Formuła 1  »  Aktualności F1  »  FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą

FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą

2018-06-14 - G. Filiks     Tagi: Formuła 1, Grand Prix, Wyścig F1, Flaga w szachownicę, FIA
Po przypadkowym skróceniu ostatniego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Kanady Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zastanawia się nad wprowadzeniem elektronicznej flagi w szachownicę.

Na torze w Montrealu zaczęto wymachiwać flagą na znak, że zawody się kończą, okrążenie za wcześnie.

Flagę powierzono VIP-owi, modelce Winnie Harlow, aczkolwiek to nie ona zawiniła. Przyczyną wpadki było nieporozumienie między osobami faktycznie odpowiedzialnymi za zarządzanie wyścigiem. Tak czy inaczej, mieliśmy do czynienia z błędem ludzkim - przez który FIA nie uwzględniła ostatnich dwóch okrążeń.

Podobny incydent wydarzył się w 2014 roku w Chinach. Z kolei w sezonie 2002 w Brazylii sławny piłkarz Pele zaczął machać flagą za późno, nie pokazując jej zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca (braciom Schumacherom).

Teraz FIA myśli o pokazywaniu flagi w szachownicę przy pomocy automatycznego systemu i panelu świetlnego, już wykorzystywanego do pokazywania m. in. innych flag: żółtej, zielonej, czerwonej itd.

„Sądzę, że prawdopodobnie musimy pomyśleć o lepszym sygnale kończącym zawody".
- mówi dyrektor wyścigów F1 z ramienia FIA, Charlie Whiting. „Flaga w szachownicę jest tradycyjna, ale jak widzieliśmy dzisiaj, to rozwiązanie podatne na błędy". „Można by - byłoby to dla nas dość proste - zrobić wielki czarny panel, który pokazywałby flagę w szachownicę w odpowiednim momencie".

„Ale jeśli miałby to być automatyczny system, to trzeba pomyśleć, kiedy dokładnie zostałby aktywowany. Nie jest to całkowicie proste, wymaga trochę zastanowienia".
„Trzeba spróbować doprowadzić do sytuacji, w której kierowcy patrzą na flagę w szachownicę tylko na panelu świetlnym. Jeśli tam jej nie widzą, to wyścig się nie skończył".

„Czy trzeba posunąć się do czegoś takiego, aby rozwiązać problem, który zdarza się raz na 10 lat, można się spierać. Ale na pewno będę się temu przyglądał".
- podsumował.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
GRID - pokaz rozgrywki


źródło: motorsport.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
5

Komentarze do:

FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą

Borowczyk.
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
Borowczyk. 2018-06-14 13:30
dajcie sobie już spokój najpierw VSC teraz wirtualne flagi niedługo wirtualne wyścigi zastąpią prawdziwe w trosce o bezpieczeństwo
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
PayDriver 2018-06-14 16:01
kurde, dzięki temu błędowi ludzkiemu coś się przynajmniej działo w tym wyścigu, oni chcą do końca nas zanudzić tym sportem? może niech samochody też jeżdżą na autopilocie bo kierowcy popełniają błędy? to część sportu, nie wyobrażam sobie braku osoby machającej flagą w szachownicę na koniec wyścig
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
Adrza1 2018-06-14 16:23
machać flagą na koniec powinien jeden człowiek, na starcie mogą używać celebrytów
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
Donald Trump 2018-06-14 19:26
Nigdy nie widziałem żeby na mistrzostwach świata w piłce nożnej sędzia wydawał polecenia celebrycie albo jakiejś modelce z gwizdkiem kiedy jest faul a kiedy nie. Niech się zdecydują czy F1 ma być sportem motorowym czy widowiskiem (sportowym) ustawionym pod publiczkę. Do około 2010 roku F1 była sportem motorowym gdzie liczyła się czysta prędkość a nie ilość manewrów wyprzedzania. Teraz kombinują jak zrobić żeby było przyjemnie dla oka. Na koniec nie oszukujmy się chodzi o to by kasa się zgadzała.
FIA może kończyć wyścigi F1 elektroniczną flagą
To wszystko 2018-06-14 19:42
wina tej tępej dzidy której dano szachownicę.