Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Testy F1 po GP Węgier: Leclerc najszybszy pierwszego dnia
Testy F1 po GP Węgier

Testy F1 po GP Węgier: Leclerc najszybszy pierwszego dnia

2017-08-01 - G. Filiks     Tagi: Węgry, Hungaroring, Ferrari, Leclerc, Testy F1
Charles Leclerc dosiadając bolid Ferrari uzyskał najlepszy czas okrążenia pierwszego dnia testów Formuły 1 po GP Węgier.

Junior włoskiej marki, aktualny mistrz serii GP3 i zdecydowany lider klasyfikacji generalnej Formuły 2 wyprzedził o 0,088 sekundy drugiego najszybszego kierowcę. Był nim Stoffel Vandoorne. Czas Leclerca - 1:17,746 - jest gorszy aż o półtorej sekundy od najlepszego rezultatu z kwalifikacji do GP Węgier autorstwa Sebastiana Vettela, aczkolwiek Monakijczyk wykręcił go na oponach miękkich, nie supermiękkich.

Natomiast Vandoorne użył na swoim najlepszym okrążeniu ogumienia wykonanego z ultramiękkiej mieszanki. Warto też odnotować, że Leclerc w pewnym momencie się obrócił. Z kolei Vandoorne'owi w porannej sesji popsuł się samochód. Kierowca duetu McLaren-Honda stanął na torze i spowodował przerwę w zajęciach, a potem przesiedział w garażu większość popołudnia.

Trzecie miejsce zajął Valtteri Bottas, który jeździł dodatkowym, drugim bolidem Mercedesa, wystawionym dla Pirelli. Fin pomagając w pracach nad przyszłorocznymi oponami pokonał aż 155 okrążeń, najwięcej ze wszystkich. Najszybsze było wolniejsze od kółka Leclerca o sekundę.
Czwarta pozycja przypadła juniorowi Mercedesa i liderowi tabeli łącznej GP3 George'owi Russellowi. Brytyjczyk stracił do Leclerca już półtorej sekundy.

Na piątej lokacie sklasyfikowano Lance'a Strolla, zastępującego w Williamsie chorego Felipe Massę.

Szóstą zajął Nikita Mazepin za sterami bolidu Force India. Rosjanin jeździł przez pół dnia. Przez drugie pół model VJM10 był do dyspozycji Lucasa Auera. Niedawny lider generalki DTM debiutując w samochodzie F1 znalazł się na 9. miejscu. Ustanowił czas gorszy niż Mazepin o 0,653 sekundy.Pomiędzy nimi wylądowali tester Renault - Nicholas Latifi oraz Sean Gelael wystawiony przez Toro Rosso.

Latifi przejechał bolidem Renault (szykowanym na jutro dla Roberta Kubicy) najkrótszy dystans spośród zawodników mających kokpit wyłącznie dla siebie. Kanadyjczyk zaliczył tylko 53 okrążenia - i stracił do Leclerca 2,5 sekundy.Gelael jak Leclerc obrócił się i jak Vandoorne miał postój na torze skutkujący czerwoną flagą. Mimo tego Indonezyjczyk pokonał prawie dwa razy więcej kółek od Latifiego.

Dziesiąty był kierowca rozwojowy Haasa - Santino Ferrucci. Jemu też przydarzyła się przygoda.

Dopiero jedenaste miejsce - czyli przedostatnie - zajął Max Verstappen. As Red Bulla zmagając się z problemami technicznymi przejechał ledwie 7 kółek więcej niż Latifi.

Tabelę zamyka Gustav Malja, który w bolidzie Saubera stracił do pierwszego miejsca 3,757 sekundy. Szwed podobnie jak Auer prowadził pojazd F1 pierwszy raz w życiu.