Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Nie żyje pierwszy zwycięzca wyścigu F1 w bolidzie Ferrari
Nie żyje pierwszy zwycięzca wyścigu F1 w bolidzie Ferrari

2013-06-15 - G. Filiks     Tagi: Ferrari, Formuła 1
W sobotę zmarł Jose Froilan Gonzalez - pierwszy kierowca, który wygrał zawody Formuły 1 bolidem Ferrari.

Argentyńczyk po starcie z pole position zwyciężył czerwoną wyścigówką Grand Prix Wielkiej Brytanii 1951 na torze Silverstone. Przeciął metę 51 sekund przed słynnym rodakiem Juanem Manuelem Fangio. Gonzalez trzy lata później wygrał samochodem Ferrari na Wyspach po raz drugi, odnosząc swój ostatni triumf w F1. Zdobył wtedy jeszcze cztery inne podia i został wicemistrzem świata. Dodatkowo wspólnie z Maurice Trintignantem zwyciężył prestiżowe 24-godzinne zawody Le Mans.

Po 1954 roku mając 32 lata wrócił do ojczyzny, wycofując się z regularnych startów w Formule Jeden. Od tamtego momentu przystąpił już tylko do pięciu wyścigów królowej sportów motorowych - czterech o GP Argentyny oraz jednego o GP Wielkiej Brytanii. Zakończył karierę z 15 podiami na koncie. Gonzalez odszedł w wieku 90 lat. Po jego śmierci najstarszym zwycięzcą zawodów F1 jest 87-letni Jack Brabham.

źródło: autosport.com