Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Wielkiej Brytanii - kwalifikacje: Hamilton zdobywa pole position z dużą przewagą
Lewis Hamilton

2017-07-15 - G. Filiks     Tagi: Silverstone, Wyniki, Formuła 1, Wielka Brytania, Grand Prix, Kwalifikacje F1
Lewis Hamilton zdecydowanie zwyciężył kwalifikacje Formuły 1 do domowego GP Wielkiej Brytanii.
skrót czasówki

Kierowca Mercedesa przed własną publicznością zdeklasował rywali w Q2 i powtórzył to w Q3.
Lewis HamiltonLewis Hamilton
Po pierwszej połowie finałowego segmentu czasówki konkurenci byli jeszcze niedaleko w tyle. Lider klasyfikacji generalnej sezonu Sebastian Vettel tracił do Brytyjczyka 0,199 sekundy. Jednak w drugiej próbie Hamilton podkręcił tempo o ponad 0,6 sekundy, wyśrubował rekord toru Silverstone do wyniku 1:26,600 i pokonał o 0,547 sekundy drugiego najszybszego zawodnika.
zwycięskie okrążenie Hamiltona
Lewis HamiltonRomain Grosjean
Były trzykrotny mistrz świata wywalczył trzecie pole position z rzędu oraz piąte ogólnie na własnym terenie. Tym drugim osiągnięciem wyrównał rekord Jima Clarka. Ponadto brakuje mu już tylko jednego pole position do rekordu 68. pierwszych pól startowych zdobytych w ciągu całej kariery w F1 przez Michaela Schumachera.

Jutrzejszy start Hamiltona z czoła stawki stoi jednak pod małym znakiem zapytania, gdyż 32-latek trafił pod lupę sędziów za domniemane blokowanie Romaina Grosjeana, który żalił się na Srebrną Strzałę przez radio.
W pierwszej linii znalazł się jeszcze ostatecznie nie Vettel, a drugi kierowca Ferrari - Kimi Raikkonen. Fin pokonał o 0,209 sekundy zespołowego partnera, który denerwował się przez radio, że został wypuszczony na drugi przejazd w Q3 w niewłaściwym momencie i zaczynał okrążenie zbyt blisko innych samochodów.
Valtteri BottasValtteri Bottas
Pomimo tego Vettel był lepszy od drugiego reprezentanta Mercedesa  Valtteriego Bottasa - o 0,020 sekundy. Fin potężnie zblokował koło na dohamowaniu podczas swojego decydującego okrążenia i w porównaniu z Hamiltonem pojechał wolniej aż o 0,776 sekundy. Do tego jak wiadomo ma karę cofnięcia na starcie o 5 pozycji za nieregulaminową wymianę skrzyni biegów, więc powinien rozpocząć wyścig dopiero z dziewiątej lokaty.
Max VerstappenMax Verstappen
Zwycięzca ostatnich zawodów jako jedyny z czołowej dziesiątki ruszy na oponach miękkich, a nie supermiękkich (chyba, że trzeba będzie startować na ogumieniu deszczowym), bo nie użył najbardziej miękkiej mieszanki do przejścia przez Q2.

Za kierowcami Mercedesa i Ferrari sklasyfikowano Maxa Verstappena, który w bolidzie Red Bulla stracił do pole position już 1,530 sekundy.
Fernando AlonsoFernando Alonso
Szóste miejsce zajął Nico Hulkenberg. To najlepszy rezultat kierowcy Renault w tym sezonie.

Na kolejnych dwóch pozycjach uplasowali się zawodnicy Force India - Sergio Perez i Esteban Ocon.

Perez w pewnej chwili przyblokował Vettela. Incydent został odnotowany przez sędziów, ale Meksykanin nie poniósł kary.

W Q3 wystąpili także Stoffel Vandoorne oraz wspomniany wcześniej Grosjean.

Dziewiąty Vandoorne pierwszy raz wygrał w kwalifikacjach z drugim kierowcą duetu McLaren-Honda - Fernando Alonso. Jednak zanim Hiszpan poniósł porażkę, na chwilę stał się bohaterem.
Było tak: czasówka wystartowała w mokrych warunkach i w Q1 prawie każdy ustanowił swój czas na przejściowych oponach. Początkowo część kierowców wyjechała na slickach, ale szybko wróciła do boksów po ogumienie na mokrą nawierzchnię. Jednak w samej końcówce jeszcze spróbowali slicków Alonso oraz Ocon.

Alonso dosłownie w ostatnim ułamku sekundy zdążył rozpocząć na nich pomiarowe okrążenie - i awansował z miejsca ostatniego na pierwsze. Jego zwycięstwo w Q1 było tym większą rewelacją, że pokonał najbliższego rywala o 1,314 sekundy.
Jolyon PalmerJolyon Palmer
W Q2 - jak Q3 już suchym - zajął 13. pozycję. Pojechał wolniej niż Vandoorne o prawie pół sekundy. Być może to efekt znalezienia się w tłoku na torze, bo był za to przepraszany przez zespół.

Niemniej pozycja Alonso w kwalifikacjach i tak nie ma dla niego żadnego znaczenia, jako że zostanie przesunięty na koniec stawki za kolejne przekraczanie w ten weekend limitu elementów silnika.

Na Q2 występ zakończyli również Jolyon Palmer (Renault), obaj kierowcy Toro Rosso - Daniił Kwiat i Carlos Sainz Jr, a także Felipe Massa (Williams).

Palmerowi zabrakło do awansu mniej niż 0,1 sekundy. Przegrał z Vandoorne'em dokładnie o 0,088 sekundy. Drugi obok Hamiltona reprentant gospodarzy kolejny raz w swojej karierze był 11.
Daniel RicciardoDaniel Ricciardo
Z kolei Sainz Jr znalazł się na 14. miejscu z czasem okrążenia gorszym od rezultatu Kwiata o przeszło sekundę po kłopotach z zawieszeniem.

W Q1 doszło do sensacyjnego odpadnięcia Daniela Ricciardo. Zespołowy kolega Verstappena, jak Bottas mający karę cofnięcia na starcie o 5 pozycji za nieprzepisową wymianę przekładni, został pogrążony jeszcze bardziej przez domniemany problem z turbosprężarką. Australijczyk w pewnym momencie zatrzymał się na poboczu. Jako że stanął w niebezpiecznym miejscu, czasówka została przerwana na kilka minut.

Ricciardo wówczas był liderem tabeli, ale gdy sesję wznowiono, już nie uczestnicząc w niej spadł na ostatnią pozycję.

Razem z zawodnikiem Red Bulla pierwszego segmentu nie przeszli Lance Stroll (Williams), Kevin Magnussen (Haas) oraz obydwaj kierowcy Saubera - Pascal Wehrlein i Marcus Ericsson.