Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Monako - kwalifikacje: Ricciardo wygrał, Verstappen nie wyjechał na tor
Daniel Ricciardo

GP Monako - kwalifikacje: Ricciardo wygrał, Verstappen nie wyjechał na tor

Daniel Ricciardo efektownie zwyciężył kwalifikacje Formuły 1 do Grand Prix Monako.
skrót kwalifikacji

To drugie pole position w karierze kierowcy Red Bulla. Pierwsze zdobył dwa lata temu na tym samym torze.
Daniel RicciardoDaniel Ricciardo

Zobacz także: Galerie zdjęć z Formuły 1 »
Po uzyskaniu najlepszego czasu okrążenia na wszystkich trzech treningach, Australijczyk dyktował tempo również we wszystkich trzech częściach czasówki. W Q3 zdołał jako jedyny w historii pokonać uliczną pętlę w Księstwie w mniej niż 1 minutę i 11 sekund. Wygrał z rezultatem 1:10,810.
zwycięskie okrążenie Daniela Ricciardo

Podczas gdy Ricciardo wystartuje z pierwszego miejsca, jego zespołowy kolega Max Verstappen ruszy z ostatniego. Przez wypadek w końcówce dzisiejszego treningu Holender nie wziął udziału w kwalifikacjach. Mechanicy nie zdążyli naprawić mu bolidu.

Po pierwszej połowie finałowego segmentu rywalizacji Ricciardo dystansował na blisko pół sekundy trzech najbliższych konkurentów - mistrza świata i lidera klasyfikacji generalnej sezonu Lewisa Hamiltona (Mercedes), Sebastiana Vettela (Ferrari) oraz Kimiego Raikkonena (Ferrari). Brytyjczyk, Niemiec i Fin mieli niemal identyczne czasy. Różniły się o parę tysięcznych sekundy.

W trakcie drugich przejazdów z czołowej czwórki istotnie przyspieszył tylko Vettel. Zmniejszył swoją stratę do 0,229 sekundy i to będzie jutro towarzyszył Ricciardo w pierwszej linii.
Sebastian VettelSebastian Vettel
Hamilton ustawi się na trzecim polu, Raikkonen na czwartym. W finałowych wynikach dzieli ich 0,034 sekundy.

Miejsce piąte zajął Valtteri Bottas (Mercedes), któremu zabrakło do pole position już 0,631 sekundy. Wcześniej niemal w ostatniej chwili przebrnął Q1.

Obok wolniejszej ze Srebrnych Strzał wystartuje Esteban Ocon. Zawodnik Force India był najszybszy z tak zwanej reszty stawki.
Czwarty rząd zajmą dwaj Hiszpanie: Fernando Alonso (McLaren) i Carlos Sainz Jr (Renault). Różnica między nimi to 0,020 sekundy.

Dziewiąty był Sergio Perez (Force India). Meksykanin przegrał z Sainzem Juniorem o 0,024 sekundy.

Do Q3 wszedł jeszcze Pierre Gasly. Kierowca Toro Rosso jako jedyny wykonał w tej części zmagań tylko jeden przejazd i okazał się najwolniejszy.

Cała pierwsza dziesiątka rozpocznie wyścig na hipermiękkich oponach. Mercedes próbował przejść Q2 na twardszej mieszance - ultramiękkiej - jednak obaj kierowcy teamu zaprezentowali na niej słabe tempo i później poprawiali się na najprzyczepniejszym ogumieniu.

W drugiem części kwalifikacji odpadli Nico Hulkenberg (Renault), Stoffel Vandoorne (McLaren), Siergiej Sirotkin (Williams), Charles Leclerc (Sauber) i Romain Grosjean (Haas).

Sirotkin zaczął rewelacyjnie. W Q1 przez chwilę nawet prowadził, by ostatecznie uplasować się na 8. miejscu. Ale w Q2 przyspieszył tylko minimalnie i znalazł się na 13. lokacie - która jednak wciąż jest dla Rosjanina sukcesem.
Siergiej SirotkinSiergiej Sirotkin
Z kolei występujący u siebie Leclerc trzeci raz z rzędu ukończył czasówkę na 14. pozycji.

Grosjean natomiast o ile został sklasyfikowany na 15. miejscu, o tyle ruszy z 18. pola, ponieważ ma karę cofnięcia o 3 pozycje za swój "manewr" na pierwszym okrążeniu GP Hiszpanii.

Pierwszej części kwalifikacji nie przeszli Brendon Hartley (Toro Rosso), Marcus Ericsson (Sauber), Lance Stroll (Williams) i Kevin Magnussen (Haas).

W decydującym momencie tego segmentu paru kierowcom przeszkodziła żółta flaga, spowodowana przez Leclerca, który wypadł na pobocze w pierwszym zakręcie.

Stroll dodatkowo miał problem z poluzowanym zagłówkiem. Kanadyjczyk był drugim najwolniejszym kierowcą. Ustąpił Sirotkinowi o przeszło pół sekundy.

Hartley zaś żalił się przez radio, że któryś z zawodników Force India próbował wepchnąć go na ścianę.

Najgorszy czas ze wszystkich wykręcił nieoczekiwanie Magnussen.
Formuła 1 - sezon 2018 - GP Monako - kwalifikacje

KierowcaZespółCzasStrata
1. Daniel Ricciardo
Red Bull
1:10,810-
2. Sebastian Vettel
Ferrari
1:11,0390,229s
3.
Lewis Hamilton
Mercedes
1:11,2320,422s
4. Kimi Raikkonen
Ferrari
1:11,2660,456s
5. Valtteri Bottas
Mercedes
1:11,4410,631s
6.
Esteban Ocon
Force India
1:12,0611,251s
7. Fernando Alonso
McLaren1:12,1101,300s
8. Carlos Sainz Jr
Renault
1:12,1301,320s
9.Sergio Perez
Force India
1:12,1541,344s
10.Pierre Gasly
Toro Rosso
1:12,2211,411s
11.Nico Hulkenberg
Renault
1:12,411Q2
12.Stoffel Vandoorne
McLaren
1:12,440Q2
13.Siergiej Sirotkin
Williams
1:12,521Q2
14.Charles Leclerc
Sauber
1:12,714Q2
15.Romain Grosjean
Haas
1:12,728Q2
16.Brendon Hartley
Toro Rosso
1:13,179Q1
17.Marcus Ericsson
Sauber
1:13,265Q1
18.Lance Stroll
Williams
1:13,323Q1
19.Kevin Magnussen
Haas
1:13,393Q1
.
Max Verstappen
Red Bull
-
-



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

GP Monako - kwalifikacje: Ricciardo wygrał, Verstappen nie wyjechał na tor