Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Belgii 2015 - zapowiedź
GP Belgii 2015 - zapowiedź

GP Belgii 2015 - zapowiedź

2015-08-18 - G. Filiks     Tagi: Spa, Formuła 1, Grand Prix, Belgia
Grand Prix Belgii na kultowym torze Spa-Francorchamps co roku pozwala wrócić Formule 1 z wakacyjnej przerwy z przytupem. Tym razem kibice zacierają ręce na ten wyścig jeszcze bardziej, za sprawą zbiegającego się z nim momentu wchodzenia utrudnień dla kierowców na starcie.Fani, eksperci, zespoły, czy sami zawodnicy debatują, czym skończy się odebranie pomocy z pitwall i ograniczenie ułatwień technologicznych w kokpicie bolidu na polach startowych. Zdaniem jednych nie będzie wielkiej różnicy, ale są też głosy, że po zgaśnięciu świateł może zapanować chaos.
GP Belgii 2015 - zapowiedźGP Belgii 2015 - zapowiedź
Na Spa i tak często jest ciekawie, gdy rusza wyścig. W 1998 roku doszło tutaj do jednego z najpotężniejszych karamboli w historii F1. Trzy lata temu Romain Grosjean spowodował trochę mniejszą kraksę, ale wciąż wystarczająco poważną, by zostać odsuniętym przez FIA od następnych zawodów.

Na uwielbianym przez kibiców i kierowców najdłuższym torze w kalendarzu i jednym z najszybszych, zachwycającym najbardziej widowiskowym zakrętem Eau Rouge, oglądaliśmy "fajerwerki" również ubiegłego roku. Kolizja Lewisa Hamiltona oraz Nico Rosberga nadała ton dalszym losom pojedynku reprezentantów Mercedesa o mistrzostwo świata, a jednocześnie umożliwiła odniesienie następnego rewelacyjnego zwycięstwa Danielowi Ricciardo.
GP Belgii 2015 - zapowiedźGP Belgii 2015 - zapowiedź
Teraz Rosberg chciałby, aby Spa zrodziło jego skuteczną kontrofensywę w walce o tytuł. Niemiec tracący 21 punktów do Hamiltona liczy, że w rywalizacji z Brytyjczykiem pomoże mu nowa procedura startowa.

Zobacz także: Galerie zdjęć z Formuły 1 »
Lecz od dwóch wyścigów nawet bez utrudnień obaj kierowcy Mercedesa przegrywają na starcie. Zapewne będą czuć na plecach oddech Sebastiana Vettela, rozochoconego na włączenie się do boju o mistrzostwo wielkim triumfem w GP Węgier. Ale kto wie, czy nadchodzącego weekendu nie będzie równie groźny albo nawet groźniejszy drugi zawodnik Ferrari - Kimi Raikkonen. "Iceman" już nie muszący martwić się o utrzymanie posady w Scuderii, wygrał na Spa dotąd aż cztery razy, w ubiegłym roku uzyskał tutaj najlepszy wynik w sezonie i uchodzi za specjalistę od belgijskiej trasy.
GP Belgii 2015 - zapowiedźGP Belgii 2015 - zapowiedź
Sonda: Kto wygra GP Belgii 2015?

Pamiętajmy też o Felipe Massie, który na Spa zwyciężył tylko raz, ale startuje chyba najlepiej ze wszystkich. Ciekawe, czy kierowca Williamsa podtrzyma to przy ograniczonych pomocach.
GP Belgii 2015 - zapowiedźGP Belgii 2015 - zapowiedź
Ricciardo raczej nie ma co liczyć na kolejny wystrzałowy występ w Belgii, biorąc pod uwagę, że na Spa bardzo potrzeba koni mechanicznych. Red Bull z silnikiem Renault ma ich spory deficyt.

Z tego samego względu powinno być trudno dla debiutantów z Toro Rosso.

Honda tymczasem na najbliższy wyścig wprowadza istotnie zmienioną wersję swojej jednostki napędowej i śmiało zapowiada dorównanie nią osiągom motoru Ferrari, bez względu jak niewiarygodnie brzmi ta deklaracja. Mimo niej, duet McLaren-Honda jednocześnie bynajmniej nie spodziewa się pójść do przodu na niesprzyjającym mu Spa tak jak na Węgrzech, gdzie Fernando Alonso korzystając na problemach rywali niespodziewanie finiszował jako piąty.Z drugiej strony, w Belgii lubi popadać deszcz jak mało gdzie, a w loteryjnej pogodzie jest możliwe naprawdę wiele.

Drugim zespołem otrzymującym ulepszony silnik na Spa jest Sauber. Felipe Nasr i Marcus Ericsson wreszcie będą mieć poprawki, które Ferrari wprowadziło do swojej jednostki na czerwcowe GP Kanady. Ciekawe, czy pozwolą Brazylijczykowi oraz Szwedowi podjąć rywalizację z kierowcami Force India oraz Lotusa, którzy oczekują być wyjątkowo mocni w Ardenach na motorze Mercedesa.
GP Belgii 2015 - zapowiedźGP Belgii 2015 - zapowiedź
Grand Prix Belgii - ciekawostki

1. Przed nami 60. edycja GP Belgii. Wyścig jest rozgrywany od początku istnienia Formuły 1, czyli 1950 roku, ale nie odbył się w latach 1957, 1959, 1969, 1971, 2003 i 2006.

Z 59 dotychczasowych edycji zawodów, 47 przeprowadzono na torze Spa, 10 razy gospodarzem wyścigu było Zolder, a 2-krotnie Nivelles.

2. Spa-Francorchamps w swojej pierwotnej wersji zostało wytyczone na publicznych drogach. Pierwszy wyścig tutaj zorganizowano w 1922 roku. Natomiast GP Belgii tak naprawdę odbywa się od 1925 roku. Inauguracyjną edycję zawodów wygrał Antonio Ascari z Alfa Romeo.

Jego syn Alberto Ascari dwa razy został mistrzem świata F1 jako kierowca Ferrari, w latach 1952-1953. W obu tych sezonach zwyciężał GP Belgii.

3. Oryginalne Spa liczyło 15 kilometrów. Podstawowa wersja aktualnej konfiguracji toru o długości 7 kilometrów została użyta po raz pierwszy przez Formułę 1 w 1983 roku.

4. Chociaż dziś pętla belgijskiego obiektu jest o ponad połowę krótsza niż pierwotnie, to wciąż najdłuższy tor w tegorocznym kalendarzu F1. Liczy dokładnie 7.004 kilometra.

5. Najwięcej zwycięstw w GP Belgii odniósł Michael Schumacher. Siedmiokrotny mistrz świata triumfował w tych zawodach 6 razy. Wszystkie wygrane święcił na Spa. Z obecnej stawki kierowców, najwięcej razy na najwyższym stopniu podium tego wyścigu stawał Kimi Raikkonen. Fin wygrał 4-krotnie, w latach 2004, 2005, 2007 i 2009.

6. Z nadal ścigających się w F1 jeszcze tylko Sebastian Vettel zwyciężył GP Belgii więcej niż jeden raz. Niemiec triumfował w sezonach 2011 oraz 2013. Po jednej wygranej mają Felipe Massa (2008), Lewis Hamilton (2010), Jenson Button (2012) i Daniel Ricciardo (2014).

W 2008 roku jako pierwszy metę minął Hamilton i to on dostał trofeum dla zwycięzcy, ale potem otrzymał 25-sekundową karę za ścięcie szykany i spadł w wynikach na 3. miejsce.

7. W XXI wieku na 13. dotąd rozegranych edycji GP Belgii tylko 5-krotnie zwyciężał kierowca startujący z pole position. W 2000 roku zrobił to Mika Hakkinen, dwa lata później Schumacher, Raikkonen w sezonie 2007, Vettel w 2011 i Button w 2012.

8. Dla Buttona pierwsze pole startowe wywalczone na Spa trzy lata temu pozostaje jedynym zdobytym z McLarenem, choć wziął udział już w 106 Grand Prix jako kierowca tego zespołu.

Ogółem mistrz świata z sezonu 2009 sięgał po pole position 8 razy na 278 występów.

9. Tegoroczne GP Belgii będzie 900. startem Ferrari w Formule 1.

10. W 2010 roku na podium na Spa stanął Robert Kubica. Polak zajął 3. pozycję, finiszując 3.493 sekundy za triumfującym Hamiltonem.
 
Spa-Francorchamps - pole position Buttona w sezonie 2012

Dane o GP Belgii oraz torze Spa-Francorchamps:

  • Długość okrążenia: 7.004 kilometra
  • Rekord okrążenia: 1:44.503 (Jarno Trulli, Toyota, 2009)
  • Różnica w odległości punktów startu oraz mety: 124 metry
  • Liczba zakrętów: 19
  • Liczba okrążeń do pokonania w wyścigu: 44
  • Całkowity dystans wyścigu: 308.052 kilometra
  • Ograniczenia prędkości w alei serwisowej: 80 km/h podczas treningów, kwalifikacji i wyścigu
  • Zmiany dokonane na obiekcie od poprzedniego Grand Prix:

    - wstawiono specjalne 5-centymetrowe krawężniki za tarką na wyjeździe z otwierającego okrążenie nawrotu La Source i na szczycie zakrętu nr 2 (początek Eau Rouge), a także 10-centymetrowy krawężnik w drugim z wymienionych miejsc

    - zamontowano nowe ogrodzenie po zewnętrznej stronie zakrętu nr 3 (Eau Rouge), ciągnące się do zakrętu nr 4 (Raidillon). W czwartym łuku wstawiono jeszcze specjalny 3-centymetrowy krawężnik na betonowym pasie za główną tarką na szczycie wirażu

    - asfaltowe pobocze między zakrętami nr 16 i 17 (Blanchimont) zostało pokryte zieloną antypoślizgową farbą na szerokość dwa metry od krawędzi toru. Na dojeździe do zakrętu nr 18 (kończące okrążenie szykana) zastąpiono trawę pomalowanym na zielono asfaltem.
  • Sędziowie:

    Gary Connelly - Australijczyk, wiceprezydent Instytutu FIA ds. Bezpieczeństwa i Równowagi w Sportach Motorowych, dyrektor Australijskiego Instytutu ds. Bezpieczeństwa w Sportach Motorowych, sędzia na wyścigach F1 oraz WTCC, członek Światowej Rady Sportów Motorowych

    Jose Abed - Meksykanin, wiceprezydent FIA

    Emanuele Pirro - 53-letni Włoch, kierowca F1 w latach 1989-1991. Reprezentował zespoły Benneton oraz Scuderia Italia. Nie odniósł żadnych istotnych sukcesów, za to pięć razy wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans
  • Wybór mieszanek opon Pirelli: miękka (żółte oznaczenie), pośrednia (białe oznaczenie)
  • Strefy DRS: Na prostej startowej i prostej Kemmel. Mają osobne punkty pomiaru odległości między bolidami, umiejscowione odpowiednio przed wieńczącą okrążenie szykaną i między otwierającym okrążenie nawrotem La Source, a Eau Rouge.
  • Prognozowana pogoda: piątek - częściowo pochmurno
                                          sobota - słonecznie
                                          niedziela - przejściowe opady
Terminarz:
  • 1. trening - piątek 10:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórka w ogólnodostępnym Polsat Sport News o 21:07)
  • 2. trening - piątek 14:00 (na żywo w Polsat Sport, powtórka w ogólnodostępnym Polsat Sport News o 23:00 i w sobotę o 7:07)
  • 3. trening - sobota 11:00 (na żywo w Polsat Sport)
  • Kwalifikacje - sobota 14:00 (na żywo w Polsat Sport)
  • Wyścig - niedziela 14:00 (na żywo w Polsat Sport)



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
2

Komentarze do:

GP Belgii 2015 - zapowiedź

GP Belgii 2015 - zapowiedź
.... 2015-08-20 11:39
Sonda mówi wszystko :-D nikt nie wierzy w Rosberga już
GP Belgii 2015 - zapowiedź
Crashtor 2015-08-20 14:11
Oby Kimi wygrał