Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Belgii na Spa - 1. trening: Vettel najszybszy
Sebastian Vettel

GP Belgii na Spa - 1. trening: Vettel najszybszy

2018-08-24 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Formuła 1, Vettel, Spa, Ferrari, Grand Prix, Belgia, Trening F1
Sebastian Vettel okazał się najlepszy podczas pierwszego piątkowego treningu Formuły 1 na torze Spa-Francorchamps w Belgii.
skrót treningu

Kierowca Ferrari pierwszy raz tego roku dyktował tempo w sesji otwierającej Grand Prix. Uzyskał czas 1:44,358 i wyprzedził o 0,151 sekundy najbliższego rywala. Był nim dopingowany przez rzesze kibiców na trybunach Max Verstappen (Red Bull).
Sebastian VettelSebastian Vettel
W pierwszej trójce znaleźli się reprezentanci wszystkich trzech topowych zespołów. Uzupełnił ją mistrz świata i lider klasyfikacji generalnej sezonu Lewis Hamilton. Zawodnik Mercedesa stracił do Vettela 0,318 sekundy.

Kolejne dwa miejsca przypadły Finom: Kimiemu Raikkonenowi (Ferrari) i Valtteriemu Bottasowi (Mercedesa). Różnica między nimi to jedynie 0,006 sekundy. Szybszy był "Iceman", aczkolwiek trzeba wziąć poprawkę na fakt, że miał lepsze opony.

Pierwsza czwórka pokonała swoje okrążenie na ogumieniu miękkim, Bottas zaś na pośrednim.

Zdecydowanie najwolniej z czołówki pojechał Daniel Ricciardo (Red Bull). Australijczyk przesiedział niemal cały trening w garażu. Jak na ironię, zatrzymał go podobno problem z jednostką napędową Renault. 29-latek zaliczył pomiarowe kółko dopiero w samej końcówce - i stracił na nim 1,2 sekundy do lidera.
Daniel RicciardoDaniel Ricciardo
W pierwszej dziesiątce zameldowali się jeszcze kierowcy Force India i Renault. Najszybszy z tzw. "reszty stawki" był Esteban Ocon. Ósme miejsce przypadło Nico Hulkenbergowi, dziewiąte Sergio Perezowi, a dziesiąte Carlosowi Sainzowi Juniorowi.

W ciągu całej sesji doszło tylko do jednego większego incydentu - z udziałem Siergieja Sirotkina. Zawodnik Williamsa się obrócił. W tabeli z wynikami zajął przedostatnie miejsce.
Gorszy był tylko... jadący u siebie Stoffel Vandoorne. Kierowca McLarena miał jakieś kłopoty z samochodem (na pewno z hamulcami).

Ustępując wszystkim, Belg "przegrał" również z czyhającym na jego posadę rezerwowym McLarena - Lando Norrisem. Debiutując w weekendzie wyścigowym F1 (za sterami bolidu Fernando Alonso), obiecujący Brytyjczyk zajął 18. miejsce.Tymczasem drugi kierowca Williamsa - Lance Stroll uplasował się na 16. pozycji. Kanadyjczyk w pewnej chwili przeszkodził Pierre'owi Gasly'emu (Toro Rosso).

Warto wspomnieć jeszcze o niedziałającym DRS w bolidzie Romaina Grosjeana (Haas).

W trakcie treningu kierowcy zawiadamiali o kroplach deszczu, ale nie rozpadało się na dobre.