Formuła 1  »  Kierowcy F1  »  Lance Stroll
Lance Stroll

2016-12-17 - G. Filiks     Tagi: Williams, Kierowca F1, Stroll
Kanadyjczyk, jeden z najmłodszych kierowców w Formule 1. Zawodnik zespołu Racing Point. Ściga się z dużym wsparciem finansowym ojca miliardera. Ma w dorobku jedno podium. Jego numer startowy to 18.

Droga do Formuły 1

Lance Stroll - syn Lawrence'a Strolla, który zbił majątek w branży odzieżowej - już jako 11-letni kartingowiec został członkiem Akademii Kierowców Ferrari.
Lance StrollLance Stroll
Karierę na gokartach zakończył zajęciem 6. miejsca w mistrzostwach świata w kategorii KF w 2013 roku. Uplasował się trzy pozycje za późniejszym rywalem w F1, Maxem Verstappenem. I dwie lokaty za naszym Karolem Baszem.

Na początku 2014 roku przesiadł się do jednomiejscowego bolidu biorąc udział w zorganizowanej przez Ferrari w Stanach Zjednoczonych krótkiej serii wyścigowej dla młodzików pod nazwą Florida Winter Series. Wystartował w dziesięciu zawodach i zdobył dwa podia, a także jedno pole position. Klasyfikacji generalnej nie prowadzono.

W tym samym roku pewnie został mistrzem Włoskiej Formuły 4. Co prawda ustępował doświadczonemu partnerowi z zespołu Prema - Brandonowi Maisano, ale 21-latkowi nie przysługiwał tytuł ze względu na jego wiek.

Stroll ominął finałową rundę sezonu przez kontuzję żebra odniesioną podczas trenowania na gokarcie.
Rok 2015 rozpoczął od zwyciężenia nowozelandzkiego czempionatu Toyota Racing Series. Znów dzielił garaż z Maisano - i tym razem już był od niego lepszy.

Potem spróbował sił w Europejskiej Formule 3. Musiał zadowolić się w niej 5. miejscem. Trudny sezon obfitował w wypadki, przez które 17-latek najpierw został wykluczony z wyników trzeciego wyścigu na Monzy, a potem niedopuszczony do trzecich zawodów na torze Spa-Francorchamps.

Sędziowie tracili cierpliwość do Strolla, gdy ten zafundował sobie przerażające koziołkowanie bolidem (po stłuczce z Antonio Giovinazzim) oraz spowodował kraksę z dwoma konkurentami do zwycięstwa (Felixem Rosenqvistem i Mikkelem Jensenem).

Na koniec roku finiszował jako 8. w prestiżowych zawodach F3 na ulicach Makau.

Zaraz potem ogłoszono jego przejście spod skrzydeł Ferrari do innego zespołu F1 - Williamsa. Został kierowcą rozwojowym brytyjskiej ekipy.

W 2016 roku ponownie wystartował w Europejskiej F3 - i już zupełnie ją zdominował. Po wygraniu prawie połowy wyścigów wyprzedził aż o 187 punktów najbliższego rywala Maximiliana Gunthera (kolegę z Premy).

Wcześniej jeszcze zadebiutował w wyścigu długodystansowym, uczestnicząc w 24-godzinnych zawodach Daytona. Prowadząc w nich prototyp Riley teamu Ganassi razem z Alexandrem Wurzem, Brendonem Hartleyem oraz Andy Priaulxem, zajął 5. pozycję.

Formuła 1

Po roku spędzonym w roli kierowcy rozwojowego Williamsa, dzięki pieniądzom ojca został kierowcą wyścigowym zespołu na sezon 2017.

Przeszedł niespotykane przygotowania do debiutu w królowej sportów motorowych, jeżdżąc bolidem swojej stajni z 2014 roku w ramach prywatnych testów na wielu różnych torach z kalendarza mistrzostw.

Rozpoczął starty w F1 mając ledwie 18 lat. Pierwszy sezon był lepszy niż wielu się spodziewało. Z jednej strony zwykle wypadał bardzo blado w kwalifikacjach, z drugiej sensacyjnie stanął na podium w szalonym GP Azerbejdżanu i o ile długo czekał na pierwsze punkty, o tyle potem zgromadził łącznie 40 oczek - tylko 3 mniej niż rutynowany partner zespołowy Felipe Massa.

Dodatkowo popisał się 4. miejscem w mokrych kwalifikacjach na torze Monza. Dzięki karom dla rywali rozpoczął GP Włoch nawet z drugiego pola.

Zakończył rok na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej.

W sezonie 2018 zdecydowanie obniżył loty, ale nie ze swojej winy. Po prostu dostał od Williamsa fatalny bolid.

Zdobył nim tylko 6 punktów i zajął 18. lokatę w tabeli łącznej.

Na pocieszenie wygrał z nowym partnerem Siergiejem Sirotkinem. Rosyjski debiutant uplasował się na ostatnim miejscu.

Jego zespołowym kolegą był też Robert Kubica, który po przegranej walce z Sirotkinem o wyścigowy fotel, otrzymał w ekipie rolę kierowcy rezerwowego i rozwojowego.

Latem ojciec Strolla kupił zespół Force India - i zatrudnił w nim syna na następny rok (w miejsce Estebana Ocona).

Ciekawostki

- Dążył do Formuły Jeden zainspirowany przez Michaela Schumachera.

- Jest pierwszym kanadyjskim kierowcą F1 od czasu Jacquesa Villeneuve'a, który wypadł z mistrzostw w 2006 roku, tracąc fotel na rzecz Roberta Kubicy.

- W wolnym czasie lubi uprawiać wiele innych dyscyplin sportu. Jeździ na nartach i snowboardzie, surfuje, jeździ na rowerze, gra w hokeja, tenisa i golfa.