Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Japonii - kwalifikacje: Rosberg pokonuje Hamiltona o 0,013 sekundy
GP Japonii - kwalifikacje: Rosberg pokonuje Hamiltona o 0,013 sekundy

2016-10-08 - G. Filiks     Tagi: Kwalifikacje F1, Grand Prix, Mercedes, Japonia, Formuła 1, Wyniki, Rosberg, Hamilton, Suzuka
Nico Rosberg wygrał o włos z Lewisem Hamiltonem walkę o zwycięstwo w kwalifikacjach Formuły 1 do GP Japonii.

Lider klasyfikacji generalnej sezonu najszybszy na wszystkich trzech treningach na torze Suzuka, okazał się zdecydowanie lepszy od Hamiltona w Q1 i Q2, ale w Q3 mistrz świata się pozbierał. Był bliski zwyciężenia partnera z Mercedesa, lecz ostatecznie nie dał rady go pokonać.
GP Japonii - kwalifikacje: Rosberg pokonuje Hamiltona o 0,013 sekundyGP Japonii - kwalifikacje: Rosberg pokonuje Hamiltona o 0,013 sekundy
Rosberg przegrał z Hamiltonem w trakcie pierwszych przejazdów o 0,195 sekundy. Ale w drugiej próbie przyśpieszył o 0,306 sekundy. Hamilton też zdołał podkręcić tempo, lecz niewystarczająco. Był gorszy o... 0,013 sekundy.

To trzecie z rzędu pole position na Suzuce dla Rosberga, który jednak jeszcze nie wygrał żadnego wyścigu w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Za plecami Srebrnych Strzał, Ferrari pokonało Red Bulla. Po pierwszych przejazdach pomiędzy najszybszym i najwolniejszym z czterech reprezentantów tych ekip było tylko 0,056 sekundy różnicy, ale w drugiej próbie Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel nieco odskoczyli Maxowi Verstappenowi oraz Danielowi Ricciardo.

Trzeci Raikkonen stracił 0,302 sekundy do Rosberga.
Czwarty Vettel jak wiadomo jest obciążony karą cofnięcia na starcie o 3 lokaty za wypadek z Rosbergiem w poprzednim GP Malezji, więc ma ruszyć jednak za Red Bullami, z siódmego pola.

Do Q3 przeszli jeszcze obaj kierowcy Force India - Sergio Perez i Nico Hulkenberg, a także wręcz sensacyjnie obaj zawodnicy Haasa - Romain Grosjean i Esteban Gutierrez. To pierwszy taki sukces nowej, amerykańskiej stajni.
Perez i Grosjean ustanowili identyczny czas okrążenia co do jednej tysięcznej sekundy, ale Meksykanin ukończył swoje kółko jako pierwszy i to jemu przypadła 7. pozycja. Wobec kary dla Vettela, "Checo" powinien wystartować dwa miejsca przed Grosjeanem.

W Q2 odpadli między innymi obaj kierowcy Williamsa. Valtteri Bottas (wypchnięty przez Pereza z TOP 10 rzutem na taśmę) musi zadowolić się 11. pozycją, Felipe Massa 12.

Na następnych dwóch miejscach sklasyfikowano zawodników Toro Rosso - Daniiła Kwiata i Carlosa Sainza Juniora, który tuż przed upływem czasu wypadł z zakrętu Spoon.

Tylko 15. był Fernando Alonso, reprezentujący Hondę w jej domowym GP.
Do drugiego segmentu rywalizacji wszedł również Jolyon Palmer z Renault.

Nie udało się to zaś m. in. drugiemu kierowcy duetu McLaren-Honda - Jensonowi Buttonowi. Brytyjczyk zajął 17. miejsce. Stracił 0,032 sekundy do ostatniego spośród tych, którzy zdobyli awans, czyli Alonso.

Na Q1 występ zakończył też drugi kierowca Renault - Kevin Magnussen, który podczas swojego decydującego okrążenia popełnił błąd w szykanie, obaj zawodnicy Saubera - Marcus Ericsson i Felipe Nasr, oraz obaj reprezentanci Manora - Esteban Ocon i Pascal Wehrlein.

Wehrlein mający karę przesunięcia do tyłu o 5 miejsc za nieregulaminową wymianę skrzyni biegów i tak uplasował się na ostatniej pozycji.