Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Monako - kwalifikacje: Schumacher pokazuje klasę wielkiego mistrza
GP Monako - kwalifikacje: Schumacher pokazuje klasę wielkiego mistrza

2012-05-26 - G. Filiks     Tagi: Monte Carlo, Schumacher, Wyniki, Formuła 1, Mercedes GP, Monako
Michael Schumacher wreszcie przypomniał o swojej mistrzowskiej klasie, uzyskując najlepszy rezultat w kwalifikacjach do GP Monako. Kierowca Mercedesa musi jednak poddać się karze przesunięcia o 5 pozycji na starcie za kolizję z Bruno Senną podczas GP Hiszpanii, wobec czego jutro z pole position wyruszy drugi w sobotniej czasówce Mark Webber.
GP Monako - kwalifikacje: Schumacher pokazuje klasę wielkiego mistrzaGP Monako - kwalifikacje: Schumacher pokazuje klasę wielkiego mistrza
Po pierwszym przejeździe Q3 Schumacher był piąty, ale w kolejnym podejściu pokonał wszystkich, notując znakomity wynik 1:14.301. Niestety kara z GP Hiszpanii oznacza, że 7-krotny mistrz świata nie zdobył pierwszego pole position od momentu powrotu do Formuły 1. Przypadło je Webberowi, który był wolniejszy o 0.080 sekundy.
Początkowo prowizoryczne pole position długo trzymał zespołowy partner Schumachera - Nico Rosberg, lecz ostatecznie musiał zadowolić się trzecią lokatą. Bądź co bądź młodszy Niemiec i tak wystartuje z pierwszej linii.

Czwarty rezultat ustanowił Lewis Hamilton, plasując się przed Romainem Grosjeanem, który w końcówce rozpoczął piekielnie szybkie okrążenie, ale zepsuł środkowy sektor. Fernando Alonso zajął szóste miejsce, siódmy był Felipe Massa w drugim Ferrari. Brazylijczyk uległ Hiszpanowi o zaledwie jedną dziesiątą sekundy, wcześniej wygrywając Q2. Ósma lokata przypadła Kimiemu Raikkonenowi.
W Q3 najwolniej pojechał Pastor Maldonado, który został sklasyfikowany na 9. pozycji. Jednak do zawodów Wenezuelczyk przystąpi dopiero z 19. pola, ponieważ został ukarany za incydent z Sergio Perezem podczas trzeciego treningu. Panujący mistrz świata Sebastian Vettel w finałowym segmencie nie pokonał mierzonego okrążenia.
Przegranym kwalifikacji jest Jenson Button, który drugi raz z rzędu odpadł po Q2. Na swoim ostatnim kółku Brytyjczyk nie zdołał poprawić wcześniej ustanowionego czasu 1:15.536 i zajął 13. miejsce. Jeszcze gorzej poradził sobie Perez. Meksykanin podobnie jak rok temu rozbił wóz o barierki, choć tym razem nie w szykanie na wyjściu z tunelu, a tej przy basenie - podczas Q1. Sam zawodnik wyszedł ze zdarzenia bez szwanku, ale bolid został uszkodzony poważnie i nie nadawał się do kontynuowania jazdy.
Spotkanie pierwszego stopnia ze ścianą miał też drugi reprezentant Saubera - Kamui Kobayashi. Japończyk szczęśliwie tylko otarł się o bandę, kończąc zmagania z dwunastym czasem. Mniej szczęścia miał Jean-Eric Vergne, który stracił panowanie nad samochodem tam, gdzie w zeszłym sezonie Perez. Francuz połamał przednie skrzydło i zawieszenie, plasując się na 17. lokacie - jedną pozycję niżej niż kolega z teamu Daniel Ricciardo.
Z kierowców Force India żaden nie awansował do Q3, ale Nico Hulkenberg zajął przyzwoite 11. miejsce. Paul di Resta był z kolei 15. Zaledwie 0.009 sekundy szybciej od Szkota pojechał Bruno Senna, sklasyfikowany na 14. lokacie.

Z tyłu stawki Heikki Kovalainen otarł się o wejście do Q2, przegrywając awans różnicą 0.1 sekundy. Witalij Pietrow w drugim Caterhamie stracił do Fina prawie sekundę. Zaskoczył również Pedro de la Rosa, pokonując Charlesa Pica z Marussii i osiągając czas podobny do Timo Glocka.
Grand Prix Monako: Kwalifikacje - Wyniki