Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Włoch - 1. trening: Hamilton na czele ściśniętej stawki
GP Włoch - 1. trening: Hamilton na czele ściśniętej stawki

2013-09-06 - G. Filiks     Tagi: Monza, Hamilton, Wyniki, Formuła 1, Włochy, Grand Prix, Trening
Lewis Hamilton okazał się najszybszy w pierwszym treningu przed GP Włoch. Na torze Monza różnice czasowe między kierowcami były minimalne - dopiero 15. zawodnik stracił do Brytyjczyka więcej niż sekundę.

Hamilton - zwycięzca ostatniej edycji wyścigu pod Mediolanem - bolidem Mercedesa wyposażonym w poprawiony pakiet aero z małym dociskiem uzyskał rezultat 1:25.565. Wynik ten mógł przebić Fernando Alonso, ale pojechał wolniej na finałowej partii trasy i stracił 0.035 sekundy.
GP Włoch - 1. trening: Hamilton na czele ściśniętej stawkiGP Włoch - 1. trening: Hamilton na czele ściśniętej stawki
Nico Rosberg potwierdził wysoką dyspozycję Srebrnych Strzał, zajmując trzecie miejsce. Czwarty był mistrz świata Formuły 1 oraz lider klasyfikacji generalnej Sebastian Vettel.

Kimi Raikkonen wydłużonym o 10 cm bolidem Lotusa ustanowił 5. wynik. Zespołowy partner Romain Grosjean za kółkiem konwencjonalnej wersji modelu E21 okazał się 0.354 sekundy wolniejszy i przypadła mu dopiero 12. lokata.
Obiecująco wypadł McLaren - Sergio Perez zajął 6. pozycję, Jenson Button 7. Jednak drugiemu z wymienionych szwankował DRS. Tylne skrzydło zamykało się później niż powinno, co zwróciło uwagę sędziów. Szczęśliwie problem wyeliminowano.

Duet McLarena uplasował się bezpośrednio przed Markiem Webberem. Tuż za kierowcą Red Bulla sklasyfikowano Pastora Maldonado. Reprezentant Williamsa chwalił zachowanie swojego samochodu w wolnych zakrętach, ale wypadł z Ascari. Był to najpoważniejszy incydent całej sesji.
Czołową dziesiątkę uzupełnił Jean-Eric Vergne z Toro Rosso. Zespołowy partner Daniel Ricciardo, który parę dni temu dowiedział się o awansie do Red Bulla na sezon 2014, uzyskał czas gorszy o ponad 0.2 sekundy. Zajął 13. miejsce.

Rozczarowało Force India, którego bolidy na Monzy w poprzednich latach były lepsze niż gdzie indziej. Paul di Resta wywalczył dopiero 15. pozycję, debiutujący w wyścigowym weekendzie F1 nowy rezerwowy teamu James Calado zdobył 17 miejsce. Brytyjczyk z serii GP2 pokonał okrążenie Monzy wolniej o pół sekundy,
Calado zdołał pojechać szybciej od kierowców dysponujących maszynami dwóch najsłabszych ekip - Caterhama i Marussi - oraz od Nico Hulkenberga. Lider Saubera miał zakłóconą jazdę przez problemy ze skrzynią biegów.