Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Węgier 2013 - zapowiedź
GP Węgier 2013 - zapowiedź

GP Węgier 2013 - zapowiedź

2013-07-24 - G. Filiks     Tagi: Hungaroring, Formuła 1, Zapowiedź, Grand Prix, Węgry
Dziesiąta eliminacja tegorocznego sezonu Formuły 1 - ostatni wyścig przed tradycyjną przerwą wakacyjną - to bitwa na ciasnym i krętym Hungaroringu, gospodarzu Grand Prix Węgier.
GP Węgier 2013 - zapowiedźGP Węgier 2013 - zapowiedź
Zawody na Węgrzech są rozgrywane nieprzerwanie od 1986 roku. Tor Hungaroring jest trzecim pod względem liczby zorganizowanych wyścigów F1. Więcej razy "Jedynkę" gościła tylko włoska Monza (32) i ulice Monte Carlo (59).

Składający się z 14 zakrętów i zaledwie jednej prawdziwej prostej Hungaroring jest dla zespołów podobnym problemem, co Monako. Inżynierowie głowią się, jak zmaksymalizować osiągi bolidów przy ustawionym dużym docisku.
GP Węgier 2013 - zapowiedźGP Węgier 2013 - zapowiedź
Optymalną przyczepność aerodynamiczną trzeba wypracować samemu, przyczepność mechaniczną w dużej mierze zapewnią nowe opony Pirelli. Włoski dostawca zmienił swój produkt i na nadchodzący weekend przywiezie ogumienie, które jest połączeniem konstrukcji zeszłorocznej opony z tegorocznymi mieszankami. Na Węgrzech dostępne będą gumy miękkie oraz pośrednie.
Sonda: Kto wygra GP Węgier 2013?

Nadchodzący weekend to okazja dla lidera klasyfikacji generalnej kierowców Sebastiana Vettela, aby zdobyć przedostatnią niezdobytą twierdzę w tegorocznym kalendarzu F1. Kierowca Red Bull Racing ma na koncie zwycięstwa już wszędzie poza Hungaroringiem i Circuit of the Americas, nowej arenie GP USA. Niespełna trzy tygodnie temu wreszcie wygrał domowe GP Niemiec na Nurburgringu. Na Węgrzech jego najlepszy wynik to drugie miejsce, wywalczone w 2011 roku.
Dużo lepiej na Hungaroringu idzie Lewisowi Hamiltonowi. As Mercedesa triumfował tutaj już trzykrotnie (lata 2007, 2009, 2012) i brakuje mu tylko jednego zwycięstwa, aby wyrównać rekord wygranych w Grand Prix Węgier należący do Michaela Schumachera.GP Węgier - Szereg Szybkich Faktów

1.
Hungaroring jest w kalendarzu F1 od sezonu 1986. Tegoroczna edycja wyścigu będzie 28. w historii.

2. Michael Schumacher odniósł w GP Węgier więcej zwycięstw niż ktokolwiek inny - cztery. Po zaledwie jednym mniej mają słynny Ayrton Senna oraz Lewis Hamilton.

3.
Z zespołów zawody pod Budapesztem idą najlepiej McLarenowi. Brytyjska stajnia wygrała je już 11-krotnie. Siedem triumfów ma Williams, pięć Ferrari.

4. Hungaroring był sceną pierwszego zwycięstwa Fernando Alonso, odniesionego w 2003 roku. Hiszpan został wtedy najmłodszym triumfatorem grand prix w historii - miał 22 lata i 26 dni. Pięć lat później rekord ten pobił Sebastian Vettel. Niemiec miał zaledwie 21 lat i 73 dni, gdy bolidem Toro Rosso zwyciężył mokre GP Włoch 2008.

5.
Polskim kibicom Hungaroring kojarzy się głównie z wyścigowym debiutem w F1 Roberta Kubicy. Siedem lat temu jako zawodnik BMW-Sauber nasz rodak finiszował tutaj siódmy i powinien zdobyć dwa punkty, ale został zdyskwalifikowany za 2-kilogramową niedowagę bolidu.

Jednak polski kierowca i tak nie czekał długo na otworzenie swojego konta punktowego. Dwa miesiące później wywalczył trzecie miejsce w GP Włoch. Było to jego pierwsze z 12 dotychczas zdobytych podiów.

6.
Jenson Button na Hungaroringu jak Fernando Alonso odniósł swój pierwszy triumf - w tym wyścigu, który był debiutem Kubicy. Przy opadach deszczu wówczas kierowca Hondy przebił się na czoło stawki z 14. pola startowego. Tak dużego skoku nigdy nie wykonał nikt inny. W sezonie 1989 Nigel Mansell wygrał te zawody po ruszeniu z 12. pozycji. Brytyjski duet to jedyni kierowcy, którym udało się zwyciężyć GP Węgier spoza dwóch pierwszych rzędów startowych.

7. Na Węgrzech swój pierwszy triumf odniósł jeszcze Damon Hill - w 1993 roku, gdy reprezentował Williamsa. Stał się pierwszym kierowcą, który jest zwycięzcą grand prix i jednocześnie synem mistrza świata F1. Anglik później dołożył jeszcze 21 wygranych oraz własny tytuł czempiona "Jedynki".

8. Wygranie GP Węgier w 2009 roku przez Lewisa Hamiltona było pierwszym trimufem bolidu dysponującego Systemem Odzyskiwania Energii Kinetycznej (KERS). Brytyjczyk jeździł wtedy jeszcze McLarenem.

9. Na Hungaroringu dwa razy rozstrzygnęły się losy mistrzowskiego tytułu wśród kierowców. W 1992 roku tytuł zapewnił sobie tutaj Mansell, mimo że GP Węgier było dopiero 11. z 16. wyścigów sezonu, w roku 2001 pod Budapesztem mistrzostwo zdobył Schumacher, swoje czwarte. Wtedy GP Węgier było 13. eliminacją sezonu liczącego 17 rund.

10. W 2003 na Hungaroringu wyścigowy debiut zaliczył Zsolt Baumgartner, pierwszy i póki co jedyny węgierski kierowca F1. Przejął bolid Jordana od podstawowego zawodnika zespołu Ralpha Firmana, który rozbił się w trakcie wolnego treningu. Baumgartner wywalczył 19. pole startowe i pokonał 34 okrążenia wyścigu, aż zdefektował mu silnik. Trzy tygodnie później we Włoszech wystąpił kolejny raz wozem Jordana, by następnie przejeździć cały sezon 2004 u Minardi.

11. Chociaż na Hungaroringu ciężko wyprzedzać, pole position nie jest tutaj niezbędne. Od 2005 roku tylko dwa razy wygrał kierowca startujący z pierwszego pola - Hamilton w sezonach 2007 i 2012.
Hungaroring - okrążenie z Robertem Kubicą w 2006 roku
 
GP Węgier 2013 z punktu widzenia Pirelli, dostawcy opon dla F1
Informacje o torze Hungaroring oraz wyścigu:
  • Długość okrążenia: 4.381 kilometra
  • Rekord okrążenia: 1:18.436 (Rubens Barrichello, Ferrari, 2004)
  • Różnica w odległości punktów startu oraz mety: 40 metrów
  • Ilość zakrętów: 13
  • Ilość okrążeń do pokonania w wyścigu:70
  • Całkowity dystans wyścigu: 306.630 kilometrów
  • Ograniczenia prędkości w alei serwisowej: 80 km/h przez cały weekend
  • Zmiany dokonane na obiekcie od momentu poprzedniej organizacji Grand Prix:

    - zamontowano nowe ogrodzenie przy prostej startowej

    - krawężniki na wyjściu z zakrętów nr 3, 8 i 9 zaopatrzono w kanały odprowadzające wodę, by ta nie kumulowała się w zagłębieniach powierzchni
  • Dodatkowy sędzia: Allan McNish (43-letni Brytyjczyk, w F1 rywalizował w sezonie 2002 - bez sukcesów. Reprezentował zespół Toyoty. Poza Formułą 1, brał udział m. in. w wyścigach długodystansowych oraz DTM. Trzykrotnie wygrał słynne 24-godzinne zawody Le Mans, sukcesy święcił także w American Le Mans Series. Pozostaje wciąż aktywny)
  • Wybór mieszanek opon Pirelli: miękka (żółte oznaczenie) oraz pośrednia (białe oznaczenie)
  • Strefy DRS: (mapka) Na prostej startowej i między zakrętami nr 1 oraz nr 2. Jeden punkt pomiaru odległości między bolidami dla obu odcinków - przed ostatnim zakrętem
  • Pogoda: Piątek - słonecznie, Sobota - słonecznie, Niedziela - upalnie
Terminarz
  • 1. trening - piątek 10:00 (na żywo w Polsat Sport Extra)
  • 2. trening - piątek 14:00 (na żywo w Polsat Sport Extra)
  • 3. trening - sobota 11:00 (na żywo w Polsat Sport Extra)
  • Kwalifikacje - sobota 14:00 (na żywo w otwartym Polsacie)
  • Wyścig - niedziela 14:00 (na żywo w otwartym Polsacie)



źródło: fia.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

GP Węgier 2013 - zapowiedź