Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Korei - 3. trening: Vettel odjeżdża rywalom
GP Korei - 3. trening: Vettel odjeżdża rywalom

2012-10-13 - G. Filiks     Tagi: Vettel, Wyniki, Formuła 1, Yeongam, Korea, Grand Prix, Trening
Po imponującej formie na piątkowych treningach Sebastian Vetel jeszcze przyśpieszył, uciekając o przeszło pół sekundy reszcie stawki w finałowej sesji przed kwalifikacjami do GP Korei.

Zwycięzca dwóch poprzednich wyścigów, który na torze Yeongam nigdy nie startował spoza pierwszego rzędu, podczas fantastycznego przejazdu w końcówce sobotniego treningu przy użyciu super miękkich opon kilkukrotnie poprawiał swój rezultat, ostatecznie dochodząc do 1:37.642. Czas ten był poza zasięgiem pozostałych kierowców, prowadzonych przez Lewisa Hamiltona.
GP Korei - 3. trening: Vettel odjeżdża rywalomGP Korei - 3. trening: Vettel odjeżdża rywalom
Na twardszej mieszance reprezentant McLarena był bliżej Vettela, ale gdy zawodnik Red Bull założył bardziej przyczepne ogumienie, Brytyjczyk już nie potrafił dotrzymać mu kroku. Trzecie miejsce zajął Jenson Button prowadzący drugiego McLarena, pozycje 4-5 przypadły duetowi Lotusa. Z dwójki Kimi Raikkonen-Romain Grosjean szybszy okazał się Francuz, jeżdżący bez wydechu Coanda.
Lider klasyfikacji generalnej Fernando Alonso uzyskał szósty czas, plasując się przed Markiem Webberem, któremu problemy z elektryką silnika uniemożliwiły wykonanie przejazdu na super miękkich oponach. Czołową dziesiątkę uzupełnili Felipe Massa, Pastor Maldonado i Nico Hulkenberg. Ostatni z wymienionych do Vettela stracił 1.290 sekundy.
Sesja ruszyła ospale - po zaliczeniu okrążeń instalacyjnych kierowcy zgodnie zaszyli się w swoich garażach. Marazm przerwano po kwadransie, gdy na tor wjechali Daniel Ricciardo oraz Raikkonen. Drugie pomiarowe kółko drugi z wymienionych przejechał w czasie 1:39.748, zyskując pierwsze miejsce klasyfikacji. "Icemana" z czoła tabeli zepchnął Vettel, przystepując do akcji po 23 minutach.
Cztery minuty później Webber zaakcentował dominację Red Bulla, przesuwając granicę na 1:38.766. Wynik ten pozwolił Australijczykowi utrzymać pierwszą lokatę aż do finałowych 20 minut.

Gdy Webber uzyskiwał swój rekord, zawodnicy Ferrari i McLarena przyglądali się wszystkiemu jeszcze z boksów. Jednak kiedy tylko ruszyli na trasę, zadali od razu mocne ciosy. W połowie sesji Alonso zdobył drugie miejsce, by minutę później dać się przebić Hamiltonowi, a potem Buttonowi. Drugie pomiarowe okrążenie Hamiltona wystarczyło, by wreszcie zabrać Webberowi przewodnictwo w tabeli.
W ślady młodszego rodaka szybko poszedł Button, dołączając do niego na czele klasyfikacji. Panowanie McLarenów nie trwało jednak długo, bowiem Vettel szybko przywrócił Red Bulla do gry, rezultatem 1:38.215 pokonując czas Hamiltona o około 0.3 sekundy. Na tym zakończono użytkowanie miękkich opon. W ruch poszła super miękka mieszanka, którą panujący mistrz świata wykorzystał koncertowo, jeszcze obcinając ze swojego rekordu ponad pół sekundy.
Poza awarią bolidu Webbera, kierowcy nie napotkali większych kłopotów podczas godzinnej sesji. Bruno Senna otrzymał polecenie zjazdu do boksu z powodu usterki przedniego skrzydła, ale udało się ją łatwo wyeliminować. Narainowi Karthikeyanowi jazdę utrudnił Sergio Perez, powodując incydent podobny do tego, który przysporzył wczoraj Michaelowi Schumacherowi reprymendę.