Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP USA - 1. trening: Hamilton przed Rosbergiem
GP USA - 1. trening: Hamilton przed Rosbergiem

2014-10-31 - .      Tagi: Hamilton, Wyniki, Formuła 1, Cirucit of the Americas, USA, Grand Prix, Trening
Lewis Hamilton walczący z Nico Rosbergiem o tegoroczne mistrzostwo świata Formuły 1, okazał się szybszy niż zespołowy partner z Mercedesa na pierwszym piątkowym treningu Grand Prix USA.

Lider klasyfikacji generalnej sezonu jako jedyny pokonał okrążenie toru Circuit of the Americas w czasie poniżej 100 sekund i zdystansował Rosberga na niespełna 0.3 sekundy. Bardzo dobre tempo zaprezentował również Jenson Button z McLarena. Brytyjczyk zajął 3. miejsce z rezultatem mniej niż 0.1 sekundy gorszym od Rosberga, mimo że przez problemy techniczne nie mógł porozumiewać się ze swoim teamem przez radio.

Wspomniane kłopoty dotyczyły i drugiego zawodnika McLarena - Kevina Magnussena, któremu przypadła 5. lokata.
GP USA - 1. trening: Hamilton przed RosbergiemGP USA - 1. trening: Hamilton przed Rosbergiem
Na czwartej niespodziewanie uplasował się Daniił Kwiat z Toro Rosso. Rosjanin bądź co bądź stracił do Hamiltona już prawie całą sekundę.

Fernando Alonso sprawdzający dla Ferrari rozwiązania na 2015 rok, zajął 6. miejsce. Hiszpan pojechał aż o 0.9 sekundy szybciej niż teamowy kolega Kimi Raikkonen, który nie wszedł do czołowej dziesiątki, sklasyfikowany tylko na 12. pozycji. Fin początkowo jeździł z wielkim urządzeniem na bolidzie badającym aerodynamikę.
Ustępujący mistrz świata Sebastian Vettel, który ma ominąć kwalifikacje i ruszać do wyścigu z alei serwisowej wskutek użycia nowego silnika spoza dozwolonej puli, bolidem Red Bulla wykręcił 7. czas.

Z kolei drugi kierowca austriackiej stajni Daniel Ricciardo był dopiero 17. Australijczyk pokonał zaledwie pięć okrążeń, zmagając się ze... szwankującym silnikiem.Ósma lokata przypadła Felipe Nasrowi, występującemu samochodem Williamsa przejętym od Valtteriego Bottasa. Brazylijczyk okazał się o 0.35 sekundy lepszy niż rodak Felipe Massa, drugi obok Bottasa etatowy zawodnik brytyjskiego zespołu. Były wicemistrz świata zajął 11. miejsce.

W TOP 10 znaleźli się jeszcze Nico Hulkenberg z Force India oraz Max Verstappen, dosiadający bolid Toro Rosso za Jeana-Erika Vergne'a.Wobec nieobecności w GP USA najsłabszych stajni Caterhama i Marussi, ostatni był Romain Grosjean, sprawdzający w samochodzie Lotusa nowy nos na sezon 2015.

Wielu zawodników miało problemy na dwóch finałowych zakrętach Circuit of the Americas. Czternasty w wynikach Adrian Sutil na wyjściu z łuku nr 19 nawet się obrócił, szczęśliwie w nic nie uderzył.
Pod koniec sesji wszyscy wyjechali na tor, aby wypróbować nowy system odgórnego ograniczania prędkości przy żółtych flagach, testowany po wypadku Julesa Bianchiego w GP Japonii.