Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Charles Pic
Charles Pic

Charles Pic

2012-11-25 - G. Filiks     Tagi: Pic
Po udanej karierze w kartingu, do bolidu Charles Pic przesiadł się w 2006 roku. Najpierw wystartował w mało prestiżowych mistrzostwach Francuskiej Formuły Renault Campus, gdzie zajął trzecie miejsce, wygrywając po drodze 2 wyścigi.

Na rok 2007
przeszedł do Formuły Renault 2.0, biorąc udział we francuskiej oraz europejskiej edycji tego czempionatu. Pierwszą zakończył na czwartej lokacie, w drugiej był trzeci, odnosząc jedno zwycięstwo.

W sezonie 2008
został zakontraktowany przez ekipę Tech 1 Racing i rozpoczął przygodę z World Series by Renault. Imponujące triumfy na torach Monte Carlo oraz Circuit de la Sarthe, poparte dwoma innymi podiami, pozwoliły mu wywalczyć szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Na sezon 2009
pozostał w World Series by Renault. Mistrzostwa rozpoczął tym razem w iście żenującym stylu, obracając bolid już podczas okrążenia rozgrzewkowego na torze Catalunya. Ze słabego początku wyszedł jednak obronną ręką, rehabilitując się dwoma triumfami odniesionymi na Silverstone i Nurburgringu. Ostatecznie zajął trzecie miejsce w końcowej tabeli. Zimą przeszedł do stajni Arden International, z którą wystartował w Azjatyckiej GP2, następnie w głównych mistrzostwach GP2. Pic wygrał pierwszy wyścig sezonu 2010, ale potem było nieco gorzej i ostatecznie sklasyfikowano go na 10. lokacie.

Na rok 2011
zasilił szeregi teamu Barwa Addax, pozostając w GP2. Azjatycką odmianę serii zakończył bez choćby jednego punktu, jednak główne mistrzostwa ułożyły się już po jego myśli. Francuz odniósł dwie wygrane, zaś na podium stawał łącznie pięć razy. Udało mu się wygrać wewnątrzzespołowy pojedynek z Giedo van der Garde, a w klasyfikacji łącznej zająć 4. pozycję. Do drugiego miejsca zabrakło zaledwie dwóch oczek.

Pod koniec roku wziął udział w testach F1 dla młodych kierowców na torze Yas Marina w Abu Zabi. Pic reprezentował ekipę Marussia, która postanowiła zakontraktować go jako swojego kierowcę wyścigowego na przyszły sezon.

Na debiutancki w Formule 1 sezon 2012 dostał od Marussii bolid z końca stawki, lepszy tylko od wozu HRT i okazyjnie stawiający czoła Caterhamowi. Mimo tego potrafił pokazać się z dobrej strony. Punktów oczywiście nie zdobył, ale częste prezentowanie lepszego tempa od doświadczonego partnera Timo Glocka połączone ze wsparciem finansowym sponsorów pozwoliło mu przejść na następny rok do Caterhama. Najlepszy wynik osiągnął w kończącym kampanię GP Brazylii, przy zmiennych warunkach pogodowych mijając metę dwunasty.