Formuła 1  »  Tory F1  »  Silverstone - Wielka Brytania
Silverstone

Silverstone - Wielka Brytania

2007-01-13 - G. Filiks     Tagi: Silverstone, Wielka Brytania, Tor F1, Anglia
Tor historyczny, położony w Anglii, na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Organizuje wyścig Formuły 1 o Grand Prix Wielkiej Brytanii.
 
Silverstone powstało pod koniec lat 50. na wojskowym lotnisku z II Wojny Światowej. Jego pętla była modyfikowana więcej razy niż jakiegokolwiek innego obiektu F1, ale zachowała swoje pierwotne zarysy oraz dużą dynamikę - jest jedną z najszybszych w całym kalendarzu. Najnowszą modernizacją toru było dodanie na sezon 2010 odcinka Arena za sekcję Bridge, a także przeniesienie rok później boksów z prostej między zakrętami Woodcate i Copse na prostą między łukami Club i Abbey.
SilverstoneSilverstone - mapka
Aktualna wersja Silverstone liczy 5,891 kilometra, zawiera 18 zakrętów. Wiele łuków jest bardzo szybkich, pokonywanych tylko z niewielkim odjęciem pedału gazu. Najpopularniejszy odcinek to sekcja Maggotts/Becketts, charakteryzująca się gwałtownymi zmianami kierunku jazdy. Wyprzedzanie na tym torze jest trudne, ale nie niemożliwe.

Klucz do zdobycia Silverstone to utrzymanie stałej wydajności aerodynamicznej bolidu na szybkich, wyboistych zakrętach, gdzie często można spotkać silne boczne podmuchy wiatru. Relatywnie krótkie proste nie wymuszają redukcji docisku aero, dlatego stosuje się go tutaj dosyć sporo. Przejeżdżanie łuków dużą prędkością mocno obciąża silnik, ale za to wyraźnie oszczędza hamulce.
Silverstone było gospodarzem zorganizowanego w 1950 roku pierwszego wyścigu Formuły 1, który padł łupem Giuseppe Fariny za sterami Alfy Romeo. Od sezonu 1987 obiekt rozgrywa GP Wielkiej Brytanii nieprzerwanie. Wcześniej wymieniał się tym zaszczytem z trasami Aintree oraz Brands Hatch.

Najwięcej zwycięstw na Silverstone odniósł Alain Prost. Czterokrotny mistrz świata wygrywał na tej pętli aż 5-krotnie.

Tor aktualnie należy do Klubu Brytyjskich Kierowców Wyścigowych (BRDC). Oprócz zawodów Formuły 1, odwiedziło go już mnóstwo innych serii, łącznie z MotoGP, WEC, WSBK, GT1, BTCC, czy Brytyjską Formułą 3.
Silverstone - Wielka Brytania
Rok budowy
1947
Lokalizacja
Northamptonshire/Buckinghamshire, Anglia
Powierzchnia toru
210 ha
Długość toru
5,891 km
Zakręty18
Okrążenia w wyścigu
52
Kierunek jazdy
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Pojemność trybun
150 000 widzów
Różnica wysokości
11,3 metra
Projektant
wielu
Koszt budowy
brak informacji
Rekord okrążenia
1:25,093 (Valtteri Bottas, Mercedes, sezon 2019)
Prędkość maksymalna
około 330 km/h
Liczba wyścigów F1
53
Data pierwszego GP
13-05-1950
Data ostatniego GP
08-07-2018Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Silverstone - Wielka Brytania

Silverstone - Wielka Brytania
Dzebek 2012-06-26 16:29
jakie warunki toru są w wielkiej brytanii