,1 sekundy przewagi nad Vettelem.
Alonso na zużytych oponach musi się bronić przed zakusami Schumachera. Najszybsze okrążenie wykręca Webber, a następnie podbija do 1:15.990.
Rubinho wyrzucił swoją kierownicę, a Chandhok po niej przejechał
Hamilton nie jest w stanie utrzymać tempa Felipe Massy, tymczasem Schumacher coraz mocniej naciska na Alonso.
W starciu Lotus - HRT wynik jest 1:1. W pit-stopie zostaje Heikki Kovalainen.
Felipe Massa ściana szykanę
Sutil spokojnie jedzie na 9. pozycji, podczas gdy 10. Liuzzi musi walczyć z kierowcami Toro Rosso.
Dramatycznie wyglądający wypadek Trulliego i Chandhoka
Nie odpuszcza natomiast Jarno Trulli, który usilnie stara się wyprzedzić Karuna Chandhoka. Upór Trullego doprowadza do kolizji między bolidami. Auto Trullego przelatuje nad bolidem HRT, podobnie jak bolid Davida Coultharda nad wozem Alexa Wurza. Lotus - HRT, wynik 2:2.
Mark Webber zwycięża w GP Monako!
Żółta flaga powiewa na torze do ostatniego okrążenia. Na mecie pierwszy melduje się Webber, za nim Vettel, Kubica, Massa, Hamilton, Schumacher, Alonso, Rosberg, Sutil, Liuzzi, Buemi i Alguersuari. Na metę dojechało zaledwie 12 aut.
Legalny manewr Schumachera przez sędziów uznany za nieprzepisowy
Grand Prix Monako: Wyścig - Wyniki | |||
---|---|---|---|
Kierowca | Zespół | Strata | |
1 | Mark Webber | RBR-Renault | - |
2 | Sebastian Vettel | RBR-Renault | +0.4 sek. |
3 | Robert Kubica | Renault | +1.6 sek. |
4 | Felipe Massa | Ferrari | +2.6 sek. |
5 | Lewis Hamilton | McLaren-Mercedes | +4.3 sek. |
6 | Fernando Alonso | Ferrari | +6.3 sek. |
7 | Nico Rosberg | Mercedes GP | +6.6 sek. |
8 | Adrian Sutil | Force India-Mercedes | +6.9 sek. |
9 | Vitantonio Liuzzi | Force India-Mercedes | +7.3 sek. |
10 | Sebastien Buemi | STR-Ferrari | +8.1 sek. |
11 | Jaime Alguersuari | STR-Ferrari | +9.1 sek. |
12 | Michael Schumacher* | Mercedes GP | +25.7 sek. |
13 | Vitaly Petrov | Renault | +5 okr. |
14 | Karun Chandhok | HRT-Cosworth | +8 okr. |
15 | Jarno Trulli | Lotus-Cosworth | +8 okr. |
- |
Heikki Kovalainen | Lotus-Cosworth | +20 okr. |
- |
Bruno Senna | HRT-Cosworth | +20 okr. |
- |
Rubens Barrichello | Williams-Cosworth | +48 okr. |
- |
Kamui Kobayashi | BMW Sauber-Ferrari | +52 okr. |
- |
Lucas di Grassi | Virgin-Cosworth | +53 okr. |
- |
Timo Glock | Virgin-Cosworth | +56 okr. |
- |
Pedro de la Rosa | BMW Sauber-Ferrari | +57 okr. |
- |
Jenson Button | McLaren-Mercedes | +76 okr. |
- |
Nico Hulkenberg | Williams-Cosworth | - |
Grand Prix Monako: Wyścig - Najlepsze czasy okrążeń | |||||
---|---|---|---|---|---|
Kierowca | Zespół | Okrążenie | Prędkość | Czas | |
1 | Sebastian Vettel | RBR-Renault | 71 | 159.910 | 1:15.192 |
2 | Mark Webber | RBR-Renault | 63 | 159.643 | 1:15.318 |
3 | Robert Kubica | Renault | 72 | 159.568 | 1:15.353 |
4 | Felipe Massa | Ferrari | 68 | 159.251 | 1:15.503 |
5 | Michael Schumacher | Mercedes GP | 71 | 159.089 | 1:15.580 |
6 | Fernando Alonso | Ferrari | 73 | 158.408 | 1:15.905 |
7 | Nico Rosberg | Mercedes GP | 65 | 158.295 | 1:15.959 |
8 | Adrian Sutil | Force India-Mercedes | 72 | 158.287 | 1:15.963 |
9 | Vitantonio Liuzzi | Force India-Mercedes | 72 | 157.915 | 1:16.142 |
10 | Lewis Hamilton | McLaren-Mercedes | 68 | 157.755 | 1:16.219 |
11 | Jaime Alguersuari | STR-Ferrari | 73 | 157.421 | 1:16.381 |
12 | Vitaly Petrov | Renault | 60 | 157.371 | 1:16.405 |
13 | Sebastien Buemi | STR-Ferrari | 68 | 157.190 | 1:16.493 |
14 | Heikki Kovalainen | Lotus-Cosworth | 57 | 153.365 | 1:18.401 |
15 | Kamui Kobayashi | BMW Sauber-Ferrari | 24 | 152.637 | 1:18.775 |
16 | Rubens Barrichello | Williams-Cosworth | 22 | 152.060 | 1:19.074 |
17 | Pedro de la Rosa | BMW Sauber-Ferrari | 21 | 151.684 | 1:19.270 |
18 | Jarno Trulli | Lotus-Cosworth | 69 | 151.550 | 1:19.340 |
19 | Karun Chandhok | HRT-Cosworth | 69 | 151.144 | 1:19.553 |
20 | Bruno Senna | HRT-Cosworth | 58 | 150.056 | 1:20.130 |
21 | Timo Glock | Virgin-Cosworth | 11 | 148.857 | 1:20.775 |
22 | Lucas di Grassi | Virgin-Cosworth | 19 | 146.179 | 1:22.255 |
23 | Jenson Button | McLaren-Mercedes | 2 | 89.540 | 2:14.285 |
* - Michael Schumacher został ukarany karą 20 sekund za niedozwolone wyprzedzanie

Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
9
Komentarze do:
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
outlaw 2010-05-16 16:42
No i ok, chociaż szkoda, że na starcie Webber zblokował Kubka, wtedy Vettel nawet by nie piernął. Brawa za strategię dla SF (Alonso), chociaż prawie cały wyścig na jednych gumach to było ryzyko. Mimo wszystko RBR jest nadal w innej galaktyce, a Webber ma życiową formę. Gdyby nie 3 SC to Mark mógłby mieć prawie minutę nad resztą. Przepaść.
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
SAPIENS 2010-05-16 17:05
@outlaw -> ale tylko dlatego ze, bylo nie bylo, KUB byl szybszy niz Vettel. Nie mogl odjechac Kubicy. Dlatego szkoda ze na starcie go przeskoczyl. KUB i WEB mieli podobne tempo na kwalach i dlatego gdyby nie Vettel to smiem twierdzic, ze po tych SC WEB nie czulby sie tak bezpiecznie majac za plecami bardzo szybkiego kubice. Tak czy siak Graty dla pierwszej trojki.

Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Easy 2010-05-16 17:22
Wyścig ciekawy z powodu wyjazdów SC, gdyby nie to stawka na pewno rozciągnęła by się, a tak czołowa czwórka jechała prawie cały wyścig okolicach 2-3 sekund różnicy między sobą. Szkoda, że Felipe nie zdołał wyprzedzić Kubicy na pierwszym zakręcie, pierwszego okrążenia :-). Było by trzecie podium dla Brazylijczyka w tym sezonie, a tak dupa blada i znów mamy szał Kubicomani, na który chce się wymiotować.
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
kiko1 2010-05-16 18:11
Easy, jakiś dziwny jesteś. Każdy normalny człowiek cieszy się z sukcesów Kubicy,a widać że dla Ciebie obojętne kto będzie na podium, byle nie Kubica. Idź sie wyżygaj...

Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Easy 2010-05-16 18:23
kiko1, nigdy nie lubiłem Kubicy i jestem jak każdy Polak, leci tam gdzie nasi mają sukcesy nie znając nawet dokładnie tematu, a spytasz się takiego który był Kubica powie bez wytchnienia, spytasz się kto wygrał wyścig powie nie wiem.
Gdy Kubicy się nie wiedzie, to jest już wielkie narzekanie, że zespół h....., że to takie i owakie. Zastanów się zanim zaczniesz krytykować i wyzywać kogoś od dziwnego, dziwny może jesteś i ty.
Ja mam swoich faworytów są nimi Massa, Alonso, Jenson Button i Ferrari. I mnie mało co obchodzą polskie stereotypy, każdy ma swoje upodobania i nie będzie mi nikt swoich narzucać, nie pasuje to nie komentuj.
Tak samo jak Verva Racing Team, którzy są zaślepieni dwoma niezdarami, nie widząc Mateusza Lisowskiego i Damian Sawickiego, którzy na pewno poradzili by sobie lepiej niż obecna dwójka.
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Gregor 2010-05-16 22:37
@outlaw -> chyba inny start oglądałeś - jak niby Web przyblokował Kubicę? przecież Robert się nawet nie zbliżył do niego bo walczył z Vettelem a potem bronił się przed Massą. Co do opinii o Kubicomanii (której wg mnie nie ma, porównując do Małyszomanii) to jest już IMHO off topic. Wolałbym podyskutować czy Kubica miał szanse przy innej taktyce odzyskać pozycję, np. gdyby szybciej zjechał po twarde opony.
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
Norby 2010-05-16 23:09
Easy, nie masz racji, nie każdy Polak który kibicuje Kubicy to głąb, który nie zna się na F1. Ja przykładowo oglądałem F1 jeszcze na kilka lat przed pojawieniem się w niej Kubicy, ale zafascynowałem się tym sportem na dobre od GP Węgier 2006. Zanim Kubica pojawił się w F1 to wyczekiwałem tego debiutu. Potem przeżywałem wspaniały sezon 2008 i rozczarowałem się w 2009, kiedy BMW niczego nie było już w stanie osiągnąć. Teraz cieszę, że Robert odnalazł się w Renault i nie ma dla mnie znaczenia, czy Fakt lub jakaś inna gazet rozpocznie kolejną Kubico-manię, czy jej nie rozpocznie. Jestem Polakiem i sukces rodaka cieszy najbardziej. A Kubica wiele razy pokazał, że potrafi się ścigać. Czasami aż za bardzo - przy każdym starcie się boję, czy znowu nie dojdzie jakiegoś kontaktu (GP Australli 2010), czy znowu nie wjedzie w Vettela (jak w GP Australii 2009) albo czy nie zachaczy o Trulliego (pamiętne GP Kanady 2007). On po prostu nie odpuszcza, przeciwnicy to czują i w końcu to zrozumieją, że to kierowca, który nie uznaje kompromisów. A jednocześnie nie jest wyścigowym cwaniakiem, jak choćby Schumacher, który był w stanie postawić bolid bokiem aby zablokować rywala. Uważam, że Kubica czegoś takie by nie zrobił, ale przy normalnej walce na torze nie odpuści gazu nigdy. Analizuję każdy wyścig pod kątem Kubicy - jest on moim punktem odniesienia do całego wyścigu, czy jestem zatazm jak każdy Polak? Można kibicować Massie czy Buttonowi, ale nie można z góry zakładać, że każdy kibic Kubicy to burak. A co do pytania Gregora, to też w czasie wyścigu myślałem, że zmiana opon powinna być 2 okrążenia wcześniej, ale jak obejrzałem wyścig jeszcze raz z nagrania to chyba nic by to nie dało. Vettel w tamtym okresie wyścigu kręcił ciut lepsze czasy od Kubicy, ja liczyłem na jakiś błąd na pit-stopie Red Bulla, ale mechanicy się postarali, nie było jak urwać nawet sekundy.
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
sympatykf1 2010-05-16 23:58
Gratulacje i szacunek dla Webbera, pokazał że jest szybki. Kubica jechał swoje i dobrze że aż nadto nie napierał Vettela, z drugiej jednak strony to niemiec jechał zbyt szybkim tempem, aby Robek mógł go złapać, za to nie dał szans Massie. Robert dowiózł bezpieczne trzecie miejsce i to się liczy, bo gdyby napierał to mógłby skończyć jak niejednokrotnie kończył Hamilton czy właśnie Vettel.
@EASY F1 obserwuję od czasu jak Kubica jeszcze roił w pieluchy i ten cały czas wyczekiwałem naszego rodaka w tejże serii, przez ten czas miałem wielu swoich faworytów i nie określam się jako Kubicomaniak i po prostu teraz kibicuję swojemu, a jednocześnie świetnemu kierowcy, co nie oznacza, że inni dla mnie nie istnieją. A żeby tradycji stało się zadość to Rosberg vs Schumacher, po wybryku jakiego dopuścił się ten drugi i który tutaj pozostawiam bez komentarza 10:2 (5:1 Qual, 5:1 GP)
Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium
outlaw 2010-05-17 11:35
@Gregor - widzieliśmy ten sam start, ale każdy najwidoczniej widzi inne rzeczy. Zwróć uwagę jak Robert się ustawił na linii startu - od razu pod kątem, żeby zblokować Vettela. RK moment startowy miał dobry i zamknąłby SV gdyby nie fakt, że Mark miał nieco wolniejszy start. Kubek nie mógł więc kontynuować ścinania Vettela i musiał się ustawić za Webberem. Vettel uciekł prawą stroną, a minimalnego spowolnienia Kubicy omal nie wykorzystali Massa i Hamilton, którzy z obu stron atakowali na dojeździe do zakrętu. Kto wie, może gdyby Robert nie nastawił się na ścinanie i blok Vettela, a wybrał jazdę na wprost (taką linią jak pojechał Massa), byłoby lepiej. Ale to tylko gdybanie. W każdym razie ja tak widzę ten start, a oglądałem go w powtórkach wiele razy, więc zdania nie zmienię.
Podobne: Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium




Podobne galerie: Grand Prix Monako: Wyścig - Dublet Red Bulla, Kubica kolejny raz na podium



Najczęściej czytane w tym miesiącu



Tapety na pulpit Renault
Newsletter
Galerie zdjęć