Formuła 1  »  Aktualności F1  »  Bottas deklasuje pierwszego dnia testów F1 dla młodych kierowców na Silverstone
Bottas deklasuje pierwszego dnia testów F1 dla młodych kierowców na Silverstone

2012-07-12 - G. Filiks     Tagi: Silverstone, Williams, Wyniki, Testy F1, Bottas
Valtteri Bottas zdominował pierwszy dzień testów Formuły 1 dla młodych kierowców na torze Silverstone. Biorący udział w piątkowych treningach weekendów Grand Prix reprezentant Williamsa wykręcił czas 1:31.436, okazując się szybszym od trzech innych zawodników o przeszło 5 sekund. Bolidy jeździły dziś po najdłuższej konfiguracji trasy wykorzystywanej do wyścigu królowej sportów motorowych, jutro zostanie użyta licząca niecałe 3 kilometry wersja "International Circuit". Rankiem Bottas wykonał przejazdy aerodynamiczne i pracował nad ustawieniami, po południu zaliczył symulację wyścigu. Fin pokonał łącznie aż 120 okrążeń, swój rekordowy czas ustanawiając przed przerwą obiadową.

Drugie miejsce zajął Max Chilton, który podczas porannej sesji bolidem Marussii ustanowił rezultat 1:36.558, gorszy od wyniku Bottasa o 5.122 sekundy. Młody Brytyjczyk w pewnym momencie za sprawą drobnej usterki silnika stanął na torze, wywołując czerwone flagi. Po południu auto przejął od niego zespołowy partner z teamu Carlin startującego w serii GP2 - Rio Haryanto. Indonezyjczyk był wolniejszy o 0.846 sekundy i przejechał 15 okrążeń mniej. Ostatnią, czwartą pozycję zajął Ma Qing Hua. Kierowca rozwojowy HRT jako pierwszy Chińczyk poprowadził bolid Formuły 1. Nie znając pętli Silverstone, podczas popołudniowej symulacji kwalifikacji ustanowił rezultat 1:37.829 - w porównaniu z wynikami reprezentantów Marussii całkiem przyzwoity. Mogło być jeszcze lepiej, ale na swoim najszybszym okrążeniu Ma zblokował koła, tracąc parę dziesiątych sekundy.
Wszyscy czterej zawodnicy swoje najlepsze czasy wykręcili na miękkich oponach. Przez większość dnia było sucho i słonecznie - popadało dopiero późnym popołudniem. Na mokry tor wyjechać zdecydował się tylko Bottas.