Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Gasly: Usprawniony silnik Hondy dał 3 pozycje w GP Kanady
Gasly: Usprawniony silnik Hondy dał 3 pozycje w GP Kanady

2018-06-12 - G. Filiks     Tagi: Gasly, Montreal, Honda, Toro Rosso, Formuła 1, Silniki, Kanada
Pierre Gasly szacuje, że użycie udoskonalonego silnika Hondy pozwoliło mu uplasować się trzy pozycje wyżej podczas wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Kanady.

Honda podobno znacząco ulepszyła swoją jednostkę napędową na siódmą rundę sezonu. Gasly wyrażał nadzieję, że japoński koncern wreszcie dorówna Renault.
Gasly: Usprawniony silnik Hondy dał 3 pozycje w GP KanadyGasly: Usprawniony silnik Hondy dał 3 pozycje w GP Kanady
Kierowca Toro Rosso miał problemy z nową hybrydą na trzecim treningu i na kwalifikacje zamontowano mu z powrotem starą, przez co odpadł w Q1, zajmując 16. miejsce.

Na wyścig dostał kolejny egzemplarz poprawionego silnika - a wraz z nim karę cofnięcia na starcie na koniec stawki.

Ostatecznie ruszył z 19. pola - i przebił się aż na 11. pozycję. Spytany, czy finiszowałby tak wysoko, gdyby wystartował z 16. pola na starym silniku, Francuz odparł: „Nie. Patrząc na przebieg wyścigu, finiszowalibyśmy jak sądzę za Perezem, więc bylibyśmy na 14. miejscu".
„Zamontowanie nowego silnika było słuszną decyzją, ponieważ na starym nie dałoby się odrobić strat, nawet ruszając z 16. pozycji".

„Wyprzedziłem Haasa, wyprzedziłem Force India na prostej. Pierwszy raz w tym roku".
- kontynuował. „Dla mnie wygląda to dobrze. Obiecująco".
Pytany, co uległo poprawie w silniku, 22-latek, stwierdził: „Wszystko. Po prostu ogólnie ma lepsze osiągi".

„Jest też lepsza bateria, zarządzanie energią. To naprawdę dobry krok naprzód".

„Powiedzieli nam: »OK, pracujemy nad usprawnieniem, które będzie solidne, które zrobi prawdziwą różnicę«. I w danych wyraźnie widać, że to naprawdę dobry krok do przodu".
Spytany, co byłby w stanie osiągnąć na "silnikowym" torze w Montrealu, gdyby nie odległa pozycja startowa, Gasly dodał: „Myślę, że zdecydowanie byłbym w czołowej dziesiątce".

„Trudno powiedzieć dokładnie, gdzie byśmy się znaleźli. Nie finiszowaliśmy daleko w tyle. Chyba Ocon dojechał dziesięć sekund przed Charlesem
(Leclerkiem), prawdopodobnie walczylibyśmy z nim. Dałoby się zdobyć przynajmniej punkt albo dwa".
Drugi kierowca Toro Rosso - Brendon Hartley zajął na udoskonalonym silniku 12. miejsce w kwalifikacjach, ale w wyścigu odpadł na pierwszym okrążeniu, po groźnej kolizji z Lance'em Strollem.

źródło: motorsport.com