Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Koncepcyjny bolid F1 na sezon 2027 autorstwa Renault

Koncepcyjny bolid F1 na sezon 2027 autorstwa Renault

2017-04-19 - G. Filiks     Tagi: Bolid F1, Samochody koncepcyjne, Formuła 1, Renault
Renault zaprezentowało światu swoją wizję bolidu Formuły 1 przyszłości.
 
W 2015 roku zobaczyliśmy futurystyczne samochody F1 autorstwa Ferrari (LINK) i McLarena (LINK). Wcześniej wyścigówkę podobnego typu zaprojektował Red Bull.
Teraz przyszła kolei na Renault. Model R.S. 2027 Vision Concept pokazany na salonie samochodowym w Szanghaju to koncepcja bolidu Formuły Jeden, która zdaniem francuskiego koncernu mogłaby zostać urzeczywistniona za 10 lat. Nie jesteśmy co do tego przekonani, ale warto rzucić okiem na ten ciekawy samochód.
Bolid zwraca uwagę zamkniętym oraz przezroczystym kokpitem, tylnym skrzydłem, które się wysuwa i chowa, przednim skrzydłem ze światłami LED, dużymi kołami z niskoprofilowymi oponami i podświetleniem LED podającym różne informacje dla fanów, czy przezroczystym kaskiem dla kierowcy. Ale to dopiero początek.
Maszyna ma tryb autonomicznej jazdy przeznaczony np. do podążania za samochodem bezpieczeństwa, technologię komunikowania się z rywalami i monitorowania ich położenia na torze czy w alei serwisowej, napęd na cztery koła, sterowanie wszystkimi kołami dla ułatwienia manewrów w alei serwisowej, aktywne zawieszenie obsługiwane na bieżąco przez kierowcę...
Silnikiem bolidu jest turbodoładowana jednostka V6 (z wielopunktowym wtryskiem paliwa), wzmocniona systemem odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania (KERS) pracującym na obu osiach i generującym 500 kW - prawie pięć razy więcej niż aktualnie stosowane MGU-K. Samochód ma łącznie 1341 koni mechanicznych, a jego waga to zaledwie 600 kilogramów. Bak jest prawie dwukrotnie mniejszy niż obecnie - mieści 60 kg paliwa. W boksach auto podążałoby wyłącznie na napędzie elektrycznym.
Co jeszcze? Podobnie jak w elektrycznej Formule E, kierowcy otrzymywaliby dodatkowe doładowanie, przyznawane przez fanów drogą internetowego głosowania. Kibice mieliby również dostęp do telemetrii bolidów - i mogliby startować w wyścigu w wirtualnej rzeczywistości.

Renault poza tym zaproponowało m. in. ujednolicenie w bolidach wszystkich elementów nie wpływających na osiągi.
Zaoferowało też zmianę formatu weekendu wyścigowego, zakładającą skrócenie zawodów do 250 kilometrów i podzielenie ich na dwie części. Najpierw odbywałby się wyścig główny, następnie "finałowy sprint", czyli dogrywka. Dodatkowo w piątek organizowanoby nocne zawody dla kierowców startujących w F1 pierwszy rok oraz kierowców rezerwowych zespołów.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
24h Le Mans 2018 - highlights


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
2

Komentarze do:

Koncepcyjny bolid F1 na sezon 2027 autorstwa Renault

Koncepcyjny bolid F1 na sezon 2027 autorstwa Renault
aaaaaaa 2017-04-19 13:17
Co w którym roku 2027 nie wiem czy dożyje do 2027 to po primo po drugo mimo wszystko to i tak z tych wszystkich futurystycznych koncepcji i tak najbardziej mi sie podoba projekt Ferrari, który to pokazało w 2015 roku. I nie dla tego, że kibicuje Ferrari ale dla tego że przypomina mi bolid z 2008 roku, a dla mnie bolidy z 2008 roku były na tą chwile najpiękniejsze w całej historii F1
Koncepcyjny bolid F1 na sezon 2027 autorstwa Renault
Nie idzie im 2017-04-19 13:41
mistrzostwach to się bawią w takie bajery dla podniesienia morale ekipy.