Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Węgier 2014 - zapowiedź
GP Węgier 2014 - zapowiedź

GP Węgier 2014 - zapowiedź

2014-07-23 - G. Filiks     Tagi: Hungaroring, Formuła 1, Grand Prix, Węgry
W Formule 1 trwa gorączkowy okres - jeszcze nie opadł do końca kurz po GP Niemiec, a już jutro rozpoczyna się 11. runda sezonu 2014 - GP Węgier. Zespoły miały tylko parę dni, by przetransportować bolidy i całe swoje wyposażenie 800 kilometrów z toru Hockenheimring na obiekt Hungaroring.
 
Zeszłoroczne GP Węgier w pigułce

Kręty Hungaroring przypomina charakterystyką pętlę uliczną - kierowcy co prawda nie mijają na milimetry ścian, ale muszą zmierzyć się z ciasnymi łukami, wyboistą jak na standardy F1 nawierzchnią i niską przyczepnością. Zawodnicy mają mieszane uczucia o tym torze; zgodnie uważają go za wspaniały na okrążenie kwalifikacyjne, lecz trudny na wyścig, przez brak dogodnych miejsc do wyprzedzania. Gdy toczy się tutaj wyrównana walka, bardziej niż gdziekolwiek indziej decyduje strategia.
GP Węgier 2014 - zapowiedźGP Węgier 2014 - zapowiedź
Tego weekendu kierowcy będą mieć do dyspozycji pośrednie i miękkie opony Pirelli. Prognozy pogody wskazują, że znów dużą rolę odegrają wysokie temperatury asfaltu. Chociaż czym bliżej do niedzielnego wyścigu, tym ma rosnąć ryzyko występowania burz.

Duża liczba wolnych zakrętów na Hungaroringu oznacza, że w GP Węgier bolidy startują z maksymalnym dociskiem. Podczas treningów inżynierowie będą się głowić, jak uzyskać możliwie największą trakcję, będącą na wagę złota przy przyśpieszaniu z niskich prędkości, którego pod Budapesztem jest co nie miara.
GP Węgier 2014 - zapowiedźGP Węgier 2014 - zapowiedź
W emocjonującej walce o tegoroczne mistrzostwo świata Formuły 1, szczęście wróciło po stronę Nico Rosberga. Pewnym triumfem w domowym GP Niemiec, starszy z kierowców Mercedesa z powrotem umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Jednak jego zespołowy partner i rywal do tytułu Lewis Hamilton też jest w ofensywie. Brytyjczyk na Hockenheimringu mocno ograniczył straty spowodowane niezawinionym wypadkiem w kwalifikacjach, z 20. pola startowego przebijając się aż na 3. miejsce.
Sonda: Kto wygra GP Węgier 2014?
Dzięki temu Rosberg odbudował tylko połowicznie swoje duże prowadzenie punktowe sprzed dwóch wyścigów - wyprzedza Lewisa o 14 oczek. Dodatkowo dla Hamiltona nie ma lepszego miejsca na rewanż niż Hungaroring - wygrywał tutaj już czterokrotnie. Piąty triumf zrobiłby z niego samodzielnego rekordzistę GP Węgier.


Grand Prix Węgier - Szereg Szybkich Faktów

1.
GP Węgier zadebiutowało w Formule 1 w 1986 roku. Każda dotychczasowa edycja wyścigu rozegrała się na torze Hungaroring. Tylko obiekty Monza i Monte Carlo miały więcej zawodów F1 z rzędu.

2.
GP Węgier zorganizowano już 28 razy. Najwięcej zwycięstw w wyścigu mają ex aequo Michael Schumacher i Lewis Hamilton - po cztery. Co do zespołów, najwięcej wygranych zanotował tutaj McLaren - jedenaście. Sześć z nich odniósł w dziewięciu poprzednich latach.

3.
Pośród dostawców silników, GP Węgier najmilej wspomina Mercedes. Jego jednostki napędowe wygrały te zawody 9-krotnie. Siedem triumfów ma Renault, sześć Honda, pięć Ferrari. Raz wyścig pod Budapesztem zwyciężył jeszcze motor marki Ford (Cosworth).

Honda i Ferrari dodatkowo mogą się pochwalić, że ich silniki wygrywały GP Węgier w każdej dekadzie przeprowadzania wyścigu.

4. Przez ostatnie dziesięć lat, GP Węgier otworzyło konto zwycięstw trzech kierowców - w 2003 roku Fernando Alonso, trzy lata później Jensona Buttona, a w sezonie 2008 już niestartującego Heikkiego Kovalainena.

5.
Z kolei panujący mistrz świata Sebastian Vettel nie wygrał tego wyścigu jeszcze nigdy. Przed tegorocznym sezonem Grand Prix Węgier było jedynym, jakiego utytułowany Niemiec nie zdobył odkąd jeździ dla Red Bulla.

6.
GP Węgier 2011 przeszło do historii Formuły 1 jako wyścig z największą liczbą pit-stopów. Kierowcy wykonali podczas niego aż 88 postojów.

7. Dwóch kierowców zapewniło sobie na Hungaroringu mistrzostwo świata - Nigel Mansell w 1992 roku i Michael Schumacher w sezonie 2001. W pierwszym przypadku, do końca zostawało jeszcze 5 wyścigów, w drugim 4.

8. GP Węgier 1992 zostało zapamiętane nie tylko z tytułu dla Mansella. Było to ostatnie Grand Prix z tzw. przedkwalifikacjami, a także ostatnie dla zespołu Brabham.

9. Hamilton wygrywając GP Węgier 2009, jako pierwszy zwyciężył wyścig Formuły 1 hybrydowym bolidem. Jego McLaren miał na pokładzie System Odzyskiwania Energii Kinetycznej (KERS).

10. GP Węgier jest wyjątkowe także dla polskich kibiców. W 2006 roku wyścigowy debiut w Formule 1 zaliczył na torze Hungaroring nasz Robert Kubica. Polak w trudnych warunkach pogodowych zajął 7. miejsce, ale został zdyskwalifikowany za niedowagę bolidu o 2 kilogramy spowodowaną samoistnym opróżnieniem się uszkodzonej gaśnicy.

Hungaroring - pole position Hamiltona z 2013 roku
 
GP Węgier 2014 z punktu widzenia Pirelli, dostawcy opon dla F1

Informacje o torze Hungaroring oraz GP Węgier:
  • Długość okrążenia: 4.381 kilometra
  • Rekord okrążenia: 1:18.436 (Rubens Barrichello, Ferrari, 2004)
  • Różnica w odległości punktów startu oraz mety: 40 metrów
  • Liczba zakrętów: 14
  • Liczba okrążeń do pokonania w wyścigu: 70
  • Całkowity dystans wyścigu: 306.630 kilometra
  • Ograniczenia prędkości w alei serwisowej: 80 km/h podczas treningów, kwalifikacji i wyścigu
  • Zmiany dokonane na obiekcie od momentu poprzedniej organizacji Grand Prix:

    - przestawiono barierę na lewo od pobocza przy zakręcie nr 3 tak, by lepiej chroniła mobilny dźwig i pozostawiała miejsce na usuwany bolid

    - zamontowano 5-centymetrowe progi zwalniające dwa metry od krawędzi toru na poboczu przy zakrętach 6/7

    - zamontowano nowe ogrodzenie blisko bariery na lewo między zakrętami 11 i 12 orazna zewnętrznej zakrętu 14
  • Sędziowie:

    Paul Gutjahr - 71-letni Szwajcar, prezydent Komisji FIA ds. Wyścigów Górskich, członek zarządu i prezydent szwajcarskiej federacji motorowej (SARL)

    Jose Abed - Meksykanin, wiceprezydent FIA

    Emanuele Pirro - 52-letni Włoch, kierowca F1 w latach 1989-1991. Reprezentował zespoły Benneton oraz Scuderia Italia. Nie odniósł żadnych istotnych sukcesów, za to pięć razy wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans
  • Wybór mieszanek opon Pirelli: pośrednia (białe oznaczenie), miękka (żółte oznaczenie)
  • Strefy DRS:


    Na prostej startowej i po zakręcie nr 1. Mają wspólny punkt pomiaru odległości między bolidami, przed przedostatnim łukiem toru.
  • Prognozowana pogoda: Piątek - słonecznie
                                          Sobota - pochmurno
                                          Niedziela - burzowo
Terminarz
  • 1. trening - piątek 10:00 (na żywo w Polsat Sport)
  • 2. trening - piątek 14:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórki w Polsat Sport News w nocy z piątku na sobotę o godzinie 23:00 i w sobotę rano o godzinie 09:07)
  • 3. trening - sobota 11:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórka w Polsat Sport News o 17:07)
  • Kwalifikacje - sobota 14:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórki w Polsat Sport News o godzinie 21:07 i w niedzielę o godzinie 09:07)
  • Wyścig - niedziela 14:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórka w Polsat Sport News o 19:07)



źródło: fiawec.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

GP Węgier 2014 - zapowiedź