Formuła 1  »  Tory F1  »  Nurburgring - Niemcy
Nurburgring

Nurburgring - Niemcy

2007-01-13 - G. Filiks     Tagi: Nurburgring
Tor położony na terenie miejscowości Nurburg, w kraju związkowym Nadrenia Palatynat, między miastami Kolonia i Frankfurt nad Menem. Organizuje Grand Prix Niemiec.
Nurburgring - eksperymentalny przejazd Nicka Heidfelda bolidem F1 po starej pętli Nordschleife w 2007 roku
Nurburgring powstał w latach 1925-1927. Zaprojektowana przez Gustava Eichlera jego pierwotna pętla liczyła około 28 kilometrów, blisko 200 zakrętów i funkcjonuje do dziś. Wije się wokół średniowiecznego zamku w górach Eifel. Z powodu swojej długości oraz olbrzymich różnic wysokości, przez wielu jest uważana za najtrudniejszą i najniebezpieczniejszą na świecie. Przyniosła śmierć dziesiątkom, a według niektórych już nawet setkom kierowców. Jackie Stewart nazwał ją "Zielonym Piekłem".
NurburgringNurburgring
Formuła 1 ścigała się po stale modernizowanym "starym" Nurburgringu z dwiema krótkimi przerwami od roku 1951 do 1976. Obiektowi cofnięto licencję na organizowanie GP Niemiec, gdy ciężki wypadek zaliczył tutaj Niki Lauda. W sezonie 1976 wówczas panujący mistrz świata z nigdy nie ustalonych przyczyn rozbił się bolidem Ferrari, doznając grożących zgonem poparzeń. Ostatecznie uznano, że trasa jest zbyt niebezpieczna i niezdolna do takiego przeprojektowania, które pozwoliłoby rywalizować na niej bez obaw o życie.

W 1984 roku ukończono budowę nowego Nurburgringu tzw. GP-Strecke. Powstał przy starej pętli, był dużo krótszy (pierwotna wersja liczyła 4.5 kilometra) i spełniał najwyższe wymogi bezpieczeństwa, mając aż przesadnie szerokie pobocza. Jednak w niczym nie przypominał charyzmatycznej długiej nitki toru. Jego mała interesujący układ już dwa lata później został zmodyfikowany i w tym kształcie dotrwał do 2003 roku, kiedy wprowadzono kolejne zmiany, póki co ostatnie istotne.
 
Nurburgring - okrążenie po GP-Strecke z Markiem Webberem
Aktualnie GP-Strecke ma długość 5.148 kilometra i zawiera 16 zakrętów różnego typu - od ciasnych nawrotów, po łuki łagodne, dynamiczne. Pokonuje się go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najdłuższą prostą jest odcinek start/meta, zakończony ostrym nawrotem - to najlepsze miejsce do wyprzedzania. Atakować rywala można jeszcze w Dunlop Kehre (zakręt nr 7) oraz szykanie NKG. Jednak wyścigi na "nowym" Nurburgringu nie obfitują w bezpośrednie pojedynki między kierowcami.
GP-Strecke stanowi olbrzymie wyzwanie dla mechaniki bolidu - samochody ulegają tutaj awarii nadzwyczaj często. Ale silnik i hamulce mają stosunkowo "lekko", podobnie jak opony. Jeździ się po tym torze z dosyć dużym dociskiem.

"Nowy" Nurburgring został otwarty w 1984 roku przez wyścig 20 identycznych Mercedesów 190E. Na jego starcie stanęło wiele sław Formuły Jeden. Wygrał Ayrton Senna, wtedy jeszcze raczej mało znany zawodnik. Tego samego roku GP-Strecke po raz pierwszy odwiedziła królowa sportów motorowych. Dwa lata z rzędu rozegrano tutaj Grand Prix Europy, ale potem przez problemy finansowe obiekt znów zniknął z kalendarza F1. Wrócił dopiero w roku 1995, głównie dzięki sukcesom Michaela Schumachera.

W latach 1997-1998 zawody na tym torze nosiły nazwę GP Luksemburgu. Przez kolejne dziewięć sezonów było tutaj rozgrywane z powrotem GP Europy. Od 2008 roku Nurburgring organizuje jak za dawnych czasów GP Niemiec, ale co dwa lata - naprzemiennie z obiektem Hockenheimring.

Na Nurburginrgu w 1996 roku Jacques Villeneuve odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. Rok później Ralf Schumacher uderzył tutaj w bolid swojego brata Michaela, czym mógł pozbawić go mistrzostwa. Jednak ostatecznie Michael nie zdobył tytułu z innego powodu. W sezonie 1999 przy zmiennych warunkach Johnny Herbert wywalczył na niemieckim torze jedyny triumf dla zespołu Stewart GP. W roku 2005 liderujący Kimi Raikkonen rozbił się podczas ostatniego okrążenia. Bolid McLarena dotknął defekt zawieszenia, spowodowany jazdą na zużytych oponach, zmienić których nie pozwalały przepisy. W sezonie 2009 mimo kary przejazdu przez boksy swoją pierwszą wygraną zanotował na Nurburgringu Mark Webber.
Nurburgring (pętla GP-Strecke) - Niemcy
Rok budowy
lata 80.
Lokalizacja
wieś Nurburg, kraj związkowy Nadrenia-Palatynat
Powierzchnia toru
?
Długość toru
5,148 km
Zakręty16
Okrążenia w wyścigu
60
Kierunek jazdy
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Pojemność trybun
około 120 000 widzów
Różnica wysokości
?
Projektant
?
Koszt budowy
?
Rekord okrążenia
1:27.691 (T. Sato, 2004)
Prędkość maksymalna
około 300 km/h
Liczba wyścigów F1
18 (+22 na starym torze)
Data pierwszego GP
04-08-1985 (na starym torze 29-07-1951)
Data ostatniego GP
07-07-2013

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Citroen Ami One - zwiastun koncepcyjnego malucha


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nurburgring - Niemcy