Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1

Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1

2018-02-26 - G. Filiks     Tagi: Napęd elektryczny, Bernie Ecclestone, Formuła 1
Bernie Ecclestone namawia Formułę 1, aby zebrała się na odwagę i przeszła na elektryczne silniki.

Gdy jeszcze rządził najważniejszą serią wyścigową świata, sędziwy Brytyjczyk zdecydowanie krytykował używane w niej od 2014 roku hybrydowe jednostki napędowe. Teraz jednak stwierdził, że mistrzostwa powinny pójść o krok dalej i zacząć jak Formuła E ścigać się bolidami napędzanymi samym prądem. „Ciągle jesteśmy w posiadaniu nazwy Formuła Jeden, nada mamy kontrakty z promotorami, zróbmy inne samochody, porozmawiajmy z producentami i zacznijmy nową, całkowicie elektryczną F1. Formułę Jeden przyszłości". - cytuje 87-latka wydawany na Wyspach dziennik The Guardian.

„(...) To byłaby super Formuła E, jeśli chcesz. Można zrobić samochody, które byłyby jak bolidy F1 i brakowałoby tylko odgłosu, ale nie wierzę, że ludzie nie mogą wymyśleć czegoś, aby F1 brzmiała mniej więcej jak kiedyś". „Musieliby mieć jaja, żeby przeprowadzić coś takiego. Sądzę, iż będą musieli to zrobić".


F1 planuje zmianę silników w 2021 roku, lecz na razie nie zamierza przechodzić na w pełni elektryczny napęd. Sceptyczny wobec tego pomysłu jest m. in. dyrektor zarządzający serii ds. sportowych Ross Brawn.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
WRC 9 - pierwszy zwiastun


źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
11

Komentarze do:

Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1

Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Silnik spalinowy 2018-02-26 12:02
sie kończy, od ponad 100 lat żadnego postępu. Ma racje ze elektryczny napęd to przyszłość, a hybryda to niewypał. Kwestia czasu, baterie są głównym problemem, jak znajda sensowne rozwiązanie zeby zmniejszyć wagę i zwiększyć pojemność bateri to silnik spalinowy przejdzie do histori.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Niestety 2018-02-26 12:37
na razie nie ma takich rozwiązań na rynku więc pozostają silniki spalinowe/ Poza tym bzdurą jest jakoby silnik spalinowy przez 100 lat nie dokonał żadnego postępu. Przez ostatnie 20 postęp był gigantyczny..
Diesel Power
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Diesel Power 2018-02-26 14:42
Bernie dalej w formie! :-D A silniki spalinowe oczywiście, że cały czas się rozwijają i to w każdej formie! Począwszy od diesla, który w latach 90 rozpoczął prawdziwy rozwój, turbo weszło na stałe, zmieniły się pompy, wtryskiwacze, potem weszły common raile, zwiększanie ciśnienia wtrysku, lepsze rozpylanie mieszanki, wydajniejsze układy turbo, dzisiejszy diesel ma bardzo dużą moc i moment obrotowy, a przy tym jest cichy jak benzyna. Ekologię i awaryjność pozostawiam bez komentarza, podobnie jak w benzynie. Za to benzynowe silniki również przeszły dużą zmianę. W latach 80 zaczęto stosować powszechnie układy wtryskowe, wpierw mechaniczne, potem elektroniczne, jedno i wielopunktowe, zmieniły się układy zaworowe, sterowanie, głowice, ilość zaworów i świec zapłonowych, układy zapłonowe, sterowanie elektroniczne, zwiększono wydajność i jakość spalania, usunięto niepożądane spalanie stukowe, dziś nie dziwi nikogo seryjne turbo w benzynie, a nawet dwa. Wydajność silnika benzynowego wzrosła minimum dwukrotnie przy tej samej pojemności. Nie można też nie zauważyć, że np. Mazda czy Mercedes rozwinęła jednostki benzynowe tzw. DiesOtto. Jedyne co się nie zmieniło, to sama podstawa konstrukcji, niestety pod tym względem producenci zostali przy takiej formie jaką znamy dzisiaj - wałki rozrządu, tłok, wał korbowy, a są również inne ciekawe konstrukcje, można zobaczyć na youtube filmy z ich założeniami i projektami, teoretycznie bardziej wydajne i mniej skomplikowane, a jednak nie wchodzą do produkcji, bo badania nad nimi trwałyby zbyt długo i pochłonęły by dużo pieniędzy, w tym czasie można ulepszyć istniejące jednostki. A i jeszcze zapomniałbym o zasilaniu LPG i CNG, które również przez ostatnie 20 lat rozwinęło się na tyle, że z powodzeniem można użytkować LPG już od samego zimnego rozruchu silnika. Można też stosować je w dieslach zmniejszając zużycie oleju. Gaz jest też bardzo ekologiczny, ale to się pomija w mediach.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Jaki postęp???? 2018-02-26 15:29
Budowa silnika niczym sie nie różni, dodano elektronikę która zwiększyła awaryjność, to nazywasz gigantycznym postępem? Zużycie paliwa od 50 lat na tym samym poziomie, gdzie ten postęp ??? Audi 1,6 benzyna z lat 70 zużycie ok 7 l / 100km, golf 1 diesel zużycie ok 5-6 l / 100km gdzie postęp pytam? Postępem nazywasz silnik 1,2 benzynowy o mocy 150 KM o żadnej trwałości, awaryjny, i paliwożerny jak te z przed 50 lat? Zapoznaj sie z tematem, a potem pisz te farmazony o postępie. Gdzie bezawaryjność mercedesa czy vw? Zientarskiego słuchasz jak bzdurzy o ekologicznej bezawaryjnej toyocie? Niech powie jaki jest koszt wymiany aku. Zobacz w topgear jak wypada prius na tle m3 w zużyciu paliwa. Postępem nazywasz pakowanie silników z kosiarek do samochodów, za chwile w limuzyny włożą 3 cylindrowe silniki, to jest postęp? Ogarnij sie dzieciaku.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Budowa silnika 2018-02-26 15:43
to korpus, głowica, zawory, tłoki, korbowód, wał, miska, tak w uproszczeniu. Postępem nazywacie 4 zawory w miejsce 2, dołożenie turbo, wtrysk w miejsce gaźnika????? 100 lat na taki rozwój ????? To jest waszym zdaniem postęp?????
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Ewolucja człowieka 2018-02-26 15:53
była szybsza niż silnika spalinowego.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Adrza1 2018-02-26 16:07
ciekawe co się zmieniło w silnikach elektrycznych? zmiany są znacznie mniejsze niż w silnikach spalinowych, a oba mają grubo ponad 100lat
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
A co niby miało sie zmien 2018-02-26 17:27
Silnik elektryczny to sprawność na poziomie 80-90 % spalinowy ma sprawność 20-40 % zastanów sie co piszesz. Co za banda dyletantów.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
Borat 2018-02-26 17:44
Takie wyścigi mikserów już są nazywają się formuła E.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
No i dobrze ze są 2018-02-26 18:16
Berniemu chodzi o super formule e.
Ecclestone proponuje elektryczną Formułę 1
qaz 2018-02-26 21:07
berni,elektryczną to ja mam maszynkę do golenia,co za poronione pomysły,mają już przecież te samochodziki zdalnie sterowane,niech sobie jeżdżą,lampi jeszcze z przodu założą i wieczorami po głównej F1 mogą docierać tor