Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
Robert Kubica

Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone

2018-07-10 - G. Filiks     Tagi: Silverstone, Wielka Brytania, Williams, Pirelli, Opony, Testy F1, Formuła 1, Kubica
Robert Kubica wrócił dzisiaj do bolidu Formuły 1. Polak uczestniczy razem z Williamsem w testach opon Pirelli na torze Silverstone, na którym dwa dni temu rozegrano wyścig o GP Wielkiej Brytanii.

Zajęcia potrwają dwa dni, a samochodem Williamsa będzie jeździł wyłącznie nasz rodak. 33-latek ma do dyspozycji aktualne auto zespołu. Kubica sprawdza prototypy opon na sezon 2019.

Zapowiadając swój występ, Robert powiedział telewizji Eleven Sports: „Testujemy we wtorek i środę dla Pirelli. Będę jeździł bolidem tegorocznym, czyli tym, którym chłopaki się ścigają. Co nie wiem, czy jest akurat dużym plusem (śmiech). Ale jeśli ma być na serio... Nie, chociaż to było na serio".
Robert KubicaRobert Kubica
„Będziemy testować opony, Pirelli ma coś do przetestowania, także... Każdy zespół ma w trakcie sezonu tak jakby poświęcić dwa dni testów dla Pirelli i właśnie te dwa dni ja jeżdżę".

„Testy polegają na tym, że tak naprawdę testujemy opony, które przywozi Pirelli, w zależności od tego, co mają do testowania. Bolid jest ustawiony i zostają te ustawienia takie same przez całe dwa dni. Tak, żeby nie było jakby zewnętrznych rzeczy, które mogą wpłynąć na wyniki testów i »feedback« kierowcy. I testujemy opony".


„Często w ogóle te testy są robione tak jakby w niewiedzy kierowcy i zespołu, tak, żeby nie było żadnych zewnętrznych czynników, które mogłyby pasować kierowcy lub nie. Czyli po prostu zakładamy opony, kierowca jedzie, potem zjeżdża i mówi, co czuje. Tak czasami się zdarza. Czasami zdarza się też tak, że kierowca ma wiedzę, co jest testowane - czy to są mieszanki, czy konstrukcja opon, czy różne inne rzeczy, które producent opon może testować. Ale ogólnie jest to dzień bardziej dla Pirelli, także program będę znał we wtorek i środę".
Robert KubicaRobert Kubica
Spytany, jak zespół jest pilnowany, aby nie zmieniał niczego w bolidzie, Kubica odparł: „Tego nie wiem, jak to jest pilnowane. Z reguły jest taka zasada niepisana, albo jest taka umowa słowna. A to, czy wszyscy się z niej wywiązują czy nie, już nie mnie oceniać".

Spytany, czy więc testy nie mogą przynieść żadnej korzyści Williamsowi, Robert nie zgodził się: „Mogą".
Robert KubicaRobert Kubica
„Ponieważ można pewne rzeczy zrozumieć jeżdżąc, a nie testując. Można zrozumieć pewne rzeczy mając kogoś w aucie, kto nim często nie jeździ i może coś tam poczuć innego. I mogą dlatego, że niektóre rzeczy - np. problemy, które mamy na Silverstone, tak naprawdę się wzięły... może nie znikąd, bo skądś się musiały wziąć, ale nie znamy dobrze, nie jesteśmy w 100 procentach świadomi skąd się biorą, także może to być akurat też i ważny dzień jeśli chodzi o nasz bolid".


Spytany, czy będzie zatem mógł osobiście poczuć, skąd biorą się problemy Williamsa na Silverstone, Kubica odpowiedział: „Sam poczuć nie mogę, skąd się biorą, ale mogę je odczuć, co jest gorsze (śmiech). Bo lepiej jest ich nie przeżywać. Nie jest to łatwa sytuacja - zresztą jak większość naszego sezonu. Także zobaczymy".
Robert KubicaRobert Kubica
„Ważne jest to, żeby bolid równo jeździł. Taki, żebym mógł się bardziej skoncentrować nad odczuciami dotyczącymi opon, a nie walką o życie, czy też o utrzymanie bolidu na torze".


Z Pirelli testują również Red Bull i Haas. Bolid pierwszej z wymienionych ekip prowadzi Sebastien Buemi, drugiej - Romain Grosjean.

Trzy tygodnie po testach opon Kubica weźmie udział w normalnych, grupowych testach F1 na węgierskim torze Hungaroring.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
7

Komentarze do:

Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone

Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
ALofan 2018-07-10 12:42
Lekko przesadzacie już z nim i to nie hejt ;-)
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
BW 2018-07-10 19:17
To oczywiste, że dni filmowe testy opon tez po części to ciche przyzwolenie na poprawę i sprawdzenie bolidu.
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
Homounguos 2018-07-10 19:26
Kubica już ponad pół roku jest "kierowcą rozwojowym" a nie potrafi nic rozwinąć bolidu. Jedynie Inżynier Sirotkin parę tygodni wstecz spędził pracowite dni w siedzibie firmy gdzie poprawił bolid i to było widać w kwalifikacjach Monako, ale jednak sam nie potrafi zrobić wszystkiego, a Kubica nic mu nie pomaga.
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
skoda felicia 2018-07-10 19:52
Sirotkin przez te parę dni poprawiał siedzenie bo zawsze miał ból dupy w wyścigu , a same auto udoskonalił tak jak widać w ostatnich zawodach i punktacji .
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
Łukasz GP 2018-07-10 20:44
Do Homounguos. Porównaj sobie pierwszy sezon w F1 Kubicy i Sirotkina
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
129 2018-07-11 09:10
Humongus stary cię walił w anus jesteś C I O T Ą jak twój idol Vetel
Zdjęcie dnia: Kubica testuje na Silverstone
olo1234 2018-07-11 13:55
Ludzie będący w okolicach toru donoszą, że uzyskuje czasy około 1.32.5 - 1.33.0. Porównywalne do Grosjeana słabsze od Verstappena około 1-1,5s. W wyścigu najszybszy czas obecnych kierowców-ogórków Williamsa: 1.33.869 Stroll, 1.34.620 Sirotkin. Porównywalne czasy do Roberta w wyścigu mieli Hulkenberg i Gassly na 7 i 8 miejscu. Wiadomo - inne warunki, inne opony itd. ale przynajmniej widać jak na dłoni na jakim poziomie jest Kubica w porównaniu do pay-driverów.