Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Grand Prix Europy: Trening 2 - Alonso i Red Bull na czele, Kubica 6.
Alonso

Grand Prix Europy: Trening 2 - Alonso i Red Bull na czele, Kubica 6.

2010-06-25 - P. Kątski     Tagi: Alonso, Kubica, Renault, Ferrari, Red Bull, Valencia
W drugiej sesji treningowej najlepszym rezultatem mógł pochwalić się Fernando Alonso, który stoczył walkę o najlepsze okrążenie z kierowcami Red Bulla.

Oprócz rywalizacji z Alonso drugi Vettel i trzeci Webber rywalizowali ze sobą, wyrywając sobie prowadzenie i urywając kolejne setne sekundy. Czwartym rezultatem mógł pochwalić się Nico Rosberg. Pomimo chwilowego prowadzenia Lewis Hamilton musiał zadowolić się 5. czasem.

Robert Kubica zanotował 6. wynik podczas solidnie przepracowanej przez siebie drugiej sesji treningowej.

Siódmy wynik przypadł Adrianowi Sutilowi, a 8. Jensonowi Buttonowi. Przed 10 Schumacherem uplasował się jego były partner z Ferrari Felipe Massa, który prawie połowę drugiego treningu spędził w garażu Ferrari, po tym jak zgasił silnik w swoim bolidzie.

Piruet Massy powoduje czerwoną flagę na torze
Relacja z drugiego treningu
Drugi piątkowy trening upłynął pod bezchmurnym niebem w Walencji. Temperatura toru, 44 stopnie Celsjusza zapewniła lepsze dogrzanie opon, a co za tym idzie o wiele lepsze rezultaty.

Ciszę na torze zburzyło Ferrari Fernando Alonso ku uciesze hiszpańskich fanów zgromadzonych na trybunach.

Alonso zgłosił swojemu zespołowi, że z bolidem wszystko w porządku i przystąpił do pięciookrążeniowego przejazdu. Czas Hiszpana po pierwszym okrążeniu: 1:40.850.

Do Alonso dobija z drugim czasem Sutil. Całą dwójkę chwile później przedzielił Felipe Massa. Na 3. miejsce wskoczył Vitalij Petrov z czasem 1:42.415. Tymczasem pierwszy wynik Roberta Kubicy plasuje go za Petrovem.

W 10 minucie Hamilton przejmuje prowadzenie w tabeli czasów od Alonso. Hiszpan szybko kontruje z pierwszym czasem poniżej 1:40 - 1:39,928.

Adrian Sutil nie poddawał się i udało mu się po raz kolejny wskoczyć za Alonso z drugim czasem.

Przodownik pierwszej sesji treningowej Nico Rosberg po swoich pierwszych okrążeniach notuje dopiero 18. wynik. Chwilę później Rosberg był już 5.

Incudent pomiędzy Hamiltonem i Schumacherem
Na torze znów, tak samo jak podczas pierwszej sesji treningowej pojawiły się odłamki karoserii, ale sędziowie nie zdecydowali się na przerwanie treningów.

Dwie strategie poprawiania wyników w Red Bullu. Mark Webber powoli zbijał kolejne setne sekundy, podczas gdy Sebastian Vettel w swoim pierwszym podejściu wskoczył na 2. miejsce z czasem 1:39,983.

Kolejna próba i Vettel wskakuje przed Alonso.

Felipe Massa został sprawcą przerwania sesji treningowej po tym jak po uślizgu zatrzymał i zgasił bolid na torze.

Po 30 minutach drugiej sesji treningowej najlepszym rezultatem mógł pochwalić się Sebastian Vettel. Za nim uplasował się Alonso, Sutil, Button, Kubica, Rosberg, Massa, Hamilton, Webber i Schumacher.

5 minut po incydencie z udziałem Felipe Massy trening zostaje wznowiony. Ferrari ma nadzieje, że Brazylijczyk będzie mógł jeszcze wrócić na tor.

Warunki na torze były po 40 minutach na tyle dobre, że na super miękkich oponach pojawił się Jaime Alguersuari.

Mark Webber zmniejszył swoją stratę do Sebastiana Vettela do 0,2 sekundy i awansował na 4 miejsce. Szybko swoje miejsce stracił na rzecz Roberta Kubicy.

Nico Rosberg po raz kolejny w piątek, a po raz pierwszy w drugim treningu wykręca najlepszy czas - 1:39,650. Niedługo potem musiał ustąpić prowadzenie Webberowi.

Do Webbera dobija zespołowy kolega Sebastian Vettel. Oba Red Bulle na czele, więc powtórki z Kanady raczej nie należy się spodziewać. Chwilę później Vettel odbiera prowadzenie Webberowi.

Timo Glock dołącza do Felipe Massy, jak drugi kierowca który przedwcześnie kończy piątkowy trening.

Po godzinie treningów rozpoczęła się rywalizacja o to kto pierwszy zejdzie poniżej 1:38.

Najbliżej tej granicy był Fernando Alonso z czasem 1:39,283, który dzięki niemu odzyskał prowadzenie.

Pomimo założenia super miękkich opon rezultaty zawodników nie uległy znacznej poprawie. Na tor powrócił Felipe Massa. Jego rezultat był gorszy o 0,6 sekundy od czasu Alonso.

Po Felipie Massie piruet na torze wykręcił Vitalij Petrov. Rosjanin nie zgasił silnika i kontynuował swój przejazd.

Piruet Petrova
Jakiś czas później wycieczkę za tor zaliczył Robert Kubica, a chwilę po nim Lewis Hamilton i Sebastian Vettel.

Na 10 minut przed końcem treningu na torze znalazły się aż 22. bolidy. Kierowcy testowali przejazdy na miękkim ogumieniu.

Wśród debiutujących zespołów prym wiódł Lotus, którego kierowcy notowali najlepsze czasy, dalej Timo Glock z Virgin, kierowcy HRT i na końcu Lucas di Grassi.

Walające się po torze kawałki gumy pokazują, że opony są już na wykończeniu. Ostatnie minuty nie przyniosły poprawy rezultatów.
Grand Prix Europy: Trening 2 - Wyniki