Formuła 1  »  Aktualności F1  »  GP Japonii - 1. trening: Rosberg szybszy od Hamiltona, debiut Verstappena
GP Japonii - 1. trening: Rosberg szybszy od Hamiltona, debiut Verstappena

2014-10-03 - G. Filiks     Tagi: Suzuka, Rosberg, Wyniki, Formuła 1, Japonia, Grand Prix, Trening, Verstappen
Nico Rosberg ostatnio zepchnięty przez Lewisa Hamiltona z czoła klasyfikacji generalnej Formuły 1, pokonał zespołowego partnera z Mercedesa w rywalizacji o miano najszybszego na pierwszym treningu GP Japonii.

Mimo obaw o pogodę, piątkowego poranka tor Suzuka pozostał suchy.
GP Japonii - 1. trening: Rosberg szybszy od Hamiltona, debiut VerstappenaGP Japonii - 1. trening: Rosberg szybszy od Hamiltona, debiut Verstappena
Rosberg wykręcił czas 1:35.461 i był lepszy o 0.151 sekundy od Hamiltona, który zblokował koła w nawrocie na decydującym okrążeniu.

Bezpośrednio za Mercedesami sklasyfikowano jak zwykle nadwyraz szybkiego na pierwszych treningach Fernando Alonso. Jednak zawodnik Ferrari stracił do Rosberga ponad pół sekundy.
Czwarte miejsce zajął Valtteri Bottas, testujący nowy pakiet aerodynamiczny na pokładzie swojego Williamsa. Fin bądź co bądź okazał się wolniejszy od najszybszego kierowcy już o 1.115 sekundy, a jego teamowy kolega Felipe Massa był tylko 11.

Piąte miejsce przypadło zespołowemu partnerowi Alonso - Kimiemu Raikkonenowi. Ale choć powoli odnajdujący się w czerwonym samochodzie zwycięzca GP Japonii sprzed dziewięciu lat zajął niezłą pozycję, stracił do Rosberga aż 1.726 sekundy.
Na szóstym miejscu uplasował się Kevin Magnussen, mimo że to jego debiut na trudnej Suzuce. Jenson Button miał problemy w kokpicie drugiego McLarena - z ogranicznikiem prędkości w boksach oraz poluzowanym fotelem. Byłego mistrza świata sklasyfikowano dwie lokaty za kolegą ze stajni.

Słabiej wypadli kierowcy Red Bulla, który przecież wygrał cztery z ostatnich pięciu edycji GP Japonii. Daniel Ricciardo przedzielił McLareny zajmując 7. miejsce, panujący czempion Sebastian Vettel był 9.
Czołową dziesiątkę zamknął Daniił Kwiat z siostrzanej ekipy Toro Rosso.

Drugi bolid włoskiego zespołu dosiadł jego przyszłoroczny kierowca Max Verstappen. Zaledwie 17-letni Holender w wyczekiwanym debiucie podczas weekendu wyścigowego Formuły 1 zrobił dobre wrażenie, uzyskując 12. czas i pokonując 22 okrążenia.Zawiódł za to sprzęt powierzony Verstappenowi. Kartingowy mistrz świata z zeszłego roku kończył swój występ w kłębach dymu, ponieważ w ostatnich minutach zdefektował mu silnik Renault.

W zajęciach uczestniczył jeszcze tylko jeden kierowca spoza stawki wyścigowej - Roberto Mehri. Wicelider Formuły Renault 3.5 obrócił się samochodem Caterhama w łuku Spoon i był wolniejszy od zespołowego partnera Marcusa Ericssona o 1.4 sekundy.Pomimo tego, Mehri uplasował się przed oboma zawodnikami Marussi, która wbrew zapowiedziom nie wystawiła w jednym ze swoich bolidów Willa Stevensa. Na przeszkodzie stanęły niespodziewane problemy z formalnościami.